[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: NosS05
Forum Index » Profile for NosS05 » Messages posted by NosS05
Message
Deci, in urma unui eveniment neplacut, bolul lui Gigi s-a spart, ceea ce inseamna ca gigi sta acum in borcan. Deci trebuie sa ii iau un acvariu bun, in 200 de lei ( inclusiv accesorii in banii astia) As vrea sa fie de maxim 16l, de mai mare nu am loc...
Vreau linkuri! Multe linkuri! Si urgent ! Sau daca vinde cineva unul deja facut si ciclat... mentionez ca am pietris si aquasafe ramas de la " acvariul " anterior. Repede, va rog!
Daca vrei sa faci toti pestii sa tremure si sa ii aduci pe drumul drept, baga un Betta ))
Acum am observat! 2 carasei si 2 cory in 54l? E supra-populat! Esti la limita chiar si pentru un singur caras, care necesita 60l unul singur!!!
Daca ar fi mai clara putin... ce ai tu acolo seamana cu grisul, se freaca cumva de decoratiuni? Daca da, muta-l in acvariul-carantina si ridica temperatura la 30°C aprox 1 saptamana, ar trebui sa ii treaca
Spor si ape limpezi!
E, intr-adevar o boala grea , nici nu am cumparat acvariul de 25l ca deja mi se pare mic e.. si bugetul e redus, ca am bagat banii in xbox inainte sa-mi descopar pasiunea asta
Oricum, spor si ape limpezi, astept un update la ce ai mai facut!
Merci, merci Fara voi inca imi luam un acvariu de 10l si il umpleam cu plante artificiale, fara filtru fara pompa de aer fara nimic.. )
Foarte frumos proiect, ma uit si salivez, nu o sa am in veci bani de asa ceva ) tot acvariul meu trebuie sa coste cat reductorul tau de la butelie ) (250 lei ) , deocamdata am un acvariu foarte mare si impunator de fix 3.6l =)))) Astept sa iti vad progresul. Si, te-as putea intreba cati litrii are acvariul tau, ce mai, ecosistemul tau din sufragerie ?
Asta e betta
Salutare dragi acvaristi. De curand ma tot batea gandul la un acvariu de 25l, sau unul de 45l ( aceeasi firma, diferenta e de vreo 10 lei intre ele, dar se dubleaza si banii pe incalzitor, filtru, etc)
Eu imi doresc un acvariu natural, in proportie de 60-70% cu plante ( proportie din decor ) si 30-40% pietre, rock shaping si alte nebunii, nu exclud nici lemnul. Acum ma gandesc ca la atata iarba apa e foarte limpede, clar imi trebuie si filtru, dar asta e alta poveste. Deci, pentru cei 25l am asa: 1 betta, 6-7 neoni, 2-3 guppy, homari, melci( desi ii urasc, sunt necesari ) Deci, se poate ce spun eu aici sa fie pus in practica, si nu aberez, spuneti-mi. A, si vreau plante care plutesc, se tin de chestii si stau pe pietris, nu vreau sa ma complic cu substrat, cu un miliard de melci de afanare si alte lucruri. Inca ceva cum se numeste planta aia ovala, rotunda, de textura ca muschiul unui copac, verde? Si unde gasesc, vreau neaparat. Mentionez ca acvariul meu poate cadea mereu prada fratiorului meu de 3 ani jumatate, desi sunt mereu cu ochii pe dracusor
Astept in continuare sfaturi si pareri. Am auzit ca si pe la Hornbach gasesti acvarii ok ;)
Eu m-am gandit la asa ceva:
Acvariu asta:https://animax.ro/kaldis-acvariu-de-sticla-curbat-24l.html
Filtru asta:https://animax.ro/filtru-intern-acvariu-diversa-claro-200-40-l.html
Incalzitorul asta:https://animax.ro/incalzitor-acvariu-jeneca-100-w-150-l.html
Total: 120-130
Pietris, conditionare apa, minciog/g, termometru, alte astea- 50 lei
Si mai raman si eu cu bani de saorma ca o sa imi fie foame dupa ce le pun pe astea in ordine
Mersi de raspunsuri, dar nu m-as baga la 60l, nu cresc caras, ii iau un acvariu lui gigi, care a trait pana acum la apa rece de robinet si bol, in animax, mai bag si eu 5-6 neoni ca au loc, 2-3 gupy si la 25l cred ca sunt destui, ba chiar pot renuta la guppy
Ps: Gigi al meu ( asa i-am dat numele betta-ului meu ) nu sare din acvariu, e cuminte, cand il strig ( in liniste) vine la mine, in rest, nimic
Am un peste Betta, de putin timp, (arpox 1 sapt), a mers asa foarte bine pana de dimineata, i-am dat sa manance si dupa 3-4 ore de la masa copioasa ( i-am dat fix ce ii dadeam si pana acum, granule pentru betta.) A inceput sa i se umfle stomacul ( mai jos de branhii, oricum) unii zic ca e constipat, sa il las asa si o zi sa nu ii dau sa manance. Vad ca dupa alte 4-5 ore si-a mai revenit. Idei, sfaturi de la cei care au mai avut Betta, cum sa evit asta pe viitor, eventual scad cantitatea de mancare? Azi i-am schimbat si apa, dar am pus din acelasi loc, apa de retea lasata 2-3 zile in caldare sa se depuna cloru', conditionator de apa pentru betta, vad ca e mai activ, mai voios, ieri parca era mai trist, statea pe fundul bolului...
Numele meu este Eduard, sunt din Bucuresti, am aproape 15 ani ,( acvarist de mic ) sunt incepator, dar vreau sa invat mai multe lucruri alaturi de voi.
P.S: Am un peste Betta ,
Salut baieti( si fete ) sunt nou aici, pe forum. Sunt din Bucuresti daca va ajuta asta cu ceva, si am 14 ani. Acum, inainte sa gasesc acest forum minunat, mi-am achizitionat un " acvariu " bol de 3.6l de la Animax. Pentru ca asa a zis vanzatoarea.. Acum, ca il vad pe Gigi, masculul meu Betta ca se invarte trist prin uratenia asta de bol, imi vine sa plang de ciuda, ca in banii astia imi luam macar un acvariu de 6l... Greseala e facuta, nu mai am ce repara, ce ma am, insa, sunt vreo 50 de lei, care sper sa imi ajunga macar de ceva care sa ii mentina temperatura costanta. Stiu, acvaristilor, ca ati vrea sa ma bateti, stiu, si eu ma dau cu capul de pereti, dar mama zice ca " nu mai cumperi alt acvariu, sa vedem cu asta cum te descurci." Eu insa mai am 230 de lei pusi de-o parte
Acum, in banii astia, acvariu, filtru, pompa aer, tot ce mai trebuie.. mai rar. Macar 10l, doar pentru Betta, eventual si 3-4 neoni, ca asa e romanul, calic .
Sugestii, linkuri?
Ps: Ii schimb lu' asta micu apa o data la 1 saptamana 3/4 si o data la 2-3 zile in proportie de 30%, p-acolo, am grija de el, ce mai. Macar o duce mai bine decat la animax, aia il tineau in bol de-ala de 1.25l, cat sticla de cola, ma mir ca nu il tineau in pahar...
 
Forum Index » Profile for NosS05 » Messages posted by NosS05
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com