[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cailean
Forum Index » Profile for cailean » Messages posted by cailean
Message
Acvariu de 6 luni, NO3 abia detectabil, PO4 la fel. Am inceput sa hranesc coralii cu Reef Energy Coral Nutrition A si B de 4 zile si inca tot retrasi stau. Alti corali mai vechi o duc chiar bine.

Cu ceva timp inainte aproape mi-am omorat algele din sump, ca sa indepartez cyano (probabil) le-am spalat cu apa de osmoza inversa dar nesarata si s/au molesit rau de tot. Acum incep sa-si revina.

Inainte de isprava cu algele, bubble anemona s-a divizat, dar au ramas apropiate una de alta.

Stau in Sibiu, langa Piata Cibin, ar fi fain sa ne mai vedem si sa ne consultam. In sarata sunt incepator.

Schimb apa la o luna, 60 de litri la un acvariu + sump aprox 500 litri apa (scazand pietrele si filtrele), retragere coralilor a intervenit dupa schimbarea apei + carbon si antifosfat. Tocmai pregatesc schimbarea apei de luna aceasta. Am doar 5 pesti si putini corali, vreo 6 Nassarius si gramada de brittle stars.
KH intre 8 si 9. Cam mic parca.
Euphyllia si Duncanul stau mult retrasi in ultimele 8-9 zile, nu se mai intind ca la inceput cand parca infloreau. Iar Bubble Anemona si-a cam pierdut din culoarea rosie vie si a devenit mai stearsa. Aveti vreo banuiala?
Multumesc, da, cred ca e cyano. Aproape au disparut dupa ce am tinut trei zile lampa stinsa. Au reaparut mai firav, iar acum mi se pare ca mai dau inapoi daca maresc intensitatea luminii. Si am curatat mai bine algele din sump tot de un fel de cyano de pe ele (faceau bule de aer).
Sau asa, in smocuri.
M-au invadat niste alge maronii-roscate filamentoase, pe pietre, pe nisip, pe geamul frontal dupa forma curentilor apei. S-au extins cam mult acum de sarbatori. Cyano-bacteria? Spirulina?
Aveti solutii de combatere, va rog? Pareri?
Multumesc pentru raspuns.
Sa o mai urmaresc, sau sa o arunc? Deocamdata nu am vazut pui. Pot ajunge din sump (gasita la sectiunea cu alge > filtre > pompa) in acvariu?
E aiptasia? Era in sump, in foto e izolata intr-un borcan... spre cercetare.

image
Multumesc, am reusit.
Mi-a fost o mila de ea... Dar ii place acum.
S-a lipit in cursul aclimatizarii. Nu stiam ca se lipeste. Daca o las putin fara apa, dar umeda, nu moare? Poate se desprinde atunci.
Multumesc, mergem inainte cu incredere.

Chelmon o duce bine, e vesel, scotocitor, melancolic pe intuneric; ca aproape tot de acolo e o mostenire de la cel de la care am preluat ideea, conceptia, vietuitoarele si are grija de noi. Nu i-am retinut nick-ul de aici, dar a facut o treaba excelenta si sunt foarte multumit.

Anemona incepe sa iasa din grota, cred ca-i e foame.

M-au napadit putin algele, verzi pe pietre si maro pe bureti. Am redus intensitatea si timpul de iluminare si parca au dat inapoi.
Multumesc tuturor, asta era ideea, sa nu fie toxic si sa se poata lucra cu el in apa.
Imaginea de ansamblu de astazi, 30 iulie 2018, destul de "desertica", de acord, dar imi place expresia.
E crud, inca ii dau "Stability" o data la doua zile. Are 7 pesti (Chelmon Rostratus, Zebrasoma Flavescens, Coral Beauty Angel, Pterapogon Kauderni- cardinal, Cryptocentrus Cinctus - gobi galben, doi clowni) , 4 Nassarius, 1 Trochus, 1 anemona, 3 creveti Lysmata Amboinensis si probabil un Alpheus Bellulus pe care inca nu l-am vazut, ci doar baricadele de nisip pe care le face).

image
Dupa ce am hranit bine anemona, s-a retras sub o piatra unde a stat vreo doua saptamani. Nu stiu ce a mancat. Acum pare ca vrea sa iasa din nou la lumina.
Asa arata inainte de intra in recluziunea impusa (momentan nu poate fi fotografiata, se afla in mica grota din spatele ei si nu o prinde blitzul):
image
Vietuitoarele la 30 iulie 2018:

Jumatatea stanga a acvariului:
image

Jumatatea dreapta:
image

Dupa ce le invat denumirile voi reedita numele fiecareia:
image

image

image

image

image
2 iulie 2018: primii corali, o mica anemona, doi clowni si un Nassarius.
image

10 iulie:
image
Mai precis 495 (180/55/50)

Dupa o experienta de vreo 15 ani in acvarii de apa dulce, inainte de '89, cand era perioada improvozatiilor si a echipamentelor rudimentare, m-am decis sa trec pe apa sarata, impulsionat mai ales de faptul ca cineva din acelasi oras tocmai renunta la acvariu.

In 24 iunie 2018 gazduia primele pietre (parte noi, parte vii), nisipul (viu), cateva Brittle Stars si arata asa:
image
Îmi place cum arata GSP-ul unduind pe peretele din spate al acvariului. Am o bucata maricica pe o piatra din acvariu. Cum ar fi cel mai sigur sa tai o bucata din el si cu ce se poate lipi pe spatele acvariului? Tine plastelina pentru corali? Dupa lipire se extinde cumva singur mai departe pe sticla?
Sunt cvasi-incepator in reef si caut alge pentru sump. Sunt din Sibiu. Deasemenea sunt deschis oricaror sugestii.
Multumesc.
Multumesc foarte mult. Lampa e excelenta, acvariul e pe rol, deocamdata cresc bacterii si stele de mare mici si fragile. sper sa vin cat mai curand cu fotografii cand e gata.
Sunt cvasi-incepator in apa sarata, iar Orio mi/a fost de mare ajutor, atat cu lampa, cat si cu sfaturi si instructiuni foarte utile.
 
Forum Index » Profile for cailean » Messages posted by cailean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com