[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Delanord
Forum Index » Profile for Delanord » Messages posted by Delanord
Message


Multumesc de osteneala
Sebax wrote:Salut.
Pune cubul de mancare congelata intr un pahar cu putina apa din acvariu. Dupa cateva minute se desface. Apoi golesti cate putina apa cu hrana reapectiva in acvariu. Eu asa procedez cu hrana congelata. Nu am avut probleme sa nu o manance.
Eu le dau artemia, dafnia si larve rosii congelate(larve rosii maxim o data pe sapt). O alternez cu hrana uscata (granule, fulgi de la tera, sera si dennerle) si spirulina fulgi de la jbl. In fiecare zi le dau altceva.


Multumesc de raspuns.
Daca te rog si nu ti-e greu imi poti da niste link-uri cu hrana ce mi-ai spus? Asta ca sa nu fac eu cine stie ce minunatii si sa cumpar altceva. Merci
synergy wrote:Tiger barb este o specie omnivora, care mananca atat animale cat si plante. Pentru a le creste imunitatea, este bine sa le oferi o dieta variata. In fond nici noi oamenii, care suntem tot omnivori, nu mancam acelasi meniu in fiecare zi. Tetrazonele prefera hrana vie, care este mai greu de procurat si depozitat. Aici gasesti cateva optiuni: https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/hrana-45/hrana-vie-84/. Ai varianta si de hrana "vie" congelata, care de fapt nu mai vie nu e (din pacate animalele nu invie dupa decongelare). Eu am incercat cu artemia congelata si nu am fost multumit, deci nu recomand. https://www.nevertebrate.ro/hrana-congelata-artemia-blister-100g-31484. Mai bine incerci cu legume fierte.

Din gama hrana uscata iti recomand:
1. TetraMin Tropical Flakes http://www.tetra-fish.com/products/nutrition/tetramin-tropical-flakes.aspx
2. Dennerle Complete Gourmet Menu https://www.nevertebrate.ro/hrana-pesti-dennerle-complete-gourmet-menu-100ml-14497
3. Dennerle Neon & Co Booster https://www.nevertebrate.ro/hrana-dennerle-neon-co-booster-100ml-17339


Salut si multumesc pentru raspuns.
O sa iau in calcul si variantele tale dupa ce mai studiez putin eventual mai ascult niste pareri.
O "hrana vie" congelata am incercat sa le dau, insa am observat ca pestii nu prea sunt interesati de ea. Mai mult decat atat acel cubulet congelat initial pluteste apoi pe masura ce se dizolva se scufunda, dar nici atunci pestii nu prea sunt interesati si inotand in jurul cubului, acesta din urma incepe sa se dezintegreze pe substrat si mai mult fac mizerie decat se hranesc pestii. Concluzia e ca nu sunt foarte incantat de aceasta "hrana vie" congelata.
paradoxx wrote:Ia granule din acelea rosii pt discus ori de la tetra,ori de la alte firme,alternate cu ceva larve liofilizate. Cu cat mai scumpe,cu pu?in mai bune.


Multumesc de raspuns.
Da, granule pentru discus de la tetra le dau in prezent. Cat despre cealalta alternativa o iau in calcul. Dar, te rog sa ma sfatuiesti cum sa alternez alimentatia. Adica o zi granule o zi altceva sau cum?
Nu va inghesuiti toti de-odata , pe rand
Multumesc
Va salut!
Daca se poate, va rog sa-mi recomandati ce tip de hrana sa dau tetrazonelor mele ( tetrazone verzi si tiger). Va rog recomandari clare (producator si fel).
Multumesc
Humbert wrote:@ delanord
scoti decoratiunea, o pui intr-un lighean cu apa si niste domestos simplu, lasi o ora, clatesti bini di tat, bagi inapoi
daca e prea mare pt lighean, iei un pulverizator si o stropesti

clatesti bine bine, da? nu vii dupa aia si zici ca ti-au murit pestii daca folosesti altceva decat domestos si daca nu clatesti, bine?
hipocloritul se degradeaza de la soare, deci poti sa o mai tii o zi pe balcon in bataia soarelui

PS vorbesc din experienta, fac asta frecvent pt a curata de alge pompe si alte lucruri care stau in acvariu


Am inteles. Multumesc frumos pentru sfat. Asa o sa fac. Decoratiunea e mica, vreo 20cm lungime si vreo 10 inaltime incape in lighean, nevasta are domestos, nu dau vina pe nimeni. Chiar va sunt recunoscator. Multumesc inca o data
Silviu Man wrote:
Delanord wrote:
Silviu Man wrote:Ce fel de alge?


Habar nu am


Nu te inteleg. Daca nu stii ce alge sunt ... de unde sa stim ce tratament sa aplici? Daca le poti scoate ... fierte bine si atit. Asta ar trebui sa elimine tot.


