[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: stefanvoicu
Forum Index » Profile for stefanvoicu » Messages posted by stefanvoicu
Message
Ofer doua broaste testoase Trachemys de apa dulce in varsta de doi ani (cca 16-18 cm lungime). Schimb cu pesti, astept oferte. 0765 210 189. Stefan
cumpar mascul ancistrus adult
eu am rezolvat problema .....cu un cost incredibil de mare insa si calitatea e pe masura (120 ron/kg - nu vi se pare foarrrrrtttte scumpa ? )
/100ml
:malachite green oxalate 70mg
:brilliant green 0.35mg
salutare ! a incercat cineva spirulina in dieta puilor de vivipari ? am cautat pe aici si nu am gasit nimic in sensul asta ......
cumpar larve de chironomide (libelule) m-ar interesa in mod special sa fie vii si o cantitate de 3-4 kg lunar(1kg/7zile)
ca sa nu mai deschid alt topic subscriu si eu ...... minimum 1 kg
salutare ! din pacate revin cam tarziu cu noutati in ceea ce priveste problema mentionata .....am folosit JBL Punktol si din pacate nu am putut rezolva problema ( rata mortalitatii a ramas constanta la 1-2 exemplare/24h ) insa se pare ca problema a fost rezolvata de sera baktopur direct ....in 24h de la administrare nu a mai fost inregistrat nici un deces :d... din pacate nu am reusit sa aflu cu exactitate ce anume a afectat sanatatea pesticilor si nu am apucat nici sa fac foto ......asadar va ramane un mister inca nerezolvat pt mine mai ales datorita faptului ca au murit numai xifo si toti masculii de ancistrusi (6 buc ....acestia au avut o culoare galben intens inainte de a muri ....brrrr nici asta nu stiu de la ce ar putea fi )
va multumesc inca o data tuturor celor care si-au exprimat aici parerea cat si celor care au urmarit topicul pt. propria informare !
punctele au aparut cam de 3-4 zile .....continui sa cred faptul ca nu e gris deoarece nu s-au inmultit si sunt aproape tangentiale ( sunt foarte mult iesite in exteriorul pestelui si aparent perfect rotunde), bineinteles ca ma pot insela si poate fi vorba de gris ; am facut o comanda la zoo+ si sper ca vor fi promti gg am citit articolul(de fapt l-am recitit), si nu am putut sa imi dau seama cu exactitate de ce anume sunt afectati. sper ca JBL Punktol sa rezolve problema .....si cu asta cred ca voi pune si punct hranirii cu tubifex ( cred ca de aici a aparut aceasta problema ) pesticii se vor desfata de acum inainte numai cu artemie congelata si hrana uscata .
multumesc mult pt sfaturi !
salutare ! am cativa pestisori(xifo) infectati cu ceva ce DOAR PARE a fi gris, spun lucrul asta deoarece sunt niste puncte albe perfect rotunde, usor iesite in relief, aparent netede, nu sunt multe la numar doar cateva pe fiecare pestisor. Chiar nu am mai avut aceasta problema si mi-ar fi de mare ajutor un raspuns bazat pe .....experienta .......multam !

PS am uitat sa precizez faptul ca acvariul are 300 l , filtru extern tetra 404 aditie ce co2 ph 7.5-8 temperatura apa 25-26 C, in acvariu sunt 60 de pestisori printre care moly, guppy si ancistrusi insa acestia sunt aparent neafectati ......
cumpar urgent acvariu 180/35/60 relatii pe pm ym sau telefon 0726859584.
oferta se schimba in donez......... si mai este valabila o saptamina......... pestii sunt dresati, vorbesc spaniola, au invatat sa scrie, si pot recita o poezie cu mare usurinta, etc.....
aceeasi problema apare si la mine, dar numai la exemplarele batrine de ovovivipari............eu am pus lucrul asta pe seama virstei......pestele se stinge incet dar sigur indiferent de tratamentul aplicat... .........mai intii nu mai maninca, abdomenul se aplatizeaza( in unele cazuri dupa 2-3 saptamini se imbolnaveste-cel mai des de gris) inoata miscindu-se cu greutate(de cele mai multe ori inclinat la un unghi de 25-30) si apoi ----asta este o banuiala in urma observatiilor facute de mine este foarte probabil sa ma insel si sa fie vorba despre altceva---
incearca sa bagi citiva melci negri(nu stiu cum ii cheama) 3-4 bucati si vei scapa de alge dar vei incepe sa aduni si sa arunci melci :-P (asta daca nu ai cui sa ii dai ca hrana ex. cilide)
mamaa...da' ce inghesuiala..... nu vrea nimeni asa ceva ?......
am nevoie lunar de aproximativ 400-500 de carasi(diverse varietati si dimensiuni) si de 150-200 de beta maturi ( maximum 5-6 luni de preferat perechi)
PS. scuze pentru lipsa acestor informatii de pina acum .........siii astept mesaje pe PM sau YM
Propun infiintarea unor rubrici in cadrul forumului care sa se cheme cunoscatorii foarte curiosi, precum si a uneia glumetii de linga noi............poate n-ar strica si una n-ai talent da' ce conteaza ceva de genul n-ai treaba poti sa te bagi in seama dar poate cea mai importanta ar fi off topic permanent.............siiii cum nu cred ca ar fi politicos din partea mea sa las lucrurile asa as fi raspuns cu drag la intrebarile : ce faci cu ei ?, de citi ai nevoie? samd...............in rest.....no comment !
vind : octofasciatum - 4bucati, citirinelum - 5 bucati, hemicromis - 2 bucati, severum - 1 bucata, somni africani 2 bucati detalii pe YM sau PM
multam dolly ! o sa merg zilele astea si sper sa fiu mai norocos decit in alte dati cind am mai fost si nu am gasit........
....eeeee pai cum sa nu am nevoie de sfaturi...si eu am glumit..........insa nu imi place sa discut pe linga subiect........daca aveam in intentie sa tin impreuna carasi cu betta cred ca as fi pus o intrebare in sensul acesta.......nu crezi ?
PS. apa, sare, aerare este un alint capatat de cineva de pe aici...........
multam !
 
Forum Index » Profile for stefanvoicu » Messages posted by stefanvoicu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com