[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ANCUTA SB
Forum Index » Profile for ANCUTA SB » Messages posted by ANCUTA SB
Message
In urmatoarele zile, cel mai probabil in week-end, vreau sa le schimb substratul. Am de mult timp niste pietris, 3-4mm culoare alb+albastru si vreau niste nisip fin, culoare galben. O sa spal bine nisipul iar apa o sa fie aceeasi ca si inainte de schimbare... Alte sfaturi?

Legat de un acvariu mai mare... sotul are unul la casa parinteasca, muuuuuult mai mare, 130 L aproximativ, tot aceleasi specii de pesti + zebre, plecostomus, corridoras... si lor le merge foarte bine, avand in vedere ca are si puiet
NNNNuuuuuuuuuu !!!! ( ... nu-mi place subiectul asta despre ciclarea apei si tot felul de paramentri pe care trebuie sa le aiba apa... :p ;)) ... de 2 ani de cand am pesti nu am tinut cont (nu ma certati), am filtru si lumina rece cu led-uri direct de la acvariu, le-am luat toate impreuna, ca sa fiu sigura ca se potrivesc, ca sa nu imi mai bat capul... Filtrul merge tot timpul, il curat mai rarut, iar lumina e cu o priza programabila. Am o planta naturala, gen muschi, niste salata plutitoare (putina) si o planta artificiala... . Cand mor pestii (nu des, poate mor de batranete) mai cumpar 2-3 pesti, si iar populez...
Buna tuturor!

Am un mascul xipho de mult timp, dar de vreo 4 zile sta numai pe fundul acvariului, nici la mancare nu vine. Nu arata rau, nu are pete, ci pur si simplu il vad numai pe pietris. Pana acum nu era asa, era foarte activ si tot pe sus.

Sa fie bolnav? sau am citit pe un site ca s-ar putea sa fie acvariul suprapopulat si sa nu-i placa?

De curand am mai adus in acvariu un mascul si o femela Guppy.
In acvariu am asa: 3 neoni, 2 tetra, 2 guppy, 2 xipho,2 rasbora si 2 sanitari(Aancistrus, Kuli kuli), acvariul este de 10L.

Multumesc!
Intr-adevar sunt contagiosi... cand i-am vazut prima data, am zis : oooaaauuu!!! si eu vreau!!
am inceput sa ma interesez, sa caut info pe net, si am asteptat salarul ca sa ii pot cumpara, intre timp mergeam la magazin numai sa ii vad...

in ultimul rand in colectie, ultimul - ultimul a aparut un kuhlii, fooooarte interesant! recomand!
eu am 27 ... momentan! ar fi fost bine sa scriu si in prezentare :p
Salutare tuturor!
Urmaresc de mult acest site si idei pe forum, de aproximativ 2 ani! , dar intru numai din cand in cand, trebuie sa recunosc!
Ma numesc Ancuta, sunt din Sibiu, iar de 2 ani ma pasioneaza pestii. Am cumparat un acvariu micut, 10L pentru inceput, ca sa ma invat cu ei, sa vad daca stiu sa ii ingrijesc, daca imi plac (desi cand eram mai mica imi placeau, dar nu ai mei ), pt ca nu aveam posibilitate ). Am auzit ca sunt foarte utili atunci cand treci printr-o depresie, si chiar erau relaxanti si linistitori cand te uitai la ei. Am inceput sa ii iubesc, sa ma ocup de ei din drag, am trecut si de perioada dificila si ii am in continuare. Am inceput cu guppi, xipho, ce era mai simplu de ingrijit. Dupa ceva timp, am intalnit un baiat, care culmea avea si el acvariu muuuult mai mare ca al meu si mai frumos si mai bogat si ii placeau pestii foarte mult, in prezent este logodnicul meu, viitorul sot! . Urmeaza sa ne facem coltul nostru de rai cu pesti, la casuta noastra cu un acvariu muuuult mai mare

De ceva timp, in colectie au venit si crevetii, pe care ii iubesc!

Cam atat despre mine, in mare
Ups!!

Scuzeeeee !!!

Am mai lasat un comentariu ( putin mai explicit, iar pe asta nu am stiut cum sa il sterg ).

Multumesc pentru sfat, o sa il urmaresc si pe viitor, poate o sa revin si cu o poza daca reusesc sa il prind pe loc, pt ca e foarte activ).
CE ZICETI DESPRE EL? SUFERA DE FOAME?
SALUTARE!!
AM O PROBLEMUTA, CARE MA INGRIJOREAZA. AM 2 PUI MOLLY, DAR UNUL DINTRE EI MANANCA SUBSTRATUL FIN, DE CATEVA ZILE, POT SPUNE O SAPTAMANA. AM DE MULT TIMP CREVETI, IAR PENTRU ACESTIA AM ADAUGAT SI NISTE NISP FIN, CUMPARAT SPECIAL PT EI. PE BURTA FOARTE MARE AL PUIULUI DE MOLLY SE VAD VINISOARE ALBE SI ZICI CA IMEDIAT PUSCA. SI CULMEA, IL VAD TOT TIMPUL CA CIUGULESTE NISIPUL. MA GANDESC SA IL MUT SINGUR PENTRU O PERIOADA IN MATERNITATE. MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT?

MULTUMESC!
 
Forum Index » Profile for ANCUTA SB » Messages posted by ANCUTA SB
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com