[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mihai florescu
Forum Index » Profile for mihai florescu » Messages posted by mihai florescu
Message
EverSad wrote:Doua, trei: din ele, sunt si siporaxuri' (3-4L)

Amestecatura de portalane' ...


Am 14 l de Eheim Substrat Pro, dac? î?i face trebuin??....
EverSad wrote:Nu strica sa deschizi topic nou.

La mine a venit standul, partial dotat cu: exact ce ai tu acolo....

La mine, canistra 2260, chiar face zgomot. (pompa care este prinsa direct pe capacul canistrei)


Pompa se poate pune langa canistra sau pe canistra f?r? s? fie prins?( doar a?ezata pe un burete). Eh3im 2260 are avantajul de a se putea configura cum dorim.
EduardB wrote:Exact asta vreau si eu sa fac pentru prefiltru.

Dar voi face legatura intre ele pe jos si intrarea pe sus. (sus se pune o piesa de 25mm)

Am pus o poza.
dragos wrote:
dan.pavelescu wrote:Salut.
Arunca o privire si la Eheim 1500XL: https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/external-filters/classic/classic-1500xl

E prea greu de umblat in el si pt ca rolul lui ar fi mai mult sa filtreze mecanic ar trebui sa umblu des in el nu cred ca e potrivit pt ce am eu nevoie. In afara de asta e mult mai usor sa gandesti o filtrare cand ai niste cosuri in care sa aranjezi materialul filtrant. Stiu de 2262 de mult .... e super bun dar .... nu pt aplicatia aceasta.


Este mult mai usor de umblat in el, am avut mai multe filtre ce aveau co?uri pentru material filtrant. Gama Eheim clasic si Asa merg pe acelasi principiu, sunt cam singurele filtre cate nu au bypass. La bazinul tau...E nevoie de filtrare bio cat mai mare. Pentru filtrare mecanica poti pune înc? o canistra pe post de prefiltru . O sa atasez si o poza astazi
Vand acvariu Eheim Proxima 250 l. Acvariul are o vechime de 3 ani, nu are defecte, vine înso?it de o lampa suplimentar? 2x39w, se livreaz? împreun? cu stand. Culoare alb. Pretul este 1000 ron. Se ridic? din Rosiorii de Vede, jud Teleorman.
Ca si descriere:
https://youtube.com/watch?v=W0S48WlNNEo&feature=share

Pentru poze reale ale produsului si alte detalii va rog contact 0721223667.


Am incercat sa pun pozele aici si nu am reusit. Ma poate ajuta cineva?

image image

image image

image image

image image

image
dan.pavelescu wrote:Da, Mihai, si tu stii mai bine ca doar de la tine l-am luat

Sambata o sa il opresc putin, trebuie sa ii montez doi robinet pe IN. Probabil ca o sa ii curat si buretele cu ocazia asta.

Da stiu, mai am înc? dou? in functiune 1??
P?i...are robineti pe in, la ce mai trebuie?
mihai florescu wrote:
dan.pavelescu wrote:Inca o data, imi vine sa ma pup pe obraji pentru investitia facuta. Filtrul isi merita fiecare banut


Asta înseamna o circulatie a apei fara bypass, asta inseamna un volum mare de material filtrant biologic, simplu si eficient, asta inseamna stabilitate a ecosistemului.
dan.pavelescu wrote:Inca o data, imi vine sa ma pup pe obraji pentru investitia facuta. Filtrul isi merita fiecare banut


Asta înseamn? o circula?ie a apei f?r? bypass, asta inseamna un volum mare de material filtrant biologic, simplu si eficient, asta inseamna stabilitate a ecosistemului.
Shubi wrote:Pentru mine e un hobby, un stil de viata, e timpul meu liber pe care prefer sa-l aloc asa cum im face placere.
Sincer sa fiu, nu prea ma intereseaza standardele lor, sa-mi placa mie, asta-i important
In ceea ce priveste puii, voi tine 5-6 bucati, restul ii donez cu drag tuturor celor care au conditii sa-i gazduiasca

