[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Iulia10
Forum Index » Profile for Iulia10 » Messages posted by Iulia10
Message
Temperatura din camera mea nu depaseste 22 de grade, fie vara fie iarna
Imi pare rau de ei doar, imi erau dragi
Si sa clarific lucrurile: am acvariu mare, dar pana cresteau am spus ca ii tin in bol de 8 litri. Poza a fost facuta dupa ce l-am izolat, de aceea avea asa putin spatiu.
Am fost azi la petshop... nimeni nu stie ce ar fi putut fi. Au spus ca nu au mai auzit de asa ceva si ca nu suna cunoscut
Din pacate a murit si cel sanatos aseara. Cred ca era ceva boala, altfel nu imi pot explica 2 carasi morti in aceeasi zi.
Am un caras auriu de vreo 3-4 cm cumparat acum 2 luni de la petshop. Fiind asa micut am zis ca il tin intr-un bol de 8 litri pana creste. I-am mai cumparat un prieten, la fel de mare. Nu stiu ce s-a intamplat, dar dupa cateva ore carasul nou a murit. Avea o pata mare rosie pe cap, ca si un fel de contur al creierului. Tind sa precizez ca apa din bol era proaspat inlocuita, deci nu are cum sa fie de la “lipsa de oxigen”. Azi, am observat pe carasul sanatos aceeasi problema. Conturul creierului cu o dunga rosie. Nu stiu ce sa fac, nu doresc sa moara si acesta. L-am izolat intr-un alt bol si i-am pus albastru de metil in apa. M-am gandit initial ca e de la plante ( am ceva muschi de apa cumparati impreuna cu pestele care a murit ). As avea nevoie de sfaturi, ce sa fac sa ii treaca?
Buna, as avea nevoie de ajutor.
Am un caras negru care uneori mai sta cu burta in sus. Nu stiti ceva tratamente care ar putea merge? ( picuri )
Il tin intr-un bol de 6l momentan ( e tare mic, l-am cumparat de vreo 2 saptamani). Nu are filtru si incalzitor, dar apa are 22-23 de grade. Are 2 “ muschi “ ca si plante in apa, pe care mi i-a recomandat vanzatorul, ca mai scoate din nitriti. Ii dau zilnic de mancare, bobite de betta ( tot asa, vanzatorul a zis ca e ok) dar nu prea multe, in jur de 3-4 . Ii schimb apa cam la 2-3zile. Ce as putea face?
 
Forum Index » Profile for Iulia10 » Messages posted by Iulia10
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com