[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ioana08
Forum Index » Profile for Ioana08 » Messages posted by Ioana08
Message
Buna seara!
Din pacate pestele meu betta se confrunta din nou cu o problema. De vreo saptamana a inceput sa fie apatic, sta mai mult pe fund acvariului sau in plante si inoata din ce in ce mai rar. Cand se ridica insa din pietris, inoata putin, apoi se scufunda parca tras de coada in jos( de aici si banuiala ca ar avea o problema la vezica inotatoare). L-am tinut 3 zile fara mancare, apoi i.am dat o farama de mazare fiarta decorticata, crezand ca este constipat(desi nu are nicio umflatura in zona capului asa cum presupun ca ar trebui sa aiba daca asta ar fi problema). Am inceput apoi sa il harnesc din nou in fiecare dimineata, dar problema nu a disparut. Singurele semne aparente pe corp sunt o pata foarte mica alba in zona branhiilor si pierderea intensitatii culorii generale. Mentionez ca il tin singur intr-un acvariu de 20l plantat, incalzit la 27 grade, cu burete bolborositor ca filtru, sursa apei fiind apa de put trecuta printr.o statie de dedurizare si remineralizare si apoi printr.o instalatie de osmoza inversa( in fiecare saptamana schimb cate 7 litri din cei 20).
Va rog, imi puteti da vreun sfat? Ce as putea sa fac in continuare?
Multumesc mult pentru sfaturi. Ii voi schimba 30% din apa chiar azi urmand sa fac acelasi lucru si maine pentru a elimina tratamentul si sarea.
Multumesc!
Tocmai am postat la coltul incepatorului.
Buna seara,
Am un peste betta de aproape 4 luni pe care l.am cumparat de pui si il tin singur intr.un acvariu de 20 de litri plantat, cu burete bolborositor ca filtru si incalzitor setat la 26 de grade. Apa este in parametrii. Schimburile de apa le fac saptamanal cate 30% si o data pe luna spal nisipul si sticla acvariului. Apa este de put, dar trecuta printr.o statie de dedurizare si remineralizare si apoi prin procesul de osmoza inversa.Pana acum totul a fost ok cu el, a crescut aproape dublu fata de cum era cand l-am luat,insa de vreo saptamana au inceput sa i se albeasca inotatoarele de sus..el fiind albastru..Am crescut temperatura la 27.5 grade..si nicio imbunatatire.. am adaugat si sare in apa ( o lingurita)..tot nimic. Timp de 3 zile am tratat apa cu sera mycopur si parca e chiar mai rau! Mentionez ca el e foarte activ, inoata dintr.o parte in alta.. Ce as mai putea face? Sau ce am facut gresit..si ce e recomandat sa fac pentru a.l vindeca ?
Multumesc
Buna seara!
Numele meu este Ioana,sunt in Bucuresti si nu am experienta aproape deloc in acest domeniu. Am un acvariu de 20 l in care tin un peste betta si cateva plante; acvariul are incalzitor si un burete bolborositor ca filtru.
 
Forum Index » Profile for Ioana08 » Messages posted by Ioana08
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com