[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mrbigrama
Forum Index » Profile for Mrbigrama » Messages posted by Mrbigrama
Message
Multumesc. Clar ca buna ziua.
O zi frumoas?
Multumesc frumos.
Care ar fi diferentele dintre cele doua metode de lipire enumerate de mine?
Salutare.
Daca acum 1 an ma chinuiam sa aleg sa cumpar un acvariu de 200l, acum ma chinui sa construiesc unul
Nu am mai lipit niciodata acvarii, deci daca se poate explica cat mai cu rabdare ca sa inteleg si eu
Doresc sa realizez un acvariu micut, gen scaper's tank, dar cu filtru intern gen sump pe spate de 10cm, ( dar mai ieftin...covidul asta) 450x450x315. sticla 5mm ,fara intaritoare (?)
Mare neclaritate:

1 Peretii acvariului se lipesc deasupra fundului acvariului ( cea mai intalnita metoda pe youtube)
2 Peretii se lipesc pe lateralele fundului, astfel incat fundul e mai mic, si este intre pereti
Orice sfat e binevenit si apreciat.
Filtrul este pus în func?iune de 3 s?pt?mâni. Se prezint? ?i factura de achizi?ie.
Are orificii de in ?i la suprafata apei astfel acvariul nu necesita surface skimmer.
250 ron cu tot cu înc?lzitor ?i bureti
MihaiF wrote:Am vazut ca ai pomenit pe acolo de ceva 30° C . Nu cumva daca cumperi discuaii sa ii inveti cu asa temp ! Trebuie tinuti cat mai jos posibil. Pe la 27- 28 grade maxim.

Ok. Mersi. E o intrebare de neavizat: Se recomanda in general ca puii mici sa fie tinuti la o temperatura de 30 si apoi cu cat cresc sa se scada treptat pana la 27-28?
Din ce am citit, temperatura mai ridicata (30-31 c) are ca rezultat o scadere cu appx 2-3 ani din viata Discusului, ca ar fi un metabolism grabit, accelerat.
Totusi nu am citit ca ar fi studii demonstrate , ci bazat pe experienta celor care cresc Discusi.
Mersi de observatie, mai am ceva de asteptat pana la Discusi, pana de Sfintele Sarbatori abia e gata mobila...
Buna ziua. De unde pot achizitiona un termometru digital cu Alarma, si care sa aiba ?i MIN/MAX.
Acest gen
https://thermometer.co.uk/home-thermometers/1115-aquarium-thermometer-with-max-min-and-temperature-alarm.html
Am cautat online dar nu am gasit

Pe de alta parte un acvariu mic are avantajul ca la un moment dat poti cere la sotie unu mai mare


nu cere se spune, implora
Calitatea apei . Umiditatea in camera. In asteptarea mobilierului
Buna ziua.
Apa de la robinet este buna pe Bacau (adica poti sa bei fara sa dai in diaree) . Acum 3 ani, Avand 2 copii mici am considerat , ca nu strica daca montez niste filtre ca apa sa devina mai curata.
Toate sunt de 10 inch
1. Polipropilena
2. Carbon Activ cu Ag
3. Ceramic de 0,5 microni (cel care e murdar in poza)
Ca recomandare, pt ca oricum trebuiesc schimbate filtrele , pt a aproviziona acvariul cu apa de la robinet, ar fi indicat un alt tip de filtru pe apa potabila?
Daca tot sunt la capitolul achizitii sa pot sa comand exact ce ar fi benefic.

In legatutra cu umiditatea. In camera avem constant , 50minim (Imediat dupa ce aerisim), pana la 65 maxim.
Ca o temperatura constanta a apei de 30 de grade pt Discusi,si cu o miscare constanta a apei o sa se evapore multa? O sa am o umiditate excesiva in camera?

Inca nu a inceput sa lucreze la mobilierul comandat pentru acvariu si sunt nerabdator sa-l asez la locul lui
Intre timp , am imbracat capacul acvariului(pe exteriorul acvariului) cu autoadeziv alb. Daca acvariul este alb(ma rog, rama) ,ma intreb de ce n-or face si capacul tot alb?
paradoxx wrote:Daca out.ul filttrului este destul cat sa invarta apa din acvariu,este ok . Totusi,internul cum spuneam mai sus,are rol de spargere a particulelor mari pt a nu fi trase de extern si colmatare s mediilor filtrante. Pt a nu ocupa spstiu, poate fi folosit prefiltru. Niciunul nu este obligatoriu,ci doar optional.

