[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: trailmaker
Forum Index » Profile for trailmaker » Messages posted by trailmaker
Message
S-a dat. Se poate inchide. Multumesc de gazduire.
Inca e valabil. Pretul e negociabil.
Pret nou: 200.
Pretul este 300. Sunt interesat si de schimburi cu unele SPS/LPS.
Salutare,

Iar a crescut sarcophytonul asa ca acum vreau sa il vand pe tot. Are cam 20cm diametru.
Pentru detalii, va rog PM.

Multumesc,
Aurelian
Vândut. Se poate închide.

Multumesc!
E rezervata, luni ar trebui sa o dau.

Multumesc!
Vând un bolovan de vreo 20 cm, care are pe el 2 tipuri asemanatoare de palythoa, discosoma ro?ie, rodactis, blue clove polyps, white xenia.

Pre? 150.

Detalii PM.

Sunt din Brasov dar voi avea drum prin Bucure?ti luni,13 mai.
Super, mersi mult!
Salutare,

Am deschis ast?zi senzorul de seneye care a stat în sump vreo 2-3 luni ?i am g?sit în?untru o vie?uitoare care arata ca un miriapod. E maricica, cred ca avea vreo 7cm lungime. ?tie cineva ce e?

Multumesc
Se poate inchide.
Multumesc
Ar fi cam complicat cu transportul pe vremea asta.
Pentru Bucuresti in schimb cred ca voi avea eu un drum intr-una din zilele din saptamana 18-22 si as putea sa aduc atunci ce e de adus.
Daca esti interesat, da-mi un PM.
De zilele urmatoare voi incepe sa il fraguiesc. Cine e doritor de un frag va rog sa dati pm.

Multumesc!
E inca valabil. Ma gandesc la un pret de 300 pentru ciuperca intreaga.
Am de vanzare un sarcophyton mare, de vreo 30 cm. La mine in acvariu nu mai are loc.

As vrea sa il dau in Brasov, e dificil cu transportul.

Astept PM.
Salutare,

Am o problema cu un chalice si cu o montipora digitata. Ambii mor cam de o saptamana.

Ambii ii am de mai mult de 3 luni in acvariu si au dus-o foarte bine pana acum o saptamana, au crescut binisor. De o saptamana petele moarte se extind cu fiecare zi. Mai am niste montipora digitata care o duc bine.

Programul de lumina nu s-a schimbat. Ce s-a schimbat de 3 luni incoace:

- Am adaugat un saculet de Chemi Pure Blue acum mai bine de o luna. L-am scos de cateva zile, nu imi dau seama daca a ajutat faptul ca l-am scos.
- Am adaugat un mandarin acum vreo luna. Mandarinul e bine, creste vazand cu ochii.
- Am adaugat 3 pesti din carantina acum vreo 2 saptamani, 1 chromis si 2 damsel, toti sunt bine. Mai am 2 ocellaris si 1 yellow tang, 1 fire shrimp, 1 peppermint, 1 lysmata amboinensis, 2 electric crab si inca un crab rosu. Melci am mai multe tipuri, toate marimile.
- Am mai adaugat niste corali acum vreo 3-4 saptamani: 1 alveopora, 1 brain, 1 stylophora, 1 seriatopora hystrix. Toti o duc bine.

Parametrii sunt asa: temperatura 25, salinitate 1.024, alk 10 (n-am un kit prea precis), NO2 0, NO3 0.5, NH3 0.15, PH 7.8 (a scazut in ultima vreme de pe la 8.0, cred ca am deschis geamul mai rar de cand a venit frigul), Ca 420, Mg 1400. Dozez Ca,Mg,Alk.

Scriind mai sus ma intreb daca PH-ul e de vina.

Am atasat poze cu chalice bolnav, un montipora bolnav, un montipora sanatos.
Salut,

Unuia din pestii din carantina i-au aparut astazi niste puncte albe pe aripioare. Vedeti in poze.
Sunt cam de 2 saptamani in carantina. Ceilalti pesti inca nu au nimic (mai am 2 chromis si un blue azure).

Despre ce e vorba? E ich?
Cu ce as putea sa il tratez?

Multumesc!
Multumesc, nu mai este valabil. Se poate inchide!
As vrea sa cumpar vreo 5-10 kg de piatra.

Prefer piatra uscata, dar as vrea sa fie gata curatata, sa nu fie nevoie sa o tin o luna de zile in apa pana o pun in bazin.

Piatra vie nu vreau sa o tin in carantina asa ca deocamdata ma feresc de magazine.
Problemele pe care le-am mostenit impreuna cu acvariul pietrele/coralii pare ca nu fac decat sa se amplifice.

In prezent situatia e cam asa:

1. Aiptasia - am reusit sa omor una singura acum vreo 2 saptamani injectand-o cu lamaie. Era mare (cam cat o moneda de 50 de bani). Celelalte n-au murit. Am mai injectat o data in restul dar n-a murit niciuna. Au crescut intre timp, acum cred ca am vreo 10 in tot acvariul, unele mari, altele mici. Voi incerca sa iau niste peppermint, ca berghia nu cred ca e de gasit. M-am gandit sa incerc si cu Aiptasia X, dar dupa ce am vazut cat succes am avut cu lamaia, nu stiu ce iese nici cu asta.

2. Diatomele tot nu au trecut ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44379.page ), la vreo 3-4 zile trebuie sa le curat de pe geamul acvariului. Au inceput sa apara si pe nisip. Cred ca motivul pentru care pana acum nu aparusera pe nisip e ca nu stabilizasem pompele de valuri si imi tot vanturau nisipul. Nu stiu daca sa am rabdare sau sa incerc ceva acum pana nu devine prea mare problema. Sa cumpar niste blue hermit crabs?
Acum pompele bat cumva in sus si le-am pus pe modul On/off, adica sufla 2 secunde, iau pauza 1. Noaptea trec singure pe modul continuu de cea mai mica putere. Se misca toate chestiile prin acvariu si suprafata apei e tot timpul agitata, ma gandesc ca e ok.

3. Am realizat ca am si cyano. Uitandu-ma in pozele de la inceput, cyano era acolo deci am luat-o la pachet. E o alga mov care se cam extinde. Am pus poza. Pun CyanoClean de cateva zile, dar ma gandesc sa incerc cu ceva pastile mai puternice. Parca s-a retras un pic de pe nisip, dar ar fi mai bine sa scap de ea pana nu apare peste tot. Are cineva vreun sfat?

4. Am si o alga verde (se vede ca o aveam din pozele initiale) care arata ca o folie intinsa peste pietre.E mai mare fata de cum era la inceput. In pozele atasate este out of focus. Pot face mai multe poze, daca ajuta. Sa incerc sa o curat mecanic, cu ceva?

Masuratorile mele sunt cam asa: ammonia < 0.15, Nitriti 0, silicati 0.01, phosfati 0, nitrati 0.3, ph 7.8, alk 7.6. Calciu si magneziu nu le-am mai masurat. Salinitatea am mai crescut-o, e pe la 1.023.

Am redus si lumina. Am o lampa IT 5060 (teoretic pentru acvariu de 24" desi al meu e de 36"). Programul meu de lumina in prezent e ca in poza. Nici nu stiu ce as putea sa mai scad la ea.

Help!
 
Forum Index » Profile for trailmaker » Messages posted by trailmaker
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com