[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mdsd91
Forum Index » Profile for mdsd91 » Messages posted by mdsd91
Message
In primul rand ma scuzati, am facut o confuzie. Pestii in cauza se afla intr-un Aquael 60 L filtrat cu ajutorului unui filtru intern, claro 600 si a unui filtru extern de tip hang-on, jeneca xp05. In cel de 80 L am guppy printre care am cativa cu paraziti intestinali pe care vreau sa ii supun unui tratament recomandat chiar de tine, pe acest forum, daca nu ma insel. Dimineata am gasit "urme" dintr-o alta platy, deja devorata de ancistrusi.
rari wrote:Ceva urme vizibile pe corp sunt?
Problemele au inceput cumva dupa ultimul schimb de apa?

Am gasit doi morti si cand am schimbat apa marti, nu ii vazusem de plante, i-am deranjat cu aspiratorul. Dar de atunci cei drept, au inceput sa moara mai multi si mai repede. Am schimbat 15 litri de apa din acest acvariu care are 80 litri brut. Ca si urme vizibile, se decoloreaza, li se albesc cozile si totul evolueaza foarte rapid..

Nu este de la viermi intestinali. Am cativa guppy cu problema asta in alt acvariu. Au burtile ok, nu am apucat sa il observ decat pe cel din video care s-a decolorat inainte sa moara. EvolueaZa foarte rapid, acum sunt bine si a doua zi ii gasesc morti. Azi am pescuit 5 platy si 2 molly...
A murit deja..

In ultimile 2-3 zile am gasit zilnic cate 2-3 pesti morti, in special platy si molly. Azi am reusit sa vad unul live cum se ofileste si l-am filmat pentru a va cere pareri. Dupa modul in care se manifesta si dupa cum arata platy din video banuiesc ca au Saprolegnioza. Voi ce credeti?
mdsd91 wrote:Am revenit cu un update referitor la betani. Pe cei doi crowntail am reusit sa ii integrez in acvarii comunitare. Cu doubletail nu am avut noroc, il ciupesc doua femele mature de zifo asa ca i-am amenajat pe fuga un vas de 9 litri. Au scapat de cilindrice..

Imi cer scuze pentru dublu post dar nu este permisa editarea postarii anterioare.
Am terminat azi acvariul pentru baiatul nefericit, cel care nu s-a integrat in acvariuk comunitar. Eu zic ca este un peste fericit acum.
Am revenit cu un update referitor la betani. Pe cei doi crowntail am reusit sa ii integrez in acvarii comunitare. Cu doubletail nu am avut noroc, il ciupesc doua femele mature de zifo asa ca i-am amenajat pe fuga un vas de 9 litri. Au scapat de cilindrice..
paradoxx wrote:Mie imi place cel mai mult cel cu femele betta ^^

Am si baietii din pozele atasate pe care ii mai terorizez putin in boluri pana mi se livreaza un acvariu leecom de 40 litri pe care vreau sa il impart cu plexiglas opac in 3 parti egale si ii voi muta. In acvariul comunitar i-am incercat pe toti, 1 cate 1 si bat tot la rand.. i-am nimerit pe cei mai obraznici.
De la stanga la dreapta:
Aysha, fetita nostra yokshire in varsta de 5 ani,
Platon, un tomberonez de 3-4 luni pe care l-am gasit sub capota in martie,
Aristotel, un persan negru de 6 saptamani daruit de o prietena care nu stia ca am adoptat deja un tomberonez si stia cat de mult am suferit dupa Tezeu, primul meu persan care a murit anul trecut din cauza cancerului la varsta de 13 ani.
Avem programat si un lup alsacian, linie frumoasa de lucru pentru curte dar o sa mai dureze pentru ca il vom luam la 6-8 luni, in functie de cat de repede va pricepe dresajul primar.
Pentru ca asa se obisnuieste, am atasat vasul de 30L care gazduieste 7 femele betta. Am atasat si celalalt tanc de 60L cu vivipari Pentru care am inceput sa caut solutii mai bune de iluminare, neonul integrat nu este suficient plantelor existente plus celor care urmeaza a fi plantate. Inca sunt in lucru, mai am de muncit la ele. Astept cu drag sfaturi, mai putini critici. Sunt totusi "reincepator". Multumesc pentru primire !
Numele meu este Dan, am 27 de ani si locuiesc in orasul Tulcea. De curand, am decis sa reaprind "scanteia" stinsa la apogeul adolescentei cand am revenit in casa parinteasca dupa 3 luni de vacanta si am constatat ca au decis ai mei in locul meu sa imi doneze acvariul domnului care a venit sa ne repare masina de spalat deoarece era foarte incantat de el(cred si eu, investisem toate alocatiile si toti banii de buzunar in el, inclusiv cei pe care ii produceam resoftand calculatoare la vremea respectiva). Momentan nu prea am ce sa atasez, va urmaresc, imi amintesc ce am uitat si invat ce nu stiam. Sper ca printre utilizatorii acestui forum sunt si pasionati din Tulcea sau din judetele invecinate. Va salut, cu drag si cu tot respectul!
 
Forum Index » Profile for mdsd91 » Messages posted by mdsd91
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com