[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: teddy2k
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Message
dan.pavelescu wrote:
Metoda fertilizarii EI (estimative index). Asta ar fi metoda profi (metoda care inca imi provoaca cosmaruri, sunt fericit ca nu a apucat nea Lucian sa ma bata cu furtunul de la masina de spalat pe vremea cand ma initia in tainele EI si imi explica ca la prosti cum sa citesc tabelele).
In primul rand, studiezi care sunt elementele necesare cresterii plantelor.
Cumperi prafurile necesare prepararii solutiilor.
Faci teste de apa, afli care sunt parametrii elementelor existente in bazin.
Calculezi cat din fiecare element dozezi ca sa ajungi la valoarea dorita.
A doua zi faci din nou teste de apa, ca sa vezi cat au consumat plantele din ce ai dozat si recalculezi dozajele in functie de rezultatul testelor.
Si tot asa.


Aici as vrea sa intervin. Metoda Estimative Index nu necesita teste de apa. Exista retete de mixuri, care furnizeaza nutrienti in cantitate mare, astfel incat sa nu lipseasca niciunul si faci schimburi saptamanale de apa, ca sa resetezi concentratiile. De mentionat ca aceasta metoda necesita lumina FOARTE puternica si concentratii de CO2 mari. Asta nu te scuteste in schimb de probleme cu anumite plante care au cerinte specifice. Cele mai multe probleme am vazut ca sunt cu "stunted tips" la rotale, varfurile de crestere deformate sau care mor.
Cateva poze

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image
Despre leduri nu am suficienta experienta cu ele ca sa comentez ceva, desi acum folosesc la toate acvariile, asa ca ma abtin. Tuburi ieftine si bune sunt Osram TLD 865 sau 965, T5. temperatura de culoare 6500K, dar spectrul luminos este bun pt plante. Nu te mai incurca cu T8-uri, parerea mea e ca nu merita, au fluxul luminos mai slab, adica mai putini lm/W. Si, daca poti, asigura o racire buna in lampa, naturala sau cu un mic ventilator, ajuta mult la pastrarea proprietatilor tubului, care se degradeaza mult mai repede daca sta la temperatura mare.
Plus ca guppy aia se vor inmulti in nestire.
Poate ca ar trebui sa pui si ceva sol pe fundul gropii si sa-l sigilezi cu un strat de pietris. Acolo infigi plante si ai si ceva activitate bacteriana.
Salut,

Citeste aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
Citeste aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
Si o poza cu tot acvariul.
De ce bec de 40W? Un bec cu leduri de 18W caruia-i scoti abajurul. Uite asa ceva.
Au la Dedeman niste veioze cu clema, la 25 de lei, pe care le poti prinde pe marginea acvariului. Dar e putina lumina, eu o folosesc la un acvariu low light, cu plante cu crestere lenta.
Pai e tocmai invers, tonina fluviatilis se topeste la kh mai mare de 4. Deci tocmai prezenta carbonatilor influenteaza negativ in acest caz.
Si totusi, care e mecanismul prin care kh-ul influenteaza fotosinteza?
Mi s-a sugerat ca ar putea fi Veronica beccabunga.
Salutare Nicu, bine ai venit!
Poti sa bagi 20 de Boraras Brigittae linistit, nu e aglomerat. Legat de sursa pestilor, mai bine eviti "pest shop"-ul.
Da' chiar, nu vedem si noi niste acvarii?
Daca ai loc in AIO, poti bricola un reactor ca asta:
---

Eu folosesc instalatia simpla si adaug in apa saruri de remineralizare de la JBL.
Nu am folosit, dar imi imaginez ca la 3mm grosime e destul de rezistent. Eu am facut o lampa pt 3 tuburi T5 din carton de la o cutie, pe care l-am colantat.
Intrebarea mea era legata mai mult de fiziologia plantelor, care sunt mecanismele respective. Inteleg ca s-a adaptat la o anume apa, dar cum, ce anume se intampla in planta?
Salutare,

Va rog sa ma ajutati sa identific planta din imagine. Am cules-o in toamna dintr-un parau din zona submontana, in judetul Valcea. Era crescuta si emers, dar si submers. Ce se vede in poza a crescut doar in acvariu, complet emers.
 
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com