[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alexio240
Forum Index » Profile for alexio240 » Messages posted by alexio240
Message
Multumesc pentru raspuns.
Salut, am de cateva luni o planta anubias pe care de curand am taiat o in doua dupa ce s au mai inmultit frunzele.Erau cateva frunze mai deteriorate pe care le am taiat cu o forfecuta cam de la jumatea tulpinei. Au ramas ca niste.cioturi tulpinele taiate, se mai dezvolta? Trebuie taiate mai de jos sau mai de sus?
Nu lipsesc solzii, sunt doar albi si au pierdut culoarea.Conflicte au fost acum vreo luna de zile cu niste black shark care mi fugareau carasii dar i am scos din acvariu.
M?.ajuta si pe mine cineva...va rog?
[img] Buna ziua.Au inceput sa i se albeasca solzii la un caras si sa i iasa niste pete albe pe branhii.Dati mi un sfat va rog , cei ce ati mai trecut prin asta ce as putea sa fac?O sa atasez o poza ca sa vedeti despre ce este vorba.
https://ibb.co/cJfCJc
Multumesc mult pentru sfaturi.Am observat ca au inceput sa si revina excrementele la culoare desi inca sunt ciudate...inca filamentoase ,mai astept vreo doua zile daca nu incep tratamentul cu metronidazol.Xifo am doar o pereche, masculul e
xifo salbatic iar femela e xifo comun.
8 pesti noi am introdus acum doua zile la fel si pietrele si cu inima de vita tot acum doua zile i am hranit.
Cum adica daca au fost selectionati dupa anumita culoare?
Da...majoritatea sunt cumparati de o luna încoace.ce sa fac sa cumpar metronidazol sau sa mai astept poate si revin...dac? au paraziti intestinali?
Poze o sa postez maine, acum sunt la munca.Am 3 carasi aurii, 6 tetra tiger,2 xifo, 2 bala shark,2rainbow shark, 2 ancitrus.Pestii se comporta normal, mananca sunt vioi doar ca excrementele si au schimbat culoarea.O parte din pesti ii am de vreo doi ani dar s a ingrijit tata de ei, de vreo luna mi a trimis acvariul in tara.
Am observat la unii pesti excremente de diferite culori...La un peste erau fecalele transparente asa...gelatinoase, la un altul albicioase iar la unul erau parca granule asejate intr un saculet alb. Mentionez ca acum doua zile am.introdus în acvariu cateva roci pe care le am fiert inainte si le am facut testul cu otet, am introdus si 8 pesti noi si am.cumparat si i am hranit cu inima de vita. Dati mi ca rog un sfat...trebuie sa i tratez, ce sa fac?
Da in jur de 600 de L.Multumesc.
Multumesc...scz pentru diacritice o sa tin cont sa nu le mai folosesc.
A? vrea s? cump?r un peste black Ghost knife fish si vreau sa mi dati si mie un sfat, ce mâncare ii place mai mult, cu ce sa l hr?nesc?
Spune ti mi si mie va rog, as putea folosi lumina actinica pentru acvariu cu apa dulce?
M? numesc Alexandru sunt din bra?ov ?i am 30 de ani.Imi plac animalele, sunt pasionat de acvaristica si sunt aici pentru a invata mai.multe despre acest minunat hobby .

Am un acvariu juwel rio 180 negru, o pompa de 600 l juwel.capacul si sistemul de iluminare la fel originale.este populat cu doi carasi aurii destul de marcel, o.pereche de bala shark, doi gourami si doi rainbow shark.
Eu am.vazut pe youtube un video cu aquascape in care de?in?torul acelui acvariu avea ciclide africane cu bala shark, tiger barbs.
Buna ziua...si.bine v am gasit.Spune ti mi si mie va rog as putea sa tin ciclide intr un acvariu cu pesti gen...caras auriu, bala shark,rainbow shark, xypho si daca da ce ciclide imi recomanda?i.Astept raspuns din partea voastr? si va multumesc anticipat.

 
Forum Index » Profile for alexio240 » Messages posted by alexio240
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com