Ideea e ca decoratiunea e acoperita de un strat verde. Cand dau cu peria pe decoratiune sub jetul de apa, apa eate verde. Clar ca sunt alge. Dar nu stiu sa-ti spun ce fel de alge sunt. Cum as putea sa identific?
Silviu Man wrote:Ce fel de alge?


Habar nu am
ccdumitrescu wrote:Foloseste tratament cu algexit si dispar algele in vreo 2 sau 3 saptamani, lasi decoratiunile la locul lor si se vor curata singure


Merci, dar vreau o solutie mai rapida si fara a lasa decoratiunea in acvariu.
paradoxx wrote:Decoratiunile se curata cel mai bine aruncandu.le,in special daca sunt taioase sau ce pot zgaria pestii


Zi sa mori tu, si te cred!
Va salut.
Va rog sa imi spuneti cum sa curat decoratiunile de alge. Sunt unele spatii unde nu ajung cu o perie sa le curat. Am incercat cu apa oxigenata dar niciun rezultat. Multumesc
Antecume wrote:Pai cine e producatorul acvariului?
De obicei fac capacul pe dimensiunile hranitorului produs tot de ei.


Ma indoiesc sa fie dar poate nu am gasit eu.
Producatorul acvariului este AquaEl
cotro wrote:salut, ai aici o gramada de variante de exemplu
https://www.shopmania.ro/q-hranitor-pesti


Multumesc, dar nu m-ai ajutat cu nimic. Stiu si eu sa caut hranitoare. Am pus 2 poze pentru a se vedea cum pot eu face hranirea si am cerut pareri pentru un model de hranitor care s-ar potrivi pentru acel capac inclinat pe care il am. Nu pot indeparta capacul pentru a pune un hranitor care se fixeaza pe sticla deoarce de capac este fixat neonul.
Chiar numeni cu nicio sugestie?
Va salut.
Imi puteti face o recomandare pentru un hranitor automat care sa se "plieze" pe capacul acvariului din pozele de mai jos?
Antecume wrote:
Delanord wrote:Va salut.
Din nou cu ceva probleme.
Sunt unele momente in care pestii pur si simplu stau pe loc in diferite locuri ale bazinului si dau din aripioare. Nu se deplaseaza deloc prin bazin. Efectiv stau pe loc. Ce vrea sa insemne asta?


Pai nu ai si tu momente cand stai pe loc?
Mai au si ei momente cand se retrag pe unde e curentul de apa mai slab si se mai relaxeaza si ei.


Pffff, ma bucura mult raspunsul asta.
Eu ma speriasem sa nu fie ceva rau.
M-am linistit
Merci
ocean wrote:Apa! Acuma depinde ce filtrare ai, ce curatenie, ce incarcatura biologica, ce temperatura, ce au bagat astia in apa, daca cand si cat faci schimbul de apa si ce le dai de mancare si cat. Sunt multe de luat in seama in mentenanta ta si dotarea bazinului pe care nu le cunoastem


Ce am spus eu se intampla destul de rar. Ma gandesc ca pur si simplu asa au ei chef. Spre exemplu acum "pedaleaza" la greu ??.
Acvariu 54l
Filtrare eheim 2213 plin cu 2l de matrix si un prefiltru sunsun hw 602a
Pesti 7 tetrazone 3 neoni 2 tetra imperial 2 melci 1 ancistrus
Temperatura 25-26 grade
Apa o schimb saptamanal 15-20l
Mancare o singura data dimineata cat sa manance tot.
Plate easy, zilnic pun 0,5ml easy carbo si sampatamanl pun 5ml pro fito
Va salut.
Din nou cu ceva probleme.
Sunt unele momente in care pestii pur si simplu stau pe loc in diferite locuri ale bazinului si dau din aripioare. Nu se deplaseaza deloc prin bazin. Efectiv stau pe loc. Ce vrea sa insemne asta?
Humbert wrote:schimburile de apa se fac cu 2 scopuri:
- sa reduci nitratii, care daca sunt mai mari de 20 nu prea e bine (desi sunt pesti care suporta si mai mult)
- sa reimprospatezi anumite minerale care sunt consumate de plante (daca nu prea ai plante, evident ca acest motiv e diminuat)

regula de aur in acvaristica este sa schimbi apa saptamanal, intre 20% si 30% din ea

evident ca nu e musai sa pastrezi aceasta frecventa in absolut fiecare saptamana, ca toata lumea mai pleaca de acasa uneori, deci nu e nici o tragedie daca sari de cateva ori pe an schimbul saptamanal de apa


Totul e clar!
Multumesc
 
Forum Index » Profile for Delanord » Messages posted by Delanord
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com