Pai optionalele astea-s cele mai importante, ca la o masina, daca nu ai aia, nu ai aia, nu ai aia, degeaba are 4 roti .
- pompa filtrului intern cu care a venit echipat este de 600l/h
Ar fi o idee sa -l pun mai intai in uz, tot ansamblul si sa vedem cum reactioneaza, si apoi sa-i mai montez un intern aditional?
MihaiF wrote:Despre achizitiile tale :
-pietrele si cioatele sunt la capitolul maruntisuri , deci nu o sa vorbim despre ele.
Imi place ce ai cumparat ca bazin si canistra. Si eu am asa o combinatie Juwel cu Eheim si sunt foarte multumit.
Bazinul alb de la Juwel face toti banii , mai ales daca ai potrivire si cu mobila. Am sa iti spun ce as fi facut eu altfel.
As fi mers pe canistra prof 4 + 350 ( asta o am eu la un Juwel Vision 180 ) - e suficienta pentru 180 l brut. As fi mers pe acvariu mai mare. La 180 o sa poti tine maxim 4 pesti in el , si 4 sunt asa la mare limita. Oricum aici te vor sfatui colegi care au experienta in ciclide americane. Eu tin asa ceva de 1 an , asa ca ma pot numi cel mult incepator.


[b][i] Asa este sunt maruntisuri, si daca nu le asez cum trebuie in acvariu o sa arate ca naiba.
Sunt complet deacord cu tine, si eu as fi vrut un bazin mai mare...mai lung, dar nu am mai avut rabdare, caci copii deja ma intrebau de 2 ori pe zi cand le aduc acvariul , ca le-am promis plus, am avut si o oarecare nesiguranta pt u acvariu mai mare, ( legat de preturi pt umplerea lui, am auzit ca fiin f greu ar trebui si schelet metalic, plus ...si sotia imi tot spunea ca mai degraba unul mic , de ala de 80l )
Exista o oarecare parere de rau, dar acum , cum am mai spus , am ajuns sa-l indragesc si asa, gol si mic
Silviu Man wrote:De regula in scape se foloseste acelasi tip de pietre, nu combinatii de roci foarte diferite, mai ales daca vor fi la vedere. Lemnul poate fi usor diferit, mai ales daca il plantezi masiv.
Folosirea a mai multor tipuri de roca au un impact vizual negativ? Sau si chimic, pt apa?

Filtrul e OK, oricum nu isi va pastra debitul nominal. Daca nunma insel, sus are perlon. Asta ar fi bine pentru ca nu mai trebuie sa il curati, il inlocuiesti periodic cu filtru de hota.

La lumina nu comentez. Nu mai folosesc led decit daca il vad cum merge undeva. Mi-am luat-o bine cu o Nemo si m-am lecuit.

Probabil o sa-i mai atasez o bara de led Dennerle Trocal , sunt mult mai calitative . 54 w/m fata de 23w cat are cel standard de la Juwel de pe capac. Sau poate gasesc o sa-i schimb tuburile led cu altele cu o densitate de led/m mai mare.
paradoxx wrote:Deci(fara deci,dar cu deci):
-pt ca materialele filtrante sa nu se colmateze(aglomerarea cu rahatei/mancare/impuritati mari acopera/astupa porii materialului filtrant,acolo unde bacteriile "bune" trebuie a se depozita pt a isi face treaba") se recomanda un filtru intern asezat cat sa valureasca cat mai mult din apa din acvariu,dar intr.atat incat sa nu deranjeze pestii-de obicei pe africani nu ii deranjeaza valurile,chiar dimpotriva- acel filtru intern transforma particulele mari in particule mai mici pt a nu colmata cum ziceam mai sus materialul filtrant. Totusi,in timp orice material filtrant se va "inneca",iar cand se va intampla,primele semne vor fi ori scaderea calitatii apei,ori debitul filtrului,ori ambele. Se scoate siporaxul sau dupa caz matrix-ul si se clateste in apa scoasa DIN ACVARIU,nu de la robinet pt a nu se distruge coloniile de bacterii.
- Un filtru intern aditional celui care a venit cu acvariul? Nu se poate folosi returul de filtru extern sa faca circulatie apei?Are aditional si un Spray Bar. Sau daca nu , o alta optiune un power head(parca asa-i spunea) - cel similar cu wave makerul de la marine.

