[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Desauron
Forum Index » Profile for Desauron » Messages posted by Desauron
Message
Este crevete gammarus...
rari wrote:Multumesc de raspunsuri, seamana intr-adevar cu
Desauron wrote:Acroloxus lacustris

Acum intrebarea e de unde a aparut ca nu am adus nimic nou in acvariu de cateva luni


Mai las putin timp pe colegii care au raspuns inaintea mea fara sa aibe habar, ca deobicei ei isi da cu parerea chiar daca nu detin cunostinte.

Dupa ce s-au saturat sa isi dea cu parerea o sa raspund si eu.
Acroloxus lacustris
poti folosi si Sagittaria subulata ca planta de gazon, care este easy
Din datele oferite legat de lumina, pare sa fie bine. Deci lumina ar fi suficienta, legat de parametrii apei, stiu ca un gazon ar cere si CO2, eu personal nu am avut gazon pana acum.

Daca marsilia hirsuta se descurca, ar trebuii si crenata sa se descurce. Sper acum sa te ajute in continuare niste colegi care au avut experiente personale cu aceste plante si sa iti impartaseasca din experienta lor.
Inteleg, ancistrusii in luptele lor teritoriale mai pot sa rascoleasca subtratul, sau daca vrea sa sape o groapa sub o piatra. Daca nu are cu cine sa se lupte sau daca ii oferi o pestera deasupra nivelul substratului nu ar trebuii sa ai probleme.

Ca sugestie persoanala, pesti care nu vor rascolii prea mult substratul si disloca plantele din el ar fi cory pygmaeus si cory habrosus.

Sunt sanse mai mari sa ramai fara plante de substrat din motive de lumina si parametrii apei, decat din cauza pestilor.
Imi este neclar intentia ta, da-mi voie sa te intreb clar, ce intentionezi sa faci cu gazonul, si ce comportament urmaresti la pesti in contextul gazonului?
Bine ai venit, topirea plantelor se intampla cand ele incearca sa se adapteze la noul mediu (acvariu tau). Nu toate se pot adapta, daca mediul din vechiul acvariu este similar cu noul mediu (acvariu tau), se vor adapta imediat, si nu se vor topii.
alinutz80 wrote:Ehee.....luni 15 iunie au ajuns si crevetii, mafiotzii

Las o filmare aici.... https://www.youtube.com/watch?v=exunv6d79Fs

Enjoy 4K


Bun venit pe youtube, ca sa ne bucuram de videoclipul tau, trebuie sa nu mai fie privat.
Motivul intrebarii mele se datoreaza faptului ca este extrem de dificil sa inmultesti specia aceea de melci. Ai postat unde trebuie, insa am dubii foarte mari ca ai inmultit specia aceea. Daca nu te superi poti atasa poze cu puii lor?
Din prima ta postare mentionezi ca au 8-10 pui de ai lor, tu sti ce specie de melc e asta? Ce te-a determinat sa crezi ca ai 8-10 pui din melcii mentionati din poze?
salut, nu este nici o imagine atasata.
Unii le folosesc sa faca bijuterii cu ajutorul lor: https://www.youtube.com/watch?v=1H10QU3dZHw
In caz ca mai e cineva interesat, se poate gasii in vacaresti.
Ce te determina sa crezi la melcilor nu le este bine?
E grasa clar !
Antoniot wrote:
Desauron wrote:Stiu ca este un post vechi, dar eram curios daca mai are cineva asellus aquaticus sau creveti gammarus de vanzare sau e dispus sa imi arate de unde sa ii prind.


Azi am luat din parcul cismigiu.


Salutare, ti-am lasat un mesaj privat
Vand Bluestar Endlers, Bucuresti. 30 lei perechea, nu trimit in alte orase. Linia pura de 5 generatii, comportament de peste salbatic (baietii danseaza des, se bat fara sa se raneasca, femelele au dunga usor albastra neon).

Link: https://www.youtube.com/watch?v=xqTF7sMtYCo&list=PL8006MfxuLIaddn7uMey5sorQfxvQst0k&index=3&t=0s
Stiu ca este un post vechi, dar eram curios daca mai are cineva asellus aquaticus sau creveti gammarus de vanzare sau e dispus sa imi arate de unde sa ii prind.
Cumpar ramshorn albastru sau marisa rotula.

Astept PM, sunt din bucuresti.
 
Forum Index » Profile for Desauron » Messages posted by Desauron
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com