[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cr1st1an
Forum Index » Profile for cr1st1an » Messages posted by cr1st1an
Message
aerosv wrote:Vezi si postul colegului, a patit ceva similar, a crapat din senin : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49466.page
Posibil ca la acvariile curbate exista o anumita tensiune in sticla din procesul de tratare termica , nu ma pricep dar este plauzibil.. si se poate intampla fara a generaliza problema.

Exact acolo s-a crapat si la mine.
Cand am timp pun poze.
dan.pavelescu wrote:Casa e expusa vibratiilor? De exemplu, cand trec camioane grele pe strada zbarnaie geamurile?

Din fericire nu.
Poate ca am fost exagerat, am scris dupa ce s-a intamplat nenorocirea si eram suparat.
Voi toti ati accepta reducerea pentru ca considerati ca nu am exploatat eu corect acvariul insa eu nu mai vreau sa tin acvarii pentru ca stiu ca nu a fost asa.
A fost tinut pe o masa de acvariu, drept si cu padul furnizat sub el. Nu l-am umplut pana sus cu apa, nu a fost lovit niciodata si cand s-a fisurat eram doar eu acasa si eram in alta camera.
Acvarii am mai avut si eu, primul a fost un eheim, apoi tot un dennerle de 20 l, asta cu problema era al treilea.
Gege wrote:Eu zic ca trebuie sa ii intelegi si pe ei dar si ei sa te inteleaga pe tine. Este frustrant, stiu si ca vrei sa fie ca tine, insa fiecare firma are politica ei, nu ai de ce ii dai in judecata, daca acolo la garantie stipuleaza ca doar la scurgeri te ajuta, atunci nu ai ce sa faci. Au fost baieti ok si ti-au dat 50% la un alt acvariu. Asa ca go for it sau mergi la alt furnizor.

În orice tara civilizata dac? cumperi un produs care nu se strica din vina ta în timpul garan?iei vei primi alt produs sau banii înapoi. De aia la noi î?i permit vânz?torii asa ceva ca avem asemenea gândire. Ei trebuie în?ele?i, sa nu piard? cumva bani, nu au ei nicio r?spundere. Totul trebuie suportat de noi consumatorii.
F?ceam mi?to de americani dar încep sa ii în?eleg.
Salutare, mai jos am sa va povestesc cum m-au lecuit cei doi din titlu de hobby-ul acvaristicii.
Am cump?rat anul trecut un acvariu Dennerle nano cube de 60 litri de la Nevertebrate. Am investit în el ?i munca ?i bani, ca fiecare dintre voi ca na, sa arate frumos ca de aia l-am f?cut.
S?pt?mâna trecut? ce sa vezi, s-a spart minunatul acvariu din senin. Apa peste tot prin casa, toate vie?uitoarele moarte (cred ca aveam 100 de creve?i, si vreo 10 pe?ti?ori. Era bine plantat acvariul, am pierdut ?i toate plantele.
Spala apoi perdelele, du covoarele la spalat, curata canapeaua, o adev?rat? distrac?ie. S-a umflat ?i parchetul pe deasupra. O adev?rat? nebunie, nu va doresc s? p??i?i asa ceva.
Bun?....Sun la Dennerle si le zic ce s-a întâmplat, omul îmi zice sa trimit poze.
Am trimis ?i poze ?i video cu dezastrul.
Acum zece minute ma suna cineva de la Nevertebrate ?i îmi zice ca a vorbit cu reprezentantul Dennerle ?i ca nu îmi poate oferi nimic pentru ca ei ofer? garan?ie (am uitat sa va zic ca acvariul a fost cumparat de vreo 7 luni) doar dac? sunt scurgeri de la lipitori.
Se pare ca dac? se sparge acvariul din senin (?i fisura a plecat de unde e lipit fundul acvariului ?i s-a dus pana sus), atunci e ok.
M-am mai ?i enervat pe omu' de la Nevertebrate la telefon când mi-a oferit un discont de 50% la un acvariu pe care sa îl cump?r ulterior. Acum stau ?i ma gândesc, oare tot la un acvariu Dennerle se referea?
Primul lucru pe care o sa îl fac e sa le fac o plângere la protec?ia consumatorului apoi probabil ca o sa ii dau în judecata ca m-au scos din s?rite.
Voi cum a?i proceda în locul meu?
Samy wrote:Salut, daca ai soll fertil da se face schimburi de apa cand ai plante altfel le arde. Daca nu ai sol fertil pe perioada ciclari nu se face schimb de apa . 3 saptamani mi se pare putin pentru a adauga rcs . Cel.mai bine te iei dupa teste de apa .

Nu am mai pus sol fertil, nu cred sa am nevoie la plantele alea.
Am incercat sa fac acvariul sa fie cat mai usor de intretinut.
Merci de ajutor.
EverSad wrote:Ati inceput acvariul (in sensul ciclarii) cu plante in el? (intreb: sa fiu sigur ca sunt plante acolo)

Oricum: apa nu ar trebui schimbata in timpul ciclarii.