La categoria vietuitoarelor marine,preturile sunt total de inteles,ba chiar de multe ori pretul este sub limita la cat ar trebui cu adevarat platit pt un exemplar luat din viata oceanica,din motive lesne de inteles si anume:
-pestii oceanici se inmultesc ffff greu in captivitate,aproape deloc(putini sunt cei care reusesc)
-imagineaza.ti ca la cat de sensibili sunt,trebuie ca cel ce ii preia trebuie sa le asigure confort la mii de kilometrii,chestie pt care trebuie buget(atat pt apa sa ramana rece cat si filtre,pompe,sare,etc)
- cu cat mai rar pestele,cu atat mai scump,insa sa tinem cont si de adancimea apei sau distantele fata de tarm de la care poate fi procurat,unii pesti pot fi f greu de gasit/prins

Cat despre tehnica pt a intretine un acvariu marin,pretul isi are temei si NU isi are in acelasi timp,depinde despre ce efhipamente sau resurse vbim (filtre,skimere,lampi,sarea ce teebuie adaugata etx). Nu vreau sa intru in detalii,insa parerea mea este ca deocamdata,in acvariu nu se putea imita nici la jumatate viata marina,deoarece noi le adaugam doar valuri,nutrienti si apa de o oarecare calitate,pe cand pestii au nevoie si de un anumit nivel de presiune a apei,anumite schimbari climatice si altele de care nici nu ne dam seama inca,din acest motiv anumite specii de pesti marini nu vor traii prea mult la noi in acvarii,sunt mereu predispusi la boli datorita sensibilitatii lor,iar eu personal nu cred ca voi detine vrreodata acvariu marin,din cel putin 2 motive: 1: -nu am destui bani; 2- eu vad viata oceanica ca ceva f instabil si sensibil,orice schimbare oricat de mica poate avea impact imens,astfel ca pestii de acolo sa ramana acolo (cu mici exceptii pt inmultirea speciilor)
[u]Poate un pic exagerez, dar si vietuitoarele astea ar trebui protejate, si nu vandute oricarui incepator ( ca mine dealtfel), care-si permite sa experimenteze pe un marin. Dupa 2 saptamani sa ai jumatate din pestisori morti, nu e normal, nici din punct de vedere etic.


Astea fiind spuse,daca vbim de o cheltuiala pt viata marina,pot spune ca ar trebui platit chiar de 10 ori mai milt pt a detine un asemenea acvariu,nu oricine merita a avea la indemana astfel de vietuitoare,dar DA,ptetul la echipamente poate fi uneori exagerat


Cat despre substratul jbl(daca te referi la Manado) iti spun ca este usor,poate fi rascolit imediat cand torni apa si daca nu esti atent iti dezgropi plantele de unde le ai puse. Daca vrei sa pui substrat doar in locurile unde ai plante,desi va fi foarte inestetic poti pune mini ghivece sau altceva improvizat in care sa plaantexi respdctivele plante,dar asa xum zicea si colegul mai sus,vei vrea poate si mai multe plante,nu poti umple acvariul cu ghivece,plus ca un substrat in acvariu poate avea si rol de filtrare intr.o oarecare masura,mai precis de stabilizare a bacteriilor bune.
JBL Aquabasis Plus este mai calitativ decat Manado?


Alte intrebari ? ^^ promit sa nu raspund tot eu

Mersi de observatii
Berea wrote:Nu recomanda nimeni doar unde ai plante din 2 motive si anume
1.Sigur vei vrea mai mult de cat unde vei planta si te vei lovi de lipsa lui
2.La aspirat substratul ce vei face? Deci se pune cam pe toata suprafata , din cate stiu eu minim 4 cm, iar ca si sfat in spate pune vreo 5 cm,daca si in spate vei lasa tot 4 cm,cand te vei uita de aproape zici ca e in gropa . Oricum mai asteapta parerile expertilor de pe aici, eu iti spun cam din ce am citit si eu pe aici si din outina mea experienta


O sa pun substrtat peste tot. Doamna de la magazin a venit cu ideea de a pune doar sub plante, si eu am fost sceptic, de accea nici nu am achizitionat pe loc, intai sa ma informez. Foarte mult personal necalificat din pacate, doar sa vanda ceva , orice, la orice pret.
Mersi de observatie

Silviu Man wrote:Filtrul vine gata echipat cu medii. Are inaintea pompei un burete care nu poate fi inlocuit de cit cu ceva asemanator. Cea mai buna solutie este utilizarea unui prefiltru extern, un Sun Sun de ex.

