[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ubikus
Forum Index » Profile for ubikus » Messages posted by ubikus
Message
ce poate fi albeata de pe gaurile iesiri filtrului nou ?

am hranit apa cu mancare de pesti in fiecare zi si am lasat filtrele sa mearga, bazinul a implinit azi 2 saptamani , deci as mai avea o saptamana de asteptat

testele arata in urmatorul fel :

.data....27.02/03.03/07.03
NH4....0,05/0,4/0,1
NO2....0,02/0,6/0,1
NO3....1 / 10 /15
KH ..9 / 9 / 9
ph ... 7,5-8 (nu prea imi dau seama la culoare)

testele facute cu un set jbl cu lichide. Din ce imi dau seama amoniacul a inceput sa scada, no2 la fel , no 3 creste constant

multumesc pentru sfatul cu schimbul de apa, cred ca asa voi proceda si eu ca nu prea am unde sa pastrez apa la declorat, o sa comand si 2 prefiltre sunsun - nu prea as baga bureti in acvariu.

vad ca alga verde se dezvolta in continuare , chiar si cu lumina stinsa ...va ramane asa ? trebuie sa fac ceva ? sau sa ma obisnuiesc cu ea
multumesc pentru raspunsuri.

am renuntat la ideea de prefiltre, deja mi se par foarte multe furtune si conexiuni pe acolo
apa e curata, am ceva particule prin apa dar foarte putine si rare, probabil mancarea degradata

acum cateva nelamuriri :

- algele dispar dupa o perioada ? - (am oprit lumina complet)
- algele sunt semn ca acvariul se cicleaza ?
- cum imi dau seama daca au inceput sa se formeze bacteriile minune ?
- cum imi dau seama cand ar fi bine sa incep sa bag pesti ?
- din cate stiu la ciclare nu se face schimb de apa - dar dupa ce bag pesti daca bag apa direct de la "apanova" care are
o concentratie mica de clor nu omor bacteriile din filtre ?
am instalat si cel de-al doilea filtru, asteptand bacteriile mancatoare a inceput sa se coloreze pietrele cu verde
e semn bun sau rau ?
inca nu m-am hotarat ce pesti o sa bag, si nu vreau sa fie foarte multi, nici specii care sa se faca prea mari.

tocmai ce mi-am mai luat o canistra sunsun cu filtru uv pe care o sa o umplu cu siporax si am luat si un surface skimer350 pe care l-am pus in partea cu in-ul de la jbl , face o gramada de
bule dar mai agita si el apa, ca sa nu faca bule il tin pe minim dar macar mi-au disparut mizeriile de pe suprafata apei

cum instalez cele 3 filtre sa fac un flow bun ? le pun pe aceeasi parte ? folosesc la vreunu teava cu multe gaurele (spray) ?

in momentul asta am in-ul intr-o parte si out-ul in partea opusa.

pe frontul ciclari amoniacul e la 1 (mg/l ppm), restul sunt la fel, apa e limpede, miroase un pic greu, fara alge

astept sa imi creasca no2/no3
pai..pai...pai... am fost ascultator sa stii ) cronologic vorbind dupa ce mi-ai recomandat sa citesc si sa ma uit dupa ce imi place (am rascolit forumul) si am revenit la ideea de africani

e drept ca m-am gandit sa il pun la ciclat cat mai repede dar am fost cuminte in rest... nu am facut nimic ... informatia cu planta am citit-o si am potrivit-o cumva aiurea ...ma gandeam eu ca ajuta la ciclare ) ..de-aia zisesem ca o scot cand bag pesti ..deh incepatori astia (oricum nu am bagat nicio planta, doar bacterii si mancare)

acum ma gandesc doar cum sa imi fac viata usoara pe viitor...cu ce curat, cum o sa schimb apa, daca sa mai adaug tehnica sa imi fie usor la spalat ... de-astea de om care invata
@msi

koala mi-a recomandat intr-un post anterior ca pe perioada ciclari citex : " - as cauta o Vallisneria sau un Echinodorus... intr-un ghiveci, undeva in spatele pietrelor / lemnelor. "
(sper ca nu a renuntat sa mai ma sfatuiasca pentru ca m-am grabit un pic , banuiesc ca o scot peste 3 saptamani cand bag pesti

Legat de filtrare, nu stiam ca e asa destept jbl-ul ala imi place ca s-au gandit la asta, interesant skimmerul ala mic, acum intrebare e nu o sa fie un pic overkill 2 filtre + skimmer ? (ce e drept o lampa uv este
aproape la acelasi pret cu filtrul sunsun)

Sunt bune de ceva https://www.jbl.de/en/products/detail/2454/jbl-aqua-in-out ? Ma gandesc ca impusc imi usureaza un pic munca?

Am mai facut un test de apa , parametri nu s-au schimbat in ultimele 3 zile, apa e clara, mi-a aparut o pelicula de particule fine pe luciul apei, am mai pus azi o "portie" de mancare dintr-un tub
de mancare pentru ciclide de la jbl.
am gresit, nu a fost niciodata 50 am interpretat eu gresit

da, nu stiu ce sa zic, 0,050 si 0,025 la NO3 cu 2 teste diferite, sper sa fie pe acolo.
Legat de ceata nu a fost tulbure decat cateva ore dupa ce am pus apa, de atunci sta destul de clara cu filtru care plimba apa si lumina stinsa.

O sa schimb ceva mai incolo cu un backgrund negru, dar deocamdata vreau sa il las asa fiind ales de sotie (multumesc pentru recomandari)

@koala, sa pun 1-2 plante din cele recomandate de tine ? le iau din orice petshop/hornbach sau sa ma orientez spre un crescator ?
si cum scot parti din nisip daca vreau sa scot bobitele colorare ..merge cu aparatul care curata substrat ? sau cel cu care schimb apa ?

tot citesc diverse topicuri prin site-uri dar nu m-am lamurit ce imi trebuie pentru o intretinere cat mai usoara.
pana acum ma gandesc la urmatoarele :

- 2 robineti pentru furtunele de la fitrul montate cat mai aproape de cansitra sa le pot opri cand deconectez canistra pentru spalat
- prefiltru cu bureti pentru filtrare mencanica - pusa pe in-ul de la canistra - intrebare nu ii micsoreaza debitul ? citisem pe undeva de un powerhead - e necesar - e recomandat ?
singurul disponibil am gasit sunsun ? e ok ? sa mai investesc intr-ul filtru extern mai mic pentru curatarea apei de impuritati si eventual sa iau unul de la sunsun cu filtru uv incorporat ?
- filtru uv ...aici am vazut ca parerile sunt impartite legate de utilitate
- aspirator pentru substrat (am vazut in horbach unul cu baterii si cu rezervor mic in maner sau altul care se conecteaza la wc si la robinet si faci si curatarea si schimbul de apa in aceeasi operatiune ? (e recomandat ? mai trebuie sa cumpar filtru pentru apa de la robinet pentru schimburi de apa ca sa nu stau cu ea in galeti la declorat )
cu testul e in parametri, am facut cu cineva test cu borcanel jbl si e pe verde e la 0,025 , aparent si pe testul 6in1 eram in zona verde 25/1000
ar putea fi o valoare intre mai apropiata de 25 la no3, culoarea e undeva intre 25 si 50

nici la ph nu pot fi sigur valoarea ar putea fi oriunde intre 7.2 si 8

am setat temperatura la 26 de grade

oricum nu cred ca are importanta, acum nu trebuie decat sa astept cateva saptamani - din ce citeste minim 2-3 iar prin anumite posturi am vazut si 6-7 )

- vad pe luciul apei o gramada de particule mai mari si mai mici , sa ma stresez sa le curat sau sa le las acolo si sa imi ingnor ocd-ul

- e suficient nisipul sau sa mai iau un sac ?

- exista vreo metoda usoara sa egalez inaltimea nisipului ? - am incercat la momentul umpleri cu furtunul sa in imping dar cam asta e tot ce mi-a iesit

-bulele de pe geam din interior - vor disparea sau trebuie sa dau cu un curatator de geam ?
multumesc de raspuns, o sa il bag complet in apa (acum l-am pus un in apa deasupra min level dar nu am scufundat si capacelul de plastic unde reglezi temperatura)
ce temperatura sa setez pe perioada ciclari ?

apa am pus de la "apa nova"

poze:

aparent nu merge sa atasez poze, incalzitorul trebuie scufundat complet in apa ? sau doar partea de sticla ?
gata i-am dat drumul la ciclat , am facut primele masuratori cu un test cu banda jbl

no3 - 50
no2 - 0
gh > 16
kh 15-20
ph 7.2-7.6
cl - 0

am pus siphorax in toate sertarele de la filtru, am pus activator de bacterii unul de la sera si unul de la jbl .

am asezat cat am putut eu de interesant pietrele si am dat drumul la filtru, apa pare ca circula ok , vad o gramada de particule miscandu-se

nu imi dau seama daca am pus bine incalzitorul dar nu i-am dat inca drumul. o parere si un sfat va rog

nu am reusit deloc sa aseaz furtunele de la filtru, nu imi place deloc tensiunea in care stau, oricat de mult m-am chinuit sa le asez, voi ce solutie de asigurat furtune folositi ?
ai dreptate koala , nu prea stiu ce vreau, cred ca este o caracteristica a incepatorilor in orice hobby ...

din exemplele tale imi plac foarte mult Rocio octofasciatum dar in acelasi timp as vrea sa am in bazin mai mult de 2 pesti + pui, asa ca ramane stabilit ciclide malawi cat mai colorate, bazinul din exemplul dat de tine si alte bazine de pe net m-au convins ca este cel mai aproape de ceea ce vroiam pentru inceput

ca sa imi definesc de pe acum obiectivele sa stiti ce sfaturi sa imi dati, as vrea sa am un bazin cu pesti colorati , cu apa cat mai curata, nemirositoare si usor de intretinut, fara schimburi prea dese de apa.
buget ar mai fi de investit - important e sa si stiu ce ar fi cel mai util in atingerea scopului, am tot citit in topicurile de pe site de filtrare multipla, prefiltrare, sterilizare uv, reactoare si alte grozavenii
Nu as vrea sa montez filtrul intern deoarece ocupa mult spatiu - daca e necesar as putea sa mai iau o canistra suplimentara.

urmatori pasi ar fi :
- sa dau o fuga prin hornbach sa mai iau niste pietre in ton cu cele primite (roca sasibar) si eventual sa cumpar materie pentru a mai face o zona cu piatra Calari Rock (aia ar parea ca se potriveste)
- sa donez lemnul daca o sa mai fie utilizabil dupa baia de clor
- sa ma apuc sa instalez filtrul extern - am luat o cutie de 1L de siporax (dar imi ajunge doar pentru un singur sertar din filtru si nici ala plin) si o cutie de carbon activ pe care am inteles ca nu are rost sa o bag. Daca am inteles eu bine, optim ar fi sa las in primele 2 sertare buretele albastru, sertarele 3 si 4 sa le unplu cu siporax/matrix iar sertarul 5 sa il las cu bilutele de la jbl. (acum intrebare ar fi daca mixez siporax cu matrix sau merg doar pe siporax? )
- sa spal nisipul in mai multe ape pana se duce tot praful din el - probabil o sa imi fie mai greu sa il asez ud in acvariu dar din ce am citit nu pot sa il pun direct din punga in bazin.
- sa aflu ce apa ar fi mai bine sa folosesc pentru umplere/ciclare/recompletare - apa de put sau apa de conducta - avand acces la ambele ?
- sa ma apuc de asezat pietre si nisip

cam atat pentru in seara asta
pana una alta l-am pus pe pozitie, am lipit poza de pe spate si am dat drumul la lumina.
lampa led cred ca este cam puternica cel putin fara apa pare foare luminoasa.

din dorinta de a ma ajuta, tatal mea a facut o treaba foarte buna zice el si de dimineata mi-a bagat pietrele si lemnele intr-o mare baie de apa cu clor - pentru ca asa stie el ca se face - acum banuiesc
ca pietrelor nu patit nimic de la clor dar in lemn nu este posibil sa se absoarba clorul si sa fie eliberat treptat in timp ? mai este folosibil lemnul ? (lemnul e din hornback - radacina mangroven)

maine o sa le fac o baie cu apa rece si apoi o sa le tin sub un jet de apa fierbinte - si sa le las sa se usuce - este suficient ?

) sa nu te superi )... dar caut varianta cea mai buna...si stii cum se zice ca trebuie sa asculti batrani ca sa iasa ceva frumos si bine (si mai ales usor de intretinut

si bonus e si ca pesti aia au o fata foarte nostima )
accept orice fel de sfaturi mai ales ca stiu ca e mic rau, planul era de un bazin de 160cm cu slump dar
cand vorbesti prin familie si sotia se gandeste sa iti faca surpriza si se duce si ia tot din petshop acum trebuie sa il construiesc
cu ce am primit )

Acum sincer as vrea sa fac ceva placut vizual , nu as vrea sa il umplu de pesti, mai ales ca timpul de a ma ocupa este destul de limitat
deci suna atractiv sa incep cu un bazin simplu cu putini pesti (dar colorati ca deh nevasta vrea culoare )

cichlasoma biocellatum arata chiar bine, mai ales daca gasesc ceva cu culori vii, si nu ar fi o problema sa schimb numele din micul african in micul american
- intrebarea e daca pot amesteca hemichromis lifalili cu cichlasoma biocellatum - ar fi ideal daca ar fi familii sa fie o mica gasca care sa se plimbe pe acolo
si daca da, ce necesitati se schimba la ciclare si amenajare ...ce nevoi ai pesti astia ?

- pentru amenajare e necesar sa pun ceva sub pietre sau se le lipesc de fundul acvariului ?

multumesc tuturor pentru raspunsuri si va rog sa imi scrieti in continuare idei si sfaturi
Avand in vedere dimeniunile limitate si lipsa de exeperienta imaginatie a propietarului aranjamentul cu cele 2 radacini si 2 pietre parea ideal.
Dauneaza cu ceva acele radacini ? Prin poze la ciclide am mai vazut combinatii cu lemne - ce e drept cred ca erau biotopuri americane (sper ca am folosit bine notiunea de biotop)

Inca nu m-am gandit la tipul de pesti dar tot citind pe forum am de ales intre ciclide africane in numar mai mare (12-15buc minim) ..ceea ce nu ar fi indicat pentru un acvariu asa mic
sau sa aleg 1 - 2 familii de pesti (era recomandat prin alt topic pe aici) - ar trebui sa hotarasc inainte de aranjare si ciclare cu ce pesti populez ?

Legat de filtre - merg pe mediile existente ? - in cel mare nu am decat niste burete albastru si ultimul compartiment ceva bile - banuiesc ca ar trebui sa schimb acei bureti cu ceva filtre ?
Salutare,

Imi incep si eu aventura acvaristica cu un bazin aquatlantis 180L (100x40x50 aprox) primit impreuna cu un stand din pal. (sper sa tina greutatea)
Deocamdata am montant standul si pus bazinul pe el si pare stabil.

Ma gandesc sa il populez cu ciclide africane si am nevoie de un pic de ghidare de la oameni cu experienta.

Deocamdata am primit urmatoarele echipamente (urmand sa vad ce trebuie sa imi mai iau eu)

Bazinul + lampa led Eleg Plus 100 - 75cm
Filtru intern - biobox 2 - tecatlantis (contine si incalzitor)
Filtru exter - JBL e1502
Pompa JBL a200 + piatra micro l plus
Incalzitor eheim 150watt

Pentru ciclare am urmatoarele : jbl biotop - tratament apa , easy test 6in1, filterstart generator de bacterii
Pentru amenajare am 2 saci de nisip 10kg JBL sansibar , 2 radacini maricele si 2 pietre calcaroase (am primit sfat sa le fierb inainte)


Planul pentru urmatoarele zile:
- sa gasesc o varianta sa fierb lemnele si pietrele (deocamdata nu am niciun vas atat de mare si nici nu imi dau seama cum as putea sa le fierb) - ideii sau alternative sunt binevenite
- sa spal sticla - ce solutii sunt recomandate ?
- sa intind nisipul prin acvariu sa vad daca ajung cei 2 saci
- sa aflu daca am nevoie de ambele filtre sau e suficient doar unul dintre ele

Incerc sa gasesc prin informatii prin multiplele subiecte din forum, dar orice sfat si informatie e apreciata mai ales despre un start de cilcare corect astfel incat sa nu am prea multe probleme in viitor


 
Forum Index » Profile for ubikus » Messages posted by ubikus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com