[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ionut_Enk
Forum Index » Profile for Ionut_Enk » Messages posted by Ionut_Enk
Message
koala wrote:
Ionut_Enk wrote:Legat de ciclare, la asta ma gandeam si eu...Cand o sa se kk, o sa creasca No2 si No3.
O sa mai astept macar o saptamana...Asta e. Ma gandeam totusi ca colonia de bacterii are un rol.
Eu am facut ciclarea dupa Metoda Tropica 90 cu schimburi de apa s.a.

Ciclarea acvariului este doar un simplu proces biologic prin care "bacteriile" colonizeaza toate suprafetele dure din acvariu.
"Numarul" coloniilor de bacterii determina "capacitatea" lor de a procesa amoniacul si nitritii. E o chestie simpla, nu e inginerie spatiala.
Tu vrei discusi, asa ca obisnuieste-te cu gandul la "mari si dese" schimburi de apa. Cu cat mai mari... cu cat mai dese... cu atat mai bine.
Daca le faci schimburi de 50% / zilnic (asa cum ti-au spus colegii nostri), atunci nu mai conteaza daca bazinul e ciclat sau nu...


Schimburile de apa o sa fie cum le programez automat din circuitul de apa. Sper sa fie gata in cateva zile. Doar 1 data pe saptamana o sa fie aspirat nisipul, in rest apa se va schimba zilnic.
ocean wrote:Daca nu vrei sa ai surprize neplacute cu embolia gazoasa(provocata de bulele microscopice de clor introdus ca si gaz sub presiune) si sulfatul de aluminiu(mai ales toamna iarna) un cartus de Sterasyl e bine sa ai ca filtrare pe alimentarea apei de la retea care o folosesti la discusi(sau orice pesti la care tii si la care faci schimburi masive))


Momentan am un filtru in linie cu carbon activ pe circuitul care duce apa la acvariu. O sa pun si unul de Sterasyl
ocean wrote:Foarte fain posterul din spate, eu as fi scos filtrul intern-iti ia mult din spatiu, debitul la cel exterior e suficient nu stiu ce volum de material filtrant are-asta conteaza cu cat mai mult cu atat mai bine, daca lasi nisipul asa subtire cum ai spus merge dar il vei aspira de fiecare data(sau cat mai des) il clatesti si il pui la loc, skimmerul e ok, daca pui returul de la extern sa bata deasupra nivelului apei adica sa o valureasca cat mai mult nu mai ai nevoie de pompa de aer, valurirea si miscarea pe verticala de la skimmer sunt mai eficiente si suficiente. Granulatia e ok, discusii cat de mari ii iei?
PS La intervalul asta de timp acvariul nu va fi ciclat(indiferent ce iti arata testele) cand vor incepe sa se kk discusii se va da peste cap asa ca va trebui neaparat sa faci schimburile zilnice de minim 50% asa vei face ciclarea din mers, treaba functioneaza asa am facut si eu fortat de imprejurari


Mersi...

Posterul a fost cumparat din Horbach iar buturuga este din salcie, cautata de mine printr-un rau la tara, fiarta, decojita, polisata etc
Discusi o sa fie de 12-14 cm.
Legat de ciclare, la asta ma gandeam si eu...Cand o sa se kk, o sa creasca No2 si No3.
O sa mai astept macar o saptamana...Asta e. Ma gandeam totusi ca colonia de bacterii are un rol.
Eu am facut ciclarea dupa Metoda Tropica 90 cu schimburi de apa s.a.

adrian09 wrote:imi plac cum sunt facute bazinele de la juwell dar nu cred ca acest bazin e bun pentru discusi, 55cm total, pui substrat si ramai cu 50cm..la discusi, din cate am citit, ai nevoie de minim h=60cm de la substrat deci un bazin cam de 65cm inaltime
la fel, la discusi, daca nu ma insel, pana in 6 luni , nu se pune substrat
Discusii au nevoie de multa mentenanta, o apa cat mai curata si stabila... cu schimburi mai dese de apa deci si filtrare buna...
SUN SUN la 1400l/h cred ca e un SUN SUN 302... si cred ca nu e suficient pezntru discusi


Nu te contrazic legat de inaltime, cel mai probabil o sa il cumpar in vara pe cel de 450 litri. Dar nisipul este de 0.5 cm si nu de 5 cm tocmai ca inaltimea nu este mare.
Filtru extern este Sun Sun 703...si ajutat de cel interior sper sa isi faca treaba la 240 litri.
Si, discusi care o sa ii cumpar o sa aiba minim 12-14 cm, de aceea am pus un mic substrat.
Salutare tuturor,

Vreau sa va prezint acvariul meu, pregatit de 10 zile pentru discusi.

