[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bala_adi
Forum Index » Profile for bala_adi » Messages posted by bala_adi
Message
Multumesc pentru modificarile aduse. Banuiesc ca in primul compartiment unde vine furtunul de in va trebui prelungit pana sub medii ca sa oblige apa se treaca prin toti buretii.

Da, as vrea sa folosesc doar gaura pe care o am deja in acvariu de supraplin dar fara "galgaiala si clipoceala". Sugestiile sunt bine venite.
Da, asa este.

Acvariul are o gaura de supraplin si de acolo o sa fie intrarea in sump. Aveti idee daca o sa fie mult zgomot din cauza caderii apei pe verticala (in jur de 90cm)?

Multumesc.
Sumpul deserveste un acvariu de 400l cu ciclide posibil pe viitor de discusi.
La impartirea sumpului am mers pe o schema gasita pe net pe care am adaptat-o la dimensiunile mele.
Nu am luat in considerare dimensiunie foilor de geam in calcule.

Primul compartiment va avea bureti.
Al doilea compartiment va avea bioballs cel putin 10 l.
Al treilea compartiment va avea 15 l de siporax.
Al patrulea compartiment va avea o pompa de 2000l eheim.
Printre ele intentionez sa mai pun si bureti pentru ca mai ramane destul spatiu.

Va rog sa imi dati cateva sfaturi legate de ordinea mediilor de filtrare si a dimensiunilor dintre foile de geam.
Va multumesc frumos!
Scuze. Nu cunosc prea multe despre discusi dar as vrea sa invat. Deocamdata sunt la capitolul construire acvariu asa ca fiecare sugestie este bine venita. O sa ajungem si la pesti....
Daca ramane la dimensiunile 82 x 82 x 60 cu geam de 12 si fund dublu de 10 mai are nevoie de intarituri pe toate laturile sau varianta cu intaritura in H?
Ciclide Malawi am avut timp de mai multi ani in schimb nu pot spune acelasi lucru despre discusi. Oricum alegerea ramane intre discusi si ciclide. Sunt din Buzau si da m-am gandit sa il fac la 60 de cm inaltime.
Intentionez sa fac un acvariu la dimensiunile din titlul postarii. Din pacate spatiul nu îmi permite sa maresc laturile. Dat fiind cantitatea de apa din el as vrea sa mi-l faca cineva cu experienta. Puteti sa îmi recomandati pe cineva (raport pret/calitate) bun în Bucuresti. Am vazut mai multe site-uri dar nu as vrea sa platesc cât nu face. Cam la ce pret sa ma astept? Multumesc.

P.S. As fi tentat sa pun ciclide dar stiu ca au nevoie de lungime mare la acvariu chiar daca au la dispozitie aproape 500l de apa drept urmare cred ca o sa merg pe discusi. Ce îmi recomandati?
 
Forum Index » Profile for bala_adi » Messages posted by bala_adi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com