[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BehindTheLens
Forum Index » Profile for BehindTheLens » Messages posted by BehindTheLens
Message
Buna! Am un peste Betta de aprox. doua luni si il tin intr-un acvariu de 30 de l. Cand l-am luat, avea inotatoarele intregi si frumoase, acum sunt rupte, unele zone par muscate, si pe zi ce trece arata tot mai franjurate si parca isi pierd din intensitatea culorii.
Pestele, in schimb, este foarte activ, mananca, respira, totul OK. Atat doar ca este foarte agresiv si se "umfla in pene" la propria lui reflexie.
La inceput am avut plante artificiale, dar dupa ce am vazut ca isi rupe inotatoarele, le-am scos pe toate cele care erau ascutite si am pus plante naturale.
De asemenea, mentionez ca nu mai am alti pesti in acvariu in afara de el, doar 2 melci Pomacea si 2 Neritina zebra, care oricum isi vad de treaba lor si nu se ating de peste.
Ii schimb 20-30% din apa odata la 3 zile si odata la 2 saptamani 50%, parametri sunt OK, temperatura e de 27 de grade.
Ma gandeam sa il pun sub tratament cu sare amara, dar inotatoarele lui nu par sa aiba fin rot, dupa cum arata, dar nu sunt sigura.
Aici am o poza ca sa va faceti o idee cum arata inotatoarele lui:
https://imgur.com/gZEEddZ
Ce imi recomandati sa fac?
Am vazut multe acvarii de genul pentru Betta. Sunt frumoase asa la prima vedere, dar nu sunt adecvate pentru cresterea unui peste.
Cumva s-a propagat mitul asta cum ca pestii Betta ar putea trai in acvarii foarte mici pentru ca in mediul lor natural pot rezista mult in baltoace mici de apa, dar asta se intampla in perioada de seceta si e un mediu temporar.
Un Betta are nevoie de un acvariu de minim 5L si incalzitor (asta daca temperatura camerei nu e maricica si constanta).
Buna! Nici nu stiu cum sa incep, ca imi dau seama pe zi ce trece cum "nu imi fac temele la timp."
Acum aprox. o luna mi-am luat un acvariu de 30 de L pentru un Betta si 2 melci, acvariul fiind acesta:http://www.zoomania.ro/index.php/hailea-acvariu-fm30-alb.html. Initial, l-am decorat cu plante artificiale si am cautat sa le iau pe cele mai moi posibile, dar se pare ca nu au fost suficient de moi pentru peste. Pe zi ce trece, si-a rupt inotatoarele tot mai mult. Din fericire, nu a prins vreo infectie din cauza asta, dar nu imi place sa ii vad inotatoarele rupte. Din ce am citit, specia lui e oricum predispusa la ruperea inotatoarelor pentru ca sunt foarte mari si intinse. (pestele meu e un hibrid intre un "Rose Tail" si "Double Tail") Momentan i-am scos toate plantele artificale si ma gandeam sa incerc ceva plante naturale mai pentru incepatori. Problema e ca lumina pe care o am la acvariu e de 4W si din ce am citit, e mult prea slaba pentru volumul acvariului meu.
LED-urile sunt cumva integrate in capacul acvariului, deci nu as putea doar sa le detasez pur si simplu. Ar trebui sa desurubez partea de plastic care acopera interiorul capacului. Producatorii acvariului nu au glumit cand au zis ca acvariul asta e compact. (Sper ca am explicat cat de cat logic )
Recunosc ca nu am suficiente cunostinte ca sa umblu pe la cablaria de acolo.
Ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta?
 
Forum Index » Profile for BehindTheLens » Messages posted by BehindTheLens
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com