[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Catalin23
Forum Index » Profile for Catalin23 » Messages posted by Catalin23
Message
Neoni bolnavi*
Am 3 corydoras cu 3 ancistrusi in acvariu de 54l, am mai avut ?i 5 neonorate boln?viori pe care i-am mutat intr-un acvariu spital, dar înainte sa ii mut am f?cut 2 zile tratament cu sare in acvariu.
Acum corydoras au devenit inactivi schimb apa cam la 3 zile 10-15l ca sa încerc sa scot sarea, dar este sare ?i pe substrat. Ce pot face?
Dupa ce i-am separat am observat ca si restul au finrot, deci maine o sa ii pun la loc in acvariu. Am inceput tratament cu sare 1 lingura la 4litri. Deci cam 10 lingurite in total. Pun cate 1p lingurite zilnic sau cum? Si cam de cat la % fac schimbul
As putea pune 5 neoni intr-un bol de 4-5 litri pentru tratament.
Hermit wrote:Pune si ceva poze...depinde acum...o singura data am avut de furca cu tipul asta de boala intr-un mod mai sever...era vb de un scalar care plutea efectiv la suprafata si abia mai respira...la vremea aia l-am tratat cu verde malachit...am umblat disperat prin oras sa caut un remediu...vestea buna e ca dupa ce l-am izolat (intr-o cutie de margarina de aia de 500g-eram in clasa a 7-a) a doua zi inota normal...asta e poveste cu happy-end;


Am inteles ca baktopur e mai utila pentru finrot...probabil trebuie sa tratezi tot acvariul...nu stiu sigur...ce stiu e ca s-ar putea sa sufere de la tratament melcii, crevetii (daca ai) si corydorasii...ah...si orice tratament de genu asta de regula decicleaza acvariul...asa ca trebuie sa ai si asta in vedere...

P.S. mai spune te rog ceva despre acvariu: temperatura, filtrare, cat si cum dai de mancare...apa de proasta calitate incurajeaza aparitia bolilor de genu...

26 grade, 1 clic pe zi si filtrare eheim pickup 60
As putea sa izolez neoni intr-un acvariu de 10l, restul nu dau semne de boala
Am 5 neoni cu finrot( au cozile franjurate si culorile sterse ), stau intr-un acvariu de 54l, a mai fost un betta cu ei dar acesta a murit... tot de finrot, banuiesc ca el a venit cu boala sau i-a stresat si acestia au avut sistemul imunitar slab... ii hranesc cu granule de la tetra ... apa are 26 grade... le pot face tratament in acvariul mare avand in vedere ca mai sunt si 3 cory si 4 ancistrusi
Asa arata in prima zi ceva idei?
3
2
Un betta, 5 neoni, 3 cory si 4 ancistrusi. I-am hranit cu granule iar can am introdus betta am dat artemia congelata..
Cand a venit betta in acvariu perfect activ... dar dupa ce i-am hranit pac toti bolnaviori... le cad solzii, coada lui betta super delta acu nu mai e super delta, iar cory si neonii parca au deformari... si in plus neonii au ceva maro in burta
Poza2
Paraziti intestinali oare?
paradoxx wrote:Cum se manifesta de consideri ca e bolnav ?

E total okay la comportament, dar i-au cazut solzii
Plus ca am crezut ca mi-a murit un neon, dar cand sa curat buretele de la fitru l-am gasit viu... l-am pus in bol de 5 litri dar e ranit... ce sa fac?
.
Am luat un betta acu 2 zile si il hranesc cu artemia congelata.
Mai sta cu niste neoni si sanitari... HELP VA ROG
A sosit si pestisorul
Cate luni credeti ca are?
Betta e in drum spre casa??
Ce varsta credeti ca are
Poza 2
 
Forum Index » Profile for Catalin23 » Messages posted by Catalin23
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com