Sunt plante in acvariu.
Peste 3 saptamani voi pune niste rcs iar dupa 4 saptamani 8 buc boraras brigittae si 5-6 coridoras pygmaeus
Buna ziua!
Azi am startat un nou acavariu, un Nanocube Dennerle de 60 l. As dori sa stiu daca pe timpul ciclarii ar trebui schimbata apa si daca e ok perioada de iluminare intre 5 si 6 ore.
Va rog sa imi scuzati impertinenta, stiu ca sunt multe materiale despre ciclare dar in momentul asta nu am timp sa pe citesc.
Filtrul e un eheim eco pro 200 si lampa e de la Dennerle, cea de 8W.
Apa este de osmoza, remineralizata.
Plante doar easy, diverse specii de bucephalandra si anubias.
alinutz80 wrote:

Ce tip de filtru ai instalat? Da un link aici pt ca sigur va ajuta si pe alti colegi.


Filtrul in cauza este cel din link-ul de mai jos:
https://www.absolut2001.ro/ro/p/filtru-de-eliminare-fier-si-mangan-25-litri/5
M-am hotarat sa instalez acel filtru.
Primaria a adus tubulatura pentru apa si a facut canale la poarta dar la cum se misca lucrurile la noi mai poate dura mult pana finalizeaza.
Initial ma gandeam ca poate scap de costul acelui filtru (5.200 lei).fara UV.
In urma discutiilor de pe acest topic m-am decis cum voi proceda cu vietuitoarele.
Aveam nevoie sa stiu cum sta treaba dinainte pentru a avea timp sa donez in eventualitatea in care nu e posibil sa ii tin in continuare.
Prin urmare voi renunta la acvariul cu pesti cel putin, la nano oricum cumparam apa deminaralizata pe care o mineralizam cu dennerle shrimp salt Gh+/Kh+.
Acesta din urma pot sa il duc cu mine, eventual sa fac un upgrade cu un cub de 30 l de la Dennerle (actualul e de 20l) in care sa pot pune si cativa pestisori nano.
dinu79 wrote:
cr1st1an wrote:
dinu79 wrote:Sunt inclusiv aci teme dedicate amoniului.

Vezi sa nu faci confuzie cu amoniacul.

ma pretene mah, hai ca ne numaram impreuna degetele sa e rescolarizam. deschide macar pagina de wikipedia nh3, nh4. spor la treaba.

Da, ai dreptate cu amoniul, nu are ce cauta in acvariu.
Totusi, ia-o mai usor, nu te mai inflacara asa, nu suntem nici prieteni nici scoala impreuna nu e nevoie sa facem.
dinu79 wrote:Sunt inclusiv aci teme dedicate amoniului.

Vezi sa nu faci confuzie cu amoniacul.
dinu79 wrote:Amoniacul intra in ciclare, amoniul e otrava pura.pt orice vietate. Baga, colega , un gugal.
Nh3 e produs de descompunere, nh4 e final de lan? reactiv.

Nu e chiar asa.
Daca te uiti in analizele apei la furnizorul tau local vei gasi amoniu si acolo.

De exemplu furnizorul apei in orasul meu are specficat in analizele lunare amoniul la o valoare de 0.15 mg/l.
Mai jos analizele pe luna mai.

image



dinu79 wrote:Nh4 nu are ce c?uta în acvariu.amoniul.

Nici macar in camtitatea rezultata in cea de-a doua analiza?
Adica dupa ce s-a montat filtrul?
Dupa cum am spus, am revenit cu analizele apei.
Sunt facute de vecinul de langa deci si la mine vor fi similare.

image

image

In prima poza sunt analizele apei in mod real iar analizele din a doua poza sunt facute dupa montarea unui filtru.
Oameni buni, cu sarcasm sau fara va multumesc pentru implicare.
Pe mine ma interesa in mare cum sta treaba.
In principiu actualul proprietar elibereaza casa abia pe 23 iulie si mai sunt ceva lucruri de facut acolo deci aproximez ca o sa ma mut prin 10 august.
Acum sunt cam ocupat dar cand ma eliberez un pic fac rost de analize si discutam pe concret.
EverSad wrote:Si cine a determinat ca este fier? (ceva analize/masuratori?)

Este un "put" care deserveste o comunitate restransa si se dizloca' de pe teava de "fier" , rugina? (ca tot nu inteleg)

Puturile sunt individuale, au hidrofoare cu ajutorul carora ajunge apa in case.
Nu-ti inchipui ca e pilitura de fier in ea, apa nu e vizibil limpede, e un pic galbuie si depunerea de care ziceam e observabila pe bateriile sanitare.
Asa e panza freatica in acea zona.
Analizele sunt facute la firme specializate, nu sunt teste la picatura de la JBL.
EverSad wrote:
Am si eu o intrebare... Cum ati determinat, ca este fier? (puteti aduna depunerea cu magnetul? )

LOL, e un put, nu o mina de fier! Cum sa adun fierul cu magnetul?
Am prieteni care locuiesc in zona, toata lumea de acolo stie de problema asta, au facut analize oamenii.
Dupa o lunga perioada de locuit la bloc, peste o luna si ceva ma voi muta la casa.
Apa in locatia respectiva provine momentan dintr-un put si are mult fier, nu stiu sa spun cat e concentratia dar e destula, se vede evident cu ochiul liber si dupa o vreme se si depune.
E trasa canalizarea si va fi apa de la reteaua din oras dar nu stiu cand se va intampla.
Daca dureaza gen un an, o sa pun un filtru serios sa rezolv problema, dar daca e vorba doar de cateva luni, nu voi face aceasta investitie.
Am un acvariu cu pesti si un nano cu creveti.
La cel mic oricum pun apa demineralizata dar la cel mare ar fi in regula sa pun apa de care vorbeam?
 
Forum Index » Profile for cr1st1an » Messages posted by cr1st1an
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com