[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: colibri
Forum Index » Profile for colibri » Messages posted by colibri
Message
Pachet mare plante
Vand pachet plante format din:
Echinodorus ozelot,
Nimphaea zenkeri,
Micranthemum umbrosus,
Limnophilla aromatica purple,
Bacopa,
Cabomba,
Sagitaria Subulata,
Cryptocoryne wendtii green,
Ludwigia,
Tripartita,
Hemianthus micranthemoides,
Rotala,
Valisneria gigantea.
microsorium pteropus,
valisneria mica
hygrophilla guanensis.
Sunt foarte multe plante din fiecare specie in special din cryptocorine, nimphaea zenkeri, bacopa, si hemianthus micramthemoides( mai bine de jumatate de galeata din fiecare)
Pret 80 lei
Contact pe pm
Buna din nou! Pana acum acvariul a stat la ciclat fara pesti sau plante.Abia acum urmeaza sa dau comanda de lucrurile necesare pt iluminat.Imi poate confirma cineva daca este bun ceea ce vreau sa comand?
2×balast electronic 2×24w.Este bun acesta? https://www.e-marbo.ro/balast-electronic/qtp-dl-2x18-24-220-240.html
Nu vad daca este pt t5 sau t8

8×soclu https://www.e-marbo.ro/accesorii/soclu-g-5-de-capat-t5-cu-pro

4× tub neon osram 865 de 24w

8× colier pt tub t5 https://www.e-marbo.ro/accesorii/colier-suport-lampa-t5.html

4 reflectoare jbl

Cablu de care? Mai trebuie ceva?

Si noi avem mai multe animale, unele le aveam inainte sa se nasca baiatul si unele sunt luate cu el.Avem 2 pisici, un caine, 3 papagali, un iepure si o tarantula si cateva rate si gaini care sunt tot de companie ) si mai nou o sa avem si pestisorii si probabil creveti
Cumpar filtru extern pentru un acvariu de 150 de litri.Buget maxim 250-300 lei
Am construit deja capacul si nu as vrea sa il schimb.Nu pot pune leduri in capac?
Antecume wrote:Apropos, eu tocmai am facut comanda sa-mi inlocuiesc la acvariu neonul T8 cu unul T5.
Daca mai ai rabdare vreo 2-3 zile, o sa pun niste poze.

Niste poze ar fi super! Multumesc!
koala wrote:
colibri wrote:2 ani si 7 luni.Vreau sa il atrag de mic in tot ceea ce tine de animale de companie

Intentia este laudabila, dar cel mic e prea mic pentru a "fi atras" de ceva care presupune o "rutina".

Avem mai multe animale si cel mic se implica de buna voie si ma "ajuta" cu ele.Cu acvariul e mai mult placerea lui maica-sa, dar poate asa invata si el ceva
Va multumesc foarte mult! Ati fost de mare ajutor! smilie
Intre timp am mai citit cate ceva.Am inteles ca am nevoie de balast eectronic 2 buc a 2×24w.Daca tuburile de neon sunt osram, balastul trebuie sa fie tot osram? De care balast trebuie sa iau ca sa fie rezistent la umezeala? Daca le montez in felul acesta mai pot pune reflectoare pe fiecare neon in parte? De ce anume mai am nevoie ca sa fiu sigura ca rezista la condens? Precizez ca la montarea lor o sa am ajutor de la o persoana ce se pricepe la electronica
2 ani si 7 luni.Vreau sa il atrag de mic in tot ceea ce tine de animale de companie
Buna ziua! Am un acvariu cu dimensiunile L70×l40×h52.Am facut o rama+capac din lambriu pvc si urmeaza sa ii fac instalatia de iluminat.M-am gandit sa pun 4 neoane osram 865 de 24w+reflectoare pe fiecare neon.Problema mea este ca nu stiu de ce am nevoie( droser/balast/starter?) si nici cum se leaga intre ele.Poate sa imi explice cineva cum as putea sa fac acest lucru?Si cu ce pot sa prind neoanele de capac?
Buna! Ma numesc Alexandra, am 29 de ani si sunt din Braila.De curand m-am hotarat sa ii fac baietelului meu un acvariu si am luat unul de 120 de litri cu care sper sa ii atrag spre acvaristica.Bine v-am gasit!
 
Forum Index » Profile for colibri » Messages posted by colibri
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com