[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lapusan
Forum Index » Profile for Lapusan » Messages posted by Lapusan
Message
Benefici in ce privinta la ce ajuta ?
mie mia distrus 3 corali buni
In plus mi se par destul de mari si multi pentru a fi lasati in pace

Daca stie cineva la ce sunt buni sa spuna
Da merci cred ca am sa incerc metoda clasica cu capcanele azi noapte am mai prins inca 6 bucati am aflat ca circula noaptea si mam trezit pe la 2 noaptea si iam vazut umbland si am reusit sa prinnd 6
Acestia sunt cei 2 mari sunt pe fundul unei galeti de 20 litri asa ca sa iti faci o idee ca marime
Dar problema e ca mia distrus 2 Capnella imbricata si 1 Cladiella sp. 03 aici ma doare cel mai tare ca nu as vre sa se apuce si de ceulalti corali
Si scuze de imagine dar am puso sa iti faci o idee
Cand era inacvariu si umbla era cam de 15 cm si inca nu era iesit tot din piatra
.
Aici in poza par mici dar cand lam vazut ultima data mam ingrozit tot iesea dar nu se mai termina
Prima piatra
Nu stiu cum sa fac sai scot ca sigur va fi si in celelalte pietre dar nas vrea sa le mai sparg
Salut a avut cineva polichete in acvariu?
Eu am
Si acuma incep sai scot
Culmea e ca am scos prima piatra de vreo 7 kg am lasato vreo doua ore fara apa si a iesit doar unul apoi ce mam gandit hai so sparg si ce sa vezi o gramada si culmea inca miscau si am mai gasit si oua
Si pe asra o mai am
Sincer nu prea seamana cu majano pe care leam vazut pe net alea parca au verde in mijloc
Sa fie oare pui de la anemona asta pe care o am .intreb si eu nu stiu
Si asa arata de sus
Saut am scoso de sub xenia asa ararta din lateral
Cat de periculoasa e daca e sa fie majano?
Nu nu l-am cumparat a aparut de sub xenia
Salutare aveti idee ce este
Uite acum mi-am dat seama ca la mine la 2 acvarii la care am cate 2 filtre se intampla aceasta procedura nici odata nu schimb sau curat ambele filtre de la un acvariu in aceeasi zi
Dar la celelalte acvari unde am doar cate un filtru pur si simplu scot materialul si il bag pe cel nou si e totul ok binenteles ca schimb doar vata care este imbacsita restul doar le clatesc putin si inapoi in filtru.
Eu fac pariu pe o bere pe care cu siguranta o sa o bem impreuna candva ca cel putin 75% din acvaristi nu merg in paralel cu doua filtre cand e vorba de schimbare materiale filtrante
Bacteri su destule in acvariu .Pe filtru . Pe incalzitor . Pe decoratiuni etc
Silviu Man wrote:Ciclarea e un termen generic. Poate fi folosit si cu referire la apa, la substrat sau la filtru. Toate fac parte din acvariu. A intrat in jargonul acvaristilor asa ca nu murim de grija semanticii.

Ca sa raspund la intrebare, da! Pune saculetul in dreptul filtrului sau in zona cu flux de apa intens si lasa-l acolo vreo trei saptamini. Eu as pune in el si ceva bacterii (iti recomand Prodibio BioDigest).


Hai sa fim realisti tu de cate ori schimbi materialele filtrante din filtrul tau faci acest lucru????????
Da carbunele nu isi are rostul mai ales daca mai ai si in acvariu decoratiuni de plastic
Nu am vazut ce materiale vrea sa adauge nu mi se deschid paginile
Materialele filtrante nu au nevoie de ciclare
Acvariul se cicleaza
gr8kis wrote:
Lapusan wrote:Corect
Ok Hai ca am sarit de la subiect ma întrebat cândva @gr8kis daca as pune filtru extern Sincer nu.
Pentru acel acvariu de 54 l a? fi înlocuit buretele din filtru intern cu un saculet umplut cu diverse materiale filtrante si as scapa de cheltuieli plus batai de cap decupare capac gasire loc pentru filtru etc etc

P.s. mai tarziu vei vrea sa vinzi acest acvariu si sa iti iei unul mai mare si decuparea capacului O s? scada pretul considerabil. parerea fiecaruia dintre noi conteaz? . Dar decizia î?i apar?ine


Ar merge sa combin astea (gen sa pun cate putin din fiecare il filtru actual): https://www.nevertebrate.ro/material-filtrant-biologic-eheim-substrat-pro-250ml-14450, https://www.nevertebrate.ro/carbune-activ-eheim-karbon-2l-18524 si https://www.nevertebrate.ro/burete-grosier-filtru-eheim-classic-350-2215-2-buc-18589


Perfect dar le pui in saculet ca sa iti fie mai usor la curatat
 
Forum Index » Profile for Lapusan » Messages posted by Lapusan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com