Mersi de info.
Ma orientasem catre un sun sun : Filtru acvariu extern SunSun HW-303, 1400 l/h (https://www.emag.ro/filtru-acvariu-extern-sunsun-hw-303-1400-l-h-smxs-313/pd/DYFQ87BBM/ ),dar din ce recenzii are se spune ca are un debit mic, foarte mic, nicidecum cel dat de producator. Cat de mic e prea mic? Producatorul il recomanda la maxim 400l.
Filtrul Eheim are debit: 1250 litri / h, Logic ar trebui sa ii pun o prefiltrare cu un debit mai mare sau egal cu cel al fltrului Eheim.
Oricum nu cred ca o sa-l folosesc vreodata (filtrul eheim)la puterea maxima ca ar crea un mic Tsunami in acvariu.

paradoxx wrote:Nu recomand a tine perlonul sau alt tip de bureti in extern,se vor colmata si va trebui deschis filtrul mai des decat in mod normal,iar de aici apar problemele la garnituri,imbinari,bla bla bla. Daca tot ai bani matrix si umple.l doar xu matrix sau siporax(inele ceramice) si pune un burete pe in-ul(sorbul) filtrului. La faza cu pietrele,sunt de acord cu tine,una e sa le tii in mana si alta e sa vezi ce.ti aduce curierul. Anyway,frumoase achizitii,nu le invidiez pe ele ci portofelul tau ^^ ape limpezi si pestisori sanatosi

O sa aleg matrix.am citit despre el sunt pareri f. Bune. ?i cea am pe filtru momentan le scot afara ?i le ?in de rezerva? Cum stiu ca trebuiesc schimbate,spalat materialul filtrant?
Acuma, na, nu e roz situatia monetara, daca ar fi fost, acum eram în plin proces de un Marin cum au hotelurile de prin Caraibe. Apropos, am ramas uimit cat costa vietuitoarele alea frumoase de pe acvariile marine dar si echipamentele. Dar gandind obiectiv este si normal.
Despre substrat, cel de la JBL este o optiune ok? Sa-l asez pe toata suprafata acvariului sau doar sub plante?
Multam de ajutor.
Berea wrote:De lampi, nu ma bag, sunt led nu stiu, pe pietrii iara ai dat mult si te ai grabit, in hornbach sunt cu 30 lei bucata maxim 400 grame ... pe cand pe alte site uri gaseti cu 15 lei kg,filtrul e prea puternic, iar reglaju din robineti...eu nu sunt de acord cu el...pompa se chinuie si crapa mai rpd, de altfel eheim e un filtru excelent daca are ce trebe in el,mare majoritate scot aproape tot din ele si baga alte medii filtrante , de ex matrix ,siporax sau piatra ponce (sunt mai multe astea mi au venit acum)

de acord cu tine in privinta pietrelor. sunt si mai ieftine, dar am preferat sa le vad cum arata in mana , textura culoare. Am mai verificat siteuri online chiar olx, dar pt o suta de lei in plus am preferat sa le cumpar vazandu-le. Or sa mai fie de achzitionat, si o sa incerc sa iau si comanda online sa vad ce iese.
Filtrul ,in urma rasfoirii forumului, am realizat ca e mai bine sa fie mai.mare decat mai mic. Si sincer , sar putea potrivi pe urmatorul acvariu????, care poate o sa fie.mai.mare. Deja m-a luat sotia de la usa, de cand am intrat: Ai zis ca e unul micut ??. Raspunsul:pai asta e mic.
Berea wrote:Puteai sa faci economie la multe, incepand de la testere pana la filtru acvariu...dar nah poate bani nu sunt o problema , la prima vedere pare un filtru extrem de mare zic eu pt acvariul tau,ce putere are? Un ecco pro300 la 500 lei era super suficient pt 180 litri

filtrul : 1250l/h . ei recomanda pt acvarii de 240-600 L ....dar stim noi cum fac ei recomandarile
luminile led:
hmmm, ce parere aveti?
roca
roca
 
Forum Index » Profile for Mrbigrama » Messages posted by Mrbigrama
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com