Ma inscriu pe lista de asteptare, sunt interesat de câ?iva pui.
Un asa bazin...plantat cu ce trebuie si ceva exemplare de carasi ar suuuper
ionut_dt wrote:
mihai florescu wrote:Eu asa le am in momentul asta, dou? canistre in serie. Ca material filtrant am început cu bioballs, eheim fix apoi buc??i de diferite priorit??i. Revin cu o poza

Salut Mihai, hai cu pozele


La ora 22 ajung acasa, iti dau pe w.app si postezi tu
Eu asa le am in momentul asta, dou? canistre in serie. Ca material filtrant am început cu bioballs, eheim fix apoi buc??i de diferite priorit??i. Revin cu o poza
in alta ordine de idei incearca sa gasesti sau sa comanzi sunsun 604, este mai mare, se colmateaza mai greu. Eu le-am modificat pentru intrare si iesire 25/34.
Dac pot sa te ajut cu ceva da-mi PM
raul.tatulescu wrote:Salut, stie cineva o varianta de reductie pentru a conecta un prefiltru de 16/22 la furtunele filtrului 18/26 ?
Singura varianta gasita de mine ar fi aceasta, dar nu o mai gasesc nicaieri pe la noi.
http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&path=17_71_74_80&product_id=751
Mersi


Daca nu e graba si poti sa astepti..., uite aici:
https://www.nevertebrate.ro/reductie-eheim-19-27mm-la-12-16mm-18676

Pentru bazinul meu in care am carasi am folosit plante ce au frunzele tari dar si plante "tinta" care pot fi consumate de distin?ii procurori. Ca si filtrare la un bazin de 500l ...iti pot spune ce o sa folosesc eu. Momentan am 3 carasi in 250l si folosesc ca si filtrare 2xEheim 2250 prev?zute cu prefiltre mari. La bazinul care il am in plan 560l o sa folosesc cele dou? filtre deja existente la care mai adaug un filtru Eheim 2260.
In ceea ce priveste substratul folosesc pietri? cu granulatie 3-5mm.
Ps: ca sa sustin cre?terea plantelor folosesc un sistem CO2 si folosesc JBL Ferropol. In felul acesta cre?terea plantelor este mai mare decat consumul realizat de procurori
Din cele mentionate de tine ar rezulta ca filtrul trebuie sa fie din gama XXL, volum mare de material filtrant. Dintre filtrele testate de mine se încadreaz? în gama asta doua modele, Eheim Classic 2260 si Eheim Classic 2250. Primul are o canistra prev?zut? cu spa?iu de 18 l pentru material bio( a nu se confunda cu volumul canistrei, este total diferit) si al doilea este prev?zut cu spa?iu pentru material filtrant de 12 l. Eu cred ca la nivel de volum de material filtrant fac fata ambele, alegere o poti face in functie de debit. 2260 are debit de 2400 l/h ( de poate regla prin ad?ugarea unui robinet pe iesire) 2250 are debit de 1200 l/h. Eu....sunt mai..altfel, folosesc canistre mari cu 18 l material bio si pompe de 1200 l/h la acvariu de 250 l.
Liv wrote:La ce filtre ai si ce ai in filtre filtrarea e buna spre foarte buna.
Inca nu am auzit de nimeni care sa aiba 10% din volumul
).


Eu am peste 10% volum bio. La un bazin de 250 l vrut am doua canistrei de 18 l pline cu material bio plus doua prefiltre pentru filtrare mecanica. Pompele au 1200 l/h
Recdomandarea mea este Eheim 2260, simplu si eficient, volum pentru material 18 si 2400 l/h.
Ai totul la superlativ.
1. Citeste despre ciclarea si perioada ciclarii. O simpla cautare pe google.
2. Ai un super filtru, baga doar material bio , filtrarea mecanica o faci cu un prefiktru Suna in modificat.
3. Sistemul co2 este foarte bun si se foloseste usor
4Nu forta lucrurile, altele apar pe fondul unor astfel de erori.
 
Forum Index » Profile for mihai florescu » Messages posted by mihai florescu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com