[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: AndraLuana_
Forum Index » Profile for AndraLuana_ » Messages posted by AndraLuana_
Message
drbv wrote:Filtrul vine cu un spray bar . Pune-l aproape de sticla si cu gaurile orientate spre sticla.


La asta nu m-am gandit, am pus spray bar-ul la un moment dat, dar stropea peste tot(si pe langa acvariu ajungeau stropi), o sa incerc cum spuneti. Multumesc mult!
alinutz80 wrote:
AndraLuana_ wrote:Multumesc pentru raspuns si apreciere!

O sa incerc sa pun calciu pt pomaceea. Calciul nu ii face rau bettanului, nu?

Din pacate filtrul e dat pe minim si tot e prea puternic(Filtru Diversa 200), sticla de plastic a fost singura idee pe care am avut-o ca sa opreasca curentul facut de filtru, altfel pestele nu putea sa inoate la suprafata din cauza curentului, parea ca face foarte mult efort ca sa ramana la suprafata, il plimba curentul facut de filtru prin acvariu.



Calciul nu il afecteaza pe betta...nu pui mult...1 pastila la 40 50 l de apa net. sau poti si juma pastila la inceput....apoi vezi cum merge treaba.



Super! Multumesc!
Multumesc pentru raspuns si apreciere!

O sa incerc sa pun calciu pt pomaceea. Calciul nu ii face rau bettanului, nu?

Din pacate filtrul e dat pe minim si tot e prea puternic(Filtru Diversa 200), sticla de plastic a fost singura idee pe care am avut-o ca sa opreasca curentul facut de filtru, altfel pestele nu putea sa inoate la suprafata din cauza curentului, parea ca face foarte mult efort ca sa ramana la suprafata, il plimba curentul facut de filtru prin acvariu.

Multumesc! Ma bucur sa aud asta.

Nu am nimic de plastic ascutit, am pus o sticla de plastic taiata pe filtru ca sa nu mai bata asa de tare, il deranja foarte tare pe bettan... Oare acolo sa se fii lovit?

Asa arata acvariul:

poze
Buna ziua,

Am cumparat acum 1 an si 2 luni un betta, nu stiu cat timp avea in momentul in care l-am luat. Il tin intr-un acvariu de 10L cu filtru, plante si lumina, alaturi de un pomaceea si cativa melci de substrat.

Am observat de dimineata ca are codita rupta, iar acum 2 sapt am gasit o bucata mica din codita pe o planta . Nu vad nimic rau pe codita, mananca bine, ca si de obicei, nu stiu daca e bolnav, sau cum pot sa fac sa il ajut....


Mentionez ca la fiecare schimb de apa ii pun 5ml de Voogle Easy-Life.

Si mai am o problema cu pomaceea, pare ca are cochilia crapata, si ca isi pierde culoarea. Ii lipseste ceva?(am atasat poza si cu pomaceea)


Multumesc anticipat,
Andra
paradoxx wrote:rabdare,eabdare si rabdare. pe viitor asigura.te ca nu il tii in bol,ca ii schimbi apa la 3/4 zile si ca ai un minimum de filtrare sau macar aerare a apei,desi oxigenul si.l ia din aer,oxigenarea apei fiind pt schimbul de gaze. mult succes


Multumesc, sper sa se faca bine
@paradoxx Il tin intr-un acvariu de 10l, cu filtru, substrat si plante vii, alaturi de un corydoras (el e foarte bine, sanatos si are pofta de mancare - mentionez ca l-am luat la recomandarea magazinului animax, ca sa imi curete acvariul de surplusul de mancare[nu cred ca era cazul], ulterior am citit ca traiesc in bancuri, cei de la magazin mi-au zis ca e ok sa iau numai unul dar pare fericit, a crescut mare si voios)

Apa o schimb o data pe saptamana(si curat acvariul), cam 40%-50%, tot cu recomandarea de la magazin...nu e bine?
Buna seara,

Am un betta bolnav, are fin rot (i-a aparut si sange pe marginea coditei), sta numai pe fundul acvariului si nu mai mananca

Am primit ca si tratament sera baktopur si am facut 3 zile de tratament conform prospectului, dar nu e mai bine(sangele e mai putin vizibil dar atat....)

Am cumparat si voogle easy-life, am incercat sa il tratez cu el, inainte de antibiotic, dar nu a fost mai bine...

Tot verific apa cu “terra test 6in1” si pare ca e totul ok...

Care sunt pasii de urmat acum? Sa mai pun baktopur? Sau ce sa fac? Nu vreau sa moara
Buna seara,

Am nevoie de ajutor, cred ca Betta-ul meu este bolnav. Mi se pare ca i s-au ros inotatoarelor, a aparut o ruptura si in codita (primele doua poze sunt facute dupa ce l-am achizitionat, si urmatoarele doua sunt de azi).

Ii schimb apa o data la 5 zile, cam 60-65%(apa este de la robinet, intotdeauna lasata la decantat 5 zile), il hranesc dimineata si seara cu putina mancare(ii dau 3-4 granule la o masa, sau cativa fulgi), iar in camera sunt cam 25-26 de grade.

As mai vrea sa mentionnez ca momentan e activ si mananca normal.


Am respectat tot ce au zis la magazin. Oare ce fac gresit? Cum pot sa il ajut?


Multumesc anticipat!
Andra
 
Forum Index » Profile for AndraLuana_ » Messages posted by AndraLuana_
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com