[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: rellyc
Forum Index » Profile for rellyc » Messages posted by rellyc
Message
Buna, din pacate nu am cui sa ii dau, mai am un acvariu mic, dar neincalzit si era cam aglomerat in el.
I-am adaugat dupa 4 zile de la mobilare (apa a fost reciclata, filtrul la fel + adaos de bacterii).
Daca vor supravietui bine, daca nu, asta e. Momentan au apetit si comportament normal, nu sunt slabiti/agitati si nici hipoxici (Betta se ridica dupa aer ca de obicei).
Atasat si poze. Lampa are 6500k, camera telefonului interpreteaza gresit balansul de alb deoarece becurile din camera sunt mai calde. Am mutat acvariul de pe o masa pe dulap si de la miscare sunt micile particule in suspensie. Astazi/maine voi face un schimb de apa (cam 15% - bidon de 5L).
image
image
OK, l-am plantat, dar lampa LED de 22W s-a dovedit a fi prea puternica (2200 lumeni) motiv pt care am acoperit o parte din LED-uri
Acvariul va fi plantat moderat incat sa aiba unde scapa de el, nu este excesiv de nervos fata de un altul pe care-l stiu si parca are ADHD
Salutare si bine v-am gasit,
In urma cu 3 luni am primit cadou un baietel Betta intr-un bol mic. Dupa o saptamana i-am luat un acvariu cubic de vreo 3 litri, dupa o luna de 11 litri...iar acum mi s-a pus pata sa-mi fac un coltisor verde si vesel in living asa incat am achizitionat un acvariu de 36 litri fara capac (45 x 38 x 30 cm). In acest acvariu am pus ieri aproape un sac de JBL Aquabasis plus si deasupra un sac de Manado, astazi apa a inceput sa se clarifice desi mai este putin maronie si opaca (am inteles ca de la Manado desi l-am spalat sub jet continuu de apa calda). Dupa ce am pus cele 2, am umplut bazinul (apa tratata cu JBL Biotopol) si introdus filtrul intern (Aquael Pat Mini de 400 litri/minut - pe site-ul producatorului scrie "Given its specifications, PAT MINI can provide efficient filtration even in a 120-liter tank") pe al carui burete am turnat in prealabil jumatate de flacon de bacterii Filter Starter de la JBL.
Locatarii (10 - 1 Betta mascul, 1 Betta femela, 3 zebre mici, 2 neoni, 2 molli si un sanitar) au fost relocati temporar in cel de 11 litri. Am inteles ca am cam suprapopulat noul acvariu, dar momentan nu am ce face in aceasta privinta, macar am ales pesti compatibili. OK, pt iluminarea acvariului am cumparat din Dedeman o aplica led circulara de 22W (2200 lm si 6500k) pe care o voi monta intr-un capac facut artizanal din 2 placi de parchet ramase. Iluminarea este suficienta? Ce imi recomandati pt o dispersie buna a luminii? (pe aplica scrie ca disperseaza la 260 grade in conditiile unui diametru de 20 cm, sa tapetez capacul cu o folie de aluminiu alimentara pe interior?). Pt incalzire am un incalzitor de 50W
Ca si plante, am achizitonat momentan doar una pe o roca vulcanica. Nu detin nici o sursa de CO2 si nici nu intentionez sa pun butelie sau dispersor cu flacon, am cumparat doar o sticluta de Easy Carbo. Ce plante imi recomandati si cate in conditiile Easy Carbo drept unica sursa de carbon?
 
Forum Index » Profile for rellyc » Messages posted by rellyc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com