[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Flavius_
Forum Index » Profile for Flavius_ » Messages posted by Flavius_
Message
Cump?r in special clemele, dar daca aveti si alte piese discutam. Mesaj email flagaru@yahoo.com sau DOAR mesaje/mesaje whatsapp la 0746966125. Daca ajungem la un comun acord prin mesaje, vorbim si la telefon
E un mister pentru to?i =))
Update dup? mult timp: am cumparat cum eck filter dennerle, pare foarte calitativ......iar acvariul propriu zis momentan este ocupat de 2 scalari care depun.....va mai dura ceva timp pân? voi face acvariul si voi aduce creveti
Da, crevetii naparlesc, las.o acolo ca in timp ce î?i fac alta au nevoie de calcarul si calciul din ea
Update: am cumparat o lampa la 40 de lei de la fish guard. Arat? bine, cu leduri albastre si albe. Pretul mi s.a p?rut foarte mic (noua).
MihaiF wrote:
Berea wrote:Ai dreptate, daca nivelul e peste nu se aude dar o problema aici...oxigenrarea apei?


la plantat oxigenarea e la max , indiferent de valurirea apei. Pe de alta parte daca vrea creveti ma gandesc ca o sa fie plantat .

Am pus la "jurnal acvariu plantat" =))) o sa am doar creveti, melci...f?r? pesti
M.am gândit si la un dennerle corning
Ok, o recomandare de filtru intern? Eu as fi ales extern ca stiam ca are o capacitate mai mare de materiale filtrante. Dar vad ca nu prea gasesc extern silentios.
Salut! Vreau sa fac un acvariu de 27l cu creveti. Momentan am acvariul, substrat(manado+ dennerle 6 in 1), incalzitor....Si multe altele. Am nevoie de lumina si un filtru. Lumina cred ca va fi cu leduri( china, la vreo 100 lei), arata foarte bine. Cat despre filtru, as vrea unul extern, foarte silentios(dormitor), nu vreau cascada, face zgomot apa. M.am gandit la sun sun 603 b sau 602b. Nu stiu cat de silentioase sunt. Astept cat mai multe sugestii!!!
Multumesc, probabil voi pune o pompa de aer, deoarece carasii m?nânc? tot, am pus plante de suprafata, au disp?rut.......probabil voi pune o bucat? de anubias din cel?lalt acvariu.
=))) Macar la el stim ce are in acvariu....la mirciulica e mister total
Deci sa incep cu inceputul. Am un acvariu diversa de 54 l curb, iluminare led, 20 de leduri, restul sau ars....din banda de led de 2.5m, va urma sa o schimb, filtru aquael fan 1 plus, nu am incalzitor, dar temperatura e intre 24 si 27 întotdeauna, nu am pompa de aer.....(poate asta e o problema), am substrat quartz negru, granulatie mica(pietris), un echinodorus (nu foarte sanatos, are puncte negre, dar e ok, se reface, l.am luat de la pet shop acum 3 saptamani. In acvariu am 2 corydoras albino, un sae, un platydoras costatus, 3 neoni albastri(unul de 2 saptamani jumate cumparat, 4 negri si 2 carasi cometa( sunt mici, stiu ca va fi o problema cand vor fi mari, dar asa am luat acvariul (acum jum?tate de an). Sa trecem la subiect. De curând au murit 2 pesti. Un sanitar gen ventuza(nici pleco si nici ancistrus, nu stiu sigur ce era si un hasemania nana. Sanitarul de obicei se alerga cu sae.ul prin acvariu( sanitarul il alerga pe sae-matur) a fost o moarte brusca. Am plecat la 12 de acasa si cand am revenit la 7 erau morti. Mentionez ca am curatat acvariul cu o luna înainte din cauza unei infectii. Acesta e complet ciclat deoarece am luat un filtru de la alt acvariu. De obicei pestii mai stau la suprafata cu gurile deschise. Test de apa nu am facut. E de duritate medie. Faza cu gurile pestilor la suprafata cica ar fi de la intoxicatie de la aluminiu, daca nu ma însel, dar nu cred deoarece pun biotopol înainte de fiecare schimb de apa. Pâna acum a fost tot ok. Accept orice critica. Înafara de faza cu carasi......Stiu, nu e ok cum ii tin, dar momentan ii mai las asa, când vor cre?te va fi o problema. L.e. e a doua oara cand scriu mesajul.....s.a sters......daca am uitat sa scriu ceva, amintiti.mi, scuzati greselile de ortografie....
Doar dac? ai o infec?ie in acvariu, vrei sa scapi de o planta invaziva, ai melci comunitari(Nu recomand......Nu mi se pare ok) l, daca ai spart acvariu doamne fereste
....dar in general nu
Scalari cu neoni in niciun caz........cele 3 specii mentionate se inteleg intre ele...... last edit: acum am vazut m?rimea acvariului. E suficient spatiu pentru ce ai zis tu, dar nu stiu ce ai mai putea pune......poate niste creveti =) daca gresesc, sa ma corecteze colegii
Pune si poze
Ai citit despre ciclarea acvariului? (Adic? ai lasat acvariul 2-4 saptamani pur si simplu cu filtrul in el (mergand) nu am experienta in betta, dar si asta poate fi o cauza, apropo, apa e.albicioasa?
Edit: corect marian, e mare diferenta de la bol la acvariu =)
Paradoxx, ala negru e burete cu c?rbune activ? (Intreb, nu stiu)
As avea eu un filtru cascada (nu de firma), a fost testat doar, nu si folosit, nu face mult zgomot (e normal sa faca putin zgomot deoarece e intr.un fel extern), daca il vrei anunta-ma pe PM - sunt din Suceava si pot trimite prin posta
Cump?r filtru extern de preferat jbl, dar accept si altele. As vrea sa fie tip canistra=)) adic? nu de alea ca sticla de vin. Il vrea cu medii filtrate. Nu as vrea sa dau mai.mult de 250 de lei
Nu prea ma pricep la zebre si nici la guppy, dar pot sa te intreb de ce ai pus asa putina apa in acvariu? Ai avut antecedente cu pe?tii?( sa sara) E bine ca ai dat multe detalii. Putem sa te ajutam mai usor
 
Forum Index » Profile for Flavius_ » Messages posted by Flavius_
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com