Este un acvariu Juwell Rio de 240 litri dotat cu:

Filtru intern - Juwell 700 l/ora
Filtru extern - Sun Sun 1400 l/ora cu 3 medii de filtrare: Siporax, Lava vulcanica si Bioballs
Incalzitor - Juwell 200 w
Iluminat - 2 neoane led 2 x 29 w (am inteles ca sunt destul de puternice pt discusi)
Skimmer Leecom - de fapt este o mica pompa care traga apa si o arunca pe sus din nou in acvariu, ajutand si la oxigenarea apei
Pompa de aer cu piatra
Substrat: nisip fin de maxim 0.5-0.7 cm
Plante easy

Discusii ii cumpar din Onesti peste 7 zile.

Testele arata:
ph 7 - 7.5
kh - 7
gh - 7.6
no2 - 0
no3 - 2

Acvariul a fost curatat acum 10 zile de la 0.

Am adaugat bacterii Easy Life de 2 ori in 10 zile si daca nu ma insel, acvariul incepe sa se cicleze.

Orice critica este binevenita!
Ionut_Enk wrote:
dan.pavelescu wrote:Sa-mi bag pl.. pot sa iau si ban dar tot imi bag pl..

E o gluma sau chiar pe bune?? Imi aduc aminte cand eram incepator ca CITEAM inainte sa ma fac de kkt.. Si in perioada de inceput eram in discutii despre filtrare (chimica, mecanica, biologica, care e mai cu mot) sau despre lumina, lumeni, irc, kelvini, osram, dennerle, maciuci.

Bai fratilor, nu mai e ca in anii 80, cand daca prindeai o carte de acvaristica ziceai ca ai biblia acvaristicii in casa, aveti INTERNET - cea mai mare sursa de informare posibila. Cititi naibii inainte sa va bateti joc de vietuitoare, de banii vostri si de timpul vostru. Si de al nostru.. Nu exista scuze!


Ai perfecta dreptate.

Internetul este plin de informatii...de asta exista si acest forum.

In primul rand, nu stiu ce cauta betta cu guppy in acelasi acvariu.

La plantele plutitoare ai lumina?

dan.pavelescu wrote:Sa-mi bag pl.. pot sa iau si ban dar tot imi bag pl..

E o gluma sau chiar pe bune?? Imi aduc aminte cand eram incepator ca CITEAM inainte sa ma fac de kkt.. Si in perioada de inceput eram in discutii despre filtrare (chimica, mecanica, biologica, care e mai cu mot) sau despre lumina, lumeni, irc, kelvini, osram, dennerle, maciuci.

Bai fratilor, nu mai e ca in anii 80, cand daca prindeai o carte de acvaristica ziceai ca ai biblia acvaristicii in casa, aveti INTERNET - cea mai mare sursa de informare posibila. Cititi naibii inainte sa va bateti joc de vietuitoare, de banii vostri si de timpul vostru. Si de al nostru.. Nu exista scuze!


Ai perfecta dreptate.

Internetul este plin de informatii...de asta exista si acest forum.

In primul rand, nu stiu ce cauta betta cu guppy in accelasi acvariu.

Sun Sun este ok.

Foloseste acest filtru de 2 ani si nu am avut probleme decat cu o garnitura.

Incearca sa speli filtrele cat mai rar si doar cu apa din acvariu.
narcis wrote:Citeste ciclul azotului si vei intelege. Nu stiu ce experienta ai cu discusii, poate era mai bine fara nici un fel de substrat. La fel cu CO2,, nu stiu ce asteptari ai de la acesta, pentru ce vrei sa il folosesti ( s? scazi ph, s? cre?ti plante...sau altceva). Oricum, pana se stabilizeaza bazinul pentru a baga pestii, ai ceva timp sa te mai informezi. Spor.
PS. Fundalul acela e cam nepotrivit, dar daca tie iti place e ok.


