[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bogo
Forum Index » Profile for Bogo » Messages posted by Bogo
Message
@Samy, @dan.pavelescu mersi fain
Legat de autostrazi cele pe care le folosesc eu sunt noi facute
Felicitari, mie im place chiar foarte mult.
Motivul pentru care m-am apucat de acvaristica a fost bonsai-ul, am vrut sa am un bonsai in apa
Revin cu un mic update dupa un concediu de 3 saptamani fara schimb de apa si hranit...mari schimbari nu am vazut.



image
image
image
Posibil sa fie o tumoare, daca e asa, nu prea ai ce face...
Super fain, felicitari!
Salutari,
de 2 zile am scos skimmerul si in locul lui am adaugat chaeto, am o lampa obosita, habar n-am daca face fata( https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07HK91B53?psc=1&ref=ppx_pop_mob_b_asin_image&th=1 ).
Sa cumpar alta lampa (are 28cm)sau sa fac un reactor?

Chaeto e numarul 2


image
Le mai dau cu steroizi...
Posibil ca ala sa stagneze si sa inceapa si ceilalti sa mai creasca... oricum mie unu imi plac chiar de o sa ramana la dimensiunile astea.
Sunt mari cersetori, cum ma vad in camera cum se asteapta sa le dau ceva de mancare.
Cam aproximativ aceste dimensiuni au pestii, masurarea lor nu a fost 100% corecta, unii au fost putin mai la distanta de sticla...

image
image
image
image
image
image
image
image
@koala ii dai ban daca baga crenguta in apa
Ca tot veni vorba de ban... nu poti crea o rubrica cu" Ban de ban" (cu poze si detalii) asa cum exista rubrica "Crème de la Crème"?
@Lemon, @alinutz80 Multumesc frumos!

Schimburile de apa le fac in teorie la o saptamana, se intampla sa le fac si la 10 zile, in functie de cum lucrez si ce ture am(tinand cont de Covid cam bag ceva ture).
Verific cam la 3-4 zile NO3-ul, daca e sarit de 50ppm fac urgent schimbul de apa.
La fiecare schimb de apa(50-70%) aspir substratul cat de bine pot si adaug apa de la robinet care trece printr-un filtru de Carbon, apa fiind cam la 28°C. Schimb perlonul si dupa caz sterg geamurile.
Gabi C wrote:Wow cit de frumosi sint!


Mersi fain, usor usor incep sa prinda culoare, mai dureaza pana ajung la maturitate.
Am observat ca atunci cand videoclipul este urmarit de pe acest site, claritatea/culorile sunt mai sterse, cand videoclipul este vizionat de pe aplicatia youtube (mobil)se vede mult mai viu, se adauga HDR-ul(e usor supra saturat dar e mult mai aproape de realitate).
Sincer nu i-am masurat, am sa pun un metru pe sticla acvariului sa-mi fac o idee. Cativa dintre ei sunt aproape cat palma mea. Chiar m-ai facut curios
Ca tot veni vorba de "cresc mare"

Un video facut repejor pe timp de zi...


Sincer nu-mi plac "bulele" care se vad de la pompa de aer si nici zgomotul facut de ea, daca e sa vad vre-o schimbare in comportamentul pestilor am sa adaug.
Am mai scos din plantele de suprafata dar se vor inmulti repejor.
La mine nu vazut biofilm, filtru intern actioneaza ca un skimmer de suprafata.
Cam asa arata la mine

Am vazut ca sunt teste si pentru O2, eu pana acum ma orientam masurand Ph/KH ca sa vad cat este CO2 in apa.
Pot sa iau si un aerator asta nu ar fi o problema, problema mea cea mare este zgomotul facut, acvariul meu este foarte silentios si cam vreau sa ramana asa.
Stii cumva o pompa de aer silentioasa(oricare ar fi pretul) ?
Am delimitat pana unde se pot intinde plantele de suprafata, ele ocupa cam 60-65% din suprafata apei.
Nu am piatra de aer, pana acum nu am observat ca pestii sa respire mai repede sau sa fie aibe vre-un comportament ciudat.
Valurirea este asigurata doar de pompele celor 2 filtre.
Am avut pe toate plantele si pe spraybar... am scapat de BBA aproape in totalitate.
O fi de la SAE sau Amano... habar n-am, am schimbat programul luminii(am crescut durata rasarit/apus dar in acelasi timp am crescut la maximum intensitatea luminii).
Am adaugat si plante de suprafata, ultima oara am scos o galeata de plante din acvariu.
Am sa revin cu poze zilele astea.
Din cauza algelor am adaugat crevetii si Sae, acum s-a mai stabilizat treaba.
La inceput nu mi-am placut deloc cichlidae-le, dar usor usor incepi sa le indragesti.... candva