[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: caisata
Forum Index » Profile for caisata » Messages posted by caisata
Message
Deci dupa cum am zis m-am apucat de africani
Am ales pana la urma sa folosesc 2 filtre externe si anume eheim 2180 si fluval FX 6,suficient zic eu pentru acvariu de 600 litri
Am pus decor 3D, nisip de la HB , si pietre.Referitor la pietre precizez m-am grabit zic eu si am luat marmura neagra care deja a facut o reactie cand am inceput sa pun apa in acvariu
Acum dupa cum se vede este limpede lacrima dar are un miros apa.Sa speram ca va trece si mirosul apei si ca nu vor fi probleme cu duritatea prea crescuta a apei tinand cont ca voi baga africani.
Intrebarea mea este daca crede-ti ca materialul filtrant din ambele filtre externe a avut de suferit datorita acestei reactii ca sa zic asa a apei cu marmura pentru ca la un moment dat apa era albastra spre verde cu toate ca eu spalasem fiecare pietroi in parte.oricum apa a devenit cristal cam in 8 ore dar are un miros ciudat.oricum eu schimb 50% din apa o data pe zi si o mai tin asa pana sper eu,ca o sa scap si de miros.
Lateral
This is
Salutare am inceput ciclarea
Eheim 1200XLT are in jur de 12kg de material filtrant
Avand in vedere ca o sa am si decor 3D si bolovani volumul de apa va scadea considerabil adica se duce pe la 500 litri
Sump nu ma apuc sa fac
Am pus ochii pe un eheim 1200XLT ar face fata la mine doar el?
Salut inca o data ma numesc Florin si sunt din Bucuresti. Ca experienta in ale acvaristicii as avea multi ani ca timp dar ca experienta acumulata cam putin tocmai din cauza asta am dorit sa scriu si pe aici.
Pana acum am avut un 80 de litrii in care am avut 2-3 ani Discusi iar dupa ce am terminat cu ei am bagat carasi din aceia care se fac rotunzi si cam atat.Acum am avut ocazia sa dau acvariu sorei mele care se apuca si ea de treaba, nu stiu exact ce pesti o sa creasca in el
Sa revenim la acvariul actual 160/60/65 624 litri in care vreau sa pun ciclide malawi sau ciclide americane mari, aici vreau o parere de la voi .
BUGET ACTUAL 3-4000 de lei si deja acvariul
Si as vrea pareri referitor la :
Filtrare externa (jbl,fluval,eheim) nu sunt hotarat
Filtrare interna nu am idee ce sa pun
Daca trebuie sa fac valuri
Daca pot sa pun decor 3D
Ce granulatie sa aleg la nisip
Daca este bun un hranitor sau nu deoarece cam plec de acasa
VA MULTUMESC si astept pareri

salutare eu sunt nou pe aici si as dori sa va rog sa ma ajutati cu un sfat
am un acvariu de 700l si vreau sa-l populez cu ciclide africane
va rog sa-mi dati o configuratie corecta cu absolut tot ce-mi trebuie pentru litrajul si pestii pe care vreau sa-i introduc.multumesc
salutare eu sunt nou pe aici si as dori sa va rog sa ma ajutati cu un sfat
am un acvariu de 700l si vreau sa-l populez cu ciclide africane
va rog sa-mi dati o configuratie corecta cu absolut tot ce-mi trebuie pentru litrajul si pestii pe care vreau sa-i introduc.multumesc
 
Forum Index » Profile for caisata » Messages posted by caisata
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com