Am acvariu de aproape 3 ani. Am inceput cu unul de 60 de litri apoi acum 2 ani am trecut la 240 litri.

Sistemul CO2 este degeaba acum, de aceea l-am si scos la vanzare. Pana acum, aveam plante multe si era bun.

Cu discusi nu am experienta, nu cred ca are nimeni pana nu incearca, dar o sa ii cumpar de 13-15 cm si sper sa fie ok.

De 1 luna discut si citesc despre discusi si acum urmeaza partea reala.

Sper ca acvariul sa se cicleze in aproximativ 2-3 saptamani si vedem.

Legat de substrat, stiu ca cel mai bine nu trebuia deloc, dar chiar nu imi place sticla goala. De aceea am pus si nisip fin sa il pot curata mai usor.

Ciclarea acvariului nu am facut-o decat de 2 ori, ultima data fiind acum 2 ani, asteptand aproximativ 10 zile. Atunci, nu cred ca acvariul s-a ciclat complet dar nu am avut nici un peste cu probleme.

Acum, aplic metoda Tropica 90.

Mersi!
Ce pot sa iti spun este sa scoti filtru de carbune...

Nu te ajuta la plante.

Eu am avut tot timpul probleme cu plantele pana am scos acest filtru din acvariu
Salut Florin,

Acvariul arata bine dar sincer nu stiu daca merita pentru 54 de litri un filtru extern de 600 lei dar asta nu inseamna ca nu este bine. Il poti cumpara daca doresti si o sa iti foloseasca cand schimbi acvariul cu unul mai mare.

In acvariul de 54 de litri ai 21 de pesti si sunt cam multi, iar aproape jumatate sunt sanitari. Deci nu prea este bine.

Iti recomand sa scoti macar 5 sanitari si sa ramai cu 4. Este de ajuns pentru 54 de litri.

Presupun ca inainte sa introduci pesti, ai lasat acvariul la ciclat macar 2 saptamani, ai pus colonii de bacterii s.a

Daca nu, nu prea este bine...


Vand sistem complet CO2

Format din:
- Butelie de 5 kg cu valabilitate 6 ani incarcata full.
- Reductor cu reglaj fin
- Electrovana
- PH Controller + electrod PH 201
- Furtun
- Difuzor JBL cumparat acum 2 saptamani.

Pret: 950 lei

Se vinde tot sistemul. Nu vand separat.

Tel: 0725.930.001
MSI wrote:
Ionut_Enk wrote:
2. Dupa aproximativ 48 de ore ma asteptam ca apa sa se tulbure sau sa se schimbe cat de cat. (asa a fost acum 2 ani cand am cumparat acvariul). Dimpotriva, apa este cristal... E normal???

3. Cum imi dau seama ca ciclarea este gata? Valoriile apei dupa 48 de ore sunt foarte bune. Teste facute cu solutie lichida.



Pt 2: E normal, nu ai un boom de bacterii pt ca nu au manancare sa prospere, pune si un pic de mancare sa alimentezi bacteriile, nu foarte mult, cateva pelete sau cativa fulgi.

Pt 3: 3-4 Saptamani, daca ai teste monitorizezi NH3-4 / No2 / No3, cand Nh si No2 sunt 0, atunci este ciclat, dar trebuie sa adaugi in aceasta perioada hrana in acvariu ca sa dezvolti populatia de bacterii din filtru.

Mult succes,


Mersi de ajutor!

Ce m-a mirat este ca si acum dupa aproape 3 zile NO2 si NO3 este aproape de 0.

Buna seara,

Am dat ieri reset la un acvariu de 240 litri, informandu-ma si discutand aici, inainte, despre cum si ce sa fac.

Resetarea acvariul are ca scop popularea cu 5-6 discusi de marime 12-15 cm...

Ieri am scos toata apa, am aruncat pietrisul, am spalat filtrul intern si filtrul extern (stiu ca nu trebuia, dar m-am gandit sa nu ramana vreo bacterie si sa imi afecteze viitori discusi)
am curatat acvariul, am adaugat nisip fin, o buturuga de salcie spalata si fiarta 3 ore si apoi apa de la robinet trecuta printr-un filtru cu carbune activ pentru a elimina clorul.

Dupa aceea, am adaugat colonia de bacterii.

Ce nu am facut este sa pun substrat fertil pentru plante, avand ca idee sa pun plante care nu au nevoie de substrat fertil.(probabil am gresit desi am inteles ca pentru discusi este de evitat in special acest tip de substrat)

Si acum va rog sa ma ajutati cu 3 intrebari:

1. Ce tip de plante pot pune care nu au nevoie de substrat fertil? (Mention ca am si instalatie de Co2 cu Ph controller). Acum am pus plantele care deja erau in acvariu.

2. Dupa aproximativ 48 de ore ma asteptam ca apa sa se tulbure sau sa se schimbe cat de cat. (asa a fost acum 2 ani cand am cumparat acvariul). Dimpotriva, apa este cristal... E normal???

3. Cum imi dau seama ca ciclarea este gata? Valoriile apei dupa 48 de ore sunt foarte bune. Teste facute cu solutie lichida.

Am atasat o poza cu acvariul.

Mersi!!!



adrian09 wrote:cum a spus Ocean... ca sa iti dai mana ... ar fi bine sa incerci cu scalari... sau altumi... nu stiu , nu am avut scalari altumi sau discus dr creed ca este putin mai usor cu scalarii sau poate ca sunt mai ieftini... una e sa pierzi 300lei alta e 1000
cum stii si tu..; inceputul e dificil in totdeauna


Scalari am avut...si sunt ok dar imi plac mult discusi.

Am acvariu de aproximativ 2 ani si nu sunt chiar incepator dar vreau sa ma documentez foarte atent despre discusi, stiind ca sunt mai sensibili si nici ieftini.

Acum, riscul exista in orice, pot doar incerca sa il fac mai mic.

adrian09 wrote:eu te sfatuiesc, din cate am citit pe forum despre discusi, daca tot vrei sa achizitionezi un bazin mai mare, fa-l la comanda, cu inaltime de vreo 65 - 70 cm. Am inteles ca asta este ideal pentru discus si altumi


Da stiu, sper sa il pot face in vara.

Pana atunci, ma multumesc cu cel de 240 l

De maine, incepet resetarea lui.

Daca mai aveti sfaturi, le ascult cu atentie
Nikolae wrote:Salut.. Am avut si eu 2 femele guppy care au murit dupa ce au nascut si nu stiu de ce(una dintre femele a nascut 6 pui din care 4 morti iar 2 au murit în scurt timp de la nastere iar de la cealalta nu am gasit nici un pui). În acvariu au fost 3 femele si toate au nascut dar una singura a supravietuit. Stie cineva de ce au murit oare?


Ai verificat apa? Cum stai cu no2,no3, kh?
Faci schimburi de apa saptamanal?

Salut

Nisipul il pun si putin doar pt ca nu imi place un acvariu cu “fundul” gol

La PH te cred, doar iti spuneam ce am citit pe forum de la alte persoane.Stiu ca traiesc si la 7-8 PH, dar daca tot am sistem CO2, nu e mai bine sa il pun la 6.5??? Asta vroaim de fapt sa te intreb.

Ciclarea o fac de obicei in 2-3 sapt cu schimburi de apa si teste inainte sa introduc pesti.


Mersi!
scz pt scrisul incorect, tastez din masina
Salut si multumesc pt raspuns

Mi-ai ajutat cu foarte mult info

Acvariul are si filtru extern Sun Sun de 1400 l/h cu 5 medii de filtrare iar acvariul de 240 litri are inaltimea de 55 litri care sper eu o sa fie schimbat cu unul de 450 litri in vara.

Sa inteleg ca:

1. Pun doar nisip
2. La plante, le pun doar pe creci.
3. Sistemul CO2 crede-am ca ma ajuta sa tin Ph la 6.5, am inteles ca discusi merg cu un ph mai mic.

Acum daca nu as avea sistem co2, mi-ar sari ph la 8.

Pestii o sa ii cumpar de la acelasi crescator dupa ce se cicleaza acvariul, sper in 10-14 zile.

Si o sa ma limitez la maxim 5 buc la dimensiune de 12-15 cm daca gasesc

O seara buna!
 
Forum Index » Profile for Ionut_Enk » Messages posted by Ionut_Enk
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com