[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: johnny6600
Forum Index » Profile for johnny6600 » Messages posted by johnny6600
Message
Sunt vreo 30 de bucati la dimensiuni de 4-6 cm , cine e interesat astept pm.
Eu as lua JBL pentru fiabilitate.Ca volum al materialului filtrant , la 70 l cat are acvariul nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme.
@ Anubias - Lumea ti-a spus cat e un neon t5 dar nu si cat face o lampa t5 , pentru ca aprinderi erelctronice separate nu exista de cumparat ,doar daca ai norocul sa-ti aduca cineva.Asa ca o sa-ti spun eu , e undeva pe la 150 euro
Mie mi se pare foarte riscant si pana la 50 cm , cei care l-au construit au fost inconstienti ...
Un geamgiu vroia sa-mi vanda un diamant(rola) la pretul de 100 ron parca, nu mai stiu sigur ca a fost demult , si am impresia ca am vazut rola in BricoStore cam la acelasi pret.
Sau lipesti cu Dow Corning
De tinut ar tine si din pal , am vazut in Cora Pantelimon , acvariu de 500 l pe suport din pal de 19 mm ,tinea dar se cam ondulase.
Cat despre acvariu , eu as pune macar fund dublu la el.In plus , fundul incastrat l-as face din sticla de 12 mm.
Hmm ,e o idee , o sa incerc si asa
Am inteles.
Acvariu de 35 l , substrat turba cu nisip , bine plantat ,populat cu o pereche de ramirezi.Intr-o zi , am facut curatenie in acvariu deoarece iesise turba de sub nisip si am tulburat destul de tare apa.Dupa cateva zile , atat masculul cat si femela aveau un ochi umflat si ceva asemanator unui cos in frunte.I-am bagat la tratament intr-un acvariu de 10 l cu bactopur direct si cu mycopur.Femela a murit dupa cateva zile , cu burta umflata , iar masculul inca traieste , dar nu prea e interesat de mancare si starea nu pare sa i se amelioreze.Ce boala este si ce ma sfatuiti sa fac ?
da dar este ineficienta , dar e mai bine decat daca doar bagi furtunul in apa
cosmine vreau eu perechea de ancistrus , m-as risca si la niste nigro dar nu am acvariu momentan
chitron wrote:
Ba baiete eu cred ca tu nu ai auzit firma asta ( EHEIM ),poate ca auzurile
tale nu erau bine puse la punct sau ai auzit o prostie

Ok , imi pare rau ca mi-am exprimat parerea despre filtrele externe , e pacat ca pe forumul asta au ajuns sa posteze numai useri de rand ca mine si adevaratii cunoscatori ca tine "ba baiete" stau in umbra si nu zic nimic.
Cineva din germania zicea ca JBL ar fi mai bune ca eheim ,de-aia am zis si de ele.
Parca erau mai bune JBL decat Eheim
g.g wrote:Lucian (schizotron) a fost maestrul de ceremonii, el realizand lipitura cu silicon. S-a folosit silicon Dow Corning 881. Autocolantul a fost aplicat pe geamuri inainte de lipirea acestora.

Am gasit informatia necesara . Topicul este aici
As vrea si eu un fir doua
Si eu ma intrebam candva chestia asta . eu il pun pe baza.La acvarii mici probabil merge in ambele moduri dar la un acvariu mare unde o laterala are 50 kg cred ca e mai usor sa fie siliconul pus pe baza
Buna intrebare , ar treb ca sub podea sa fie un subsol ceva.Dar mi se pare ca exista o pompa de la sera care aduna mizeria fara sa scoata apa din acvariu.Si nu are nevoie de forta gravitatiei dar nu sunt sigur daca de la sera sau tetra.
Daca ai face asa ceva ar trebui sa ai acces nelimitat pe toata lungimea acvariului.Din cand in cand si fundul acvariului trebuie curatat de mizerie pentru ca altfel la un moment dat se va strange destula mizerie cat sa faca apa prea toxica pentru pesti.
Mai frumos ar fi sa nu aiba capac sa fie ca un rau cu pietre pe margine.Dar nu ne-ai spus unde se doreste acest acvariu.
 
Forum Index » Profile for johnny6600 » Messages posted by johnny6600
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com