[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lia01
Forum Index » Profile for Lia01 » Messages posted by Lia01
Message
Am achizitionat astazi 2 pesti Xipho(pereche) si 10 guppy. Am observat ca femela Xipho ,de cand am pus-o in acvariu, sta doar pe fund si 2-3 guppy stau langa ea mereu. Apa este ciclata ,am lasat-o 3 saptamani la ciclare si am pus si solutii cu bacterii. Restul pestilor sunt activi. Femela se mai duce la suprafata acvariului si dupa se pune iar pe fund.Am atasat o poza cu ea.
Nu stiu daca era uscata sau nu.Apa s-a mai limpezit dar tot exista mucusul ala pe lemn si pe plante si am observat ca s-a dezvoltat si pe quartz.
A inceput brusc sa se limpezeasca apa.Nu stiu de la ce pt ca nu i-am facut nimic.
Acvariul nu e la geam .Las lampa cu led aprinsa doar ziua,noaptea o opresc. Mucusul de pe lemn e si pe plante.E acelasi.
Apa e destul de tulbure.Nu se prea vede in poza pe care am atasat-o.
Am pus acum 2 zile 10 picaturi de CO2 in apa ,asa mi-a spus vanzatorul si cand am vazut ca s-a schimbat culoarea apei nu am mai pus nimic.
Substratul este Dennerle cu nutriballs si quartz(crystal) tot de la Dennerle . Nu am spalat quartz-ul inainte sa-l pun si am citit tot pe forum ca se spala inainte.
M-am gandit ca de la asta e problema .Am mai pus si 2 zile putina mancare de pesti in acvariu.
Am vazut ca s-a extins si pe creanga de lemn. Nu stiu ce ar putea sa fie.
Nu arata ca in poza.E un fel de mucus crescut pe plante si apa e tulbure . O sa atasez poza.
Multumesc de ajutor.
Mi-am luat acum 4 zile un acvariu . Am luat 4 plante vii, pietri? ?i pamant special pentru ele . Am filtru , termometru ?i tot ce trebuie . Totul arat? foarte Ok pana ieri când apa s-a f?cut brusc tulbure ?i acum are o culoare verde-Galbena. Am uitat sa precizez ca nu am Pe?ti înc? deoarece acum ciclez acvariul .O sa î?i revin? apa la normal ? Mul?umesc mult!
 
Forum Index » Profile for Lia01 » Messages posted by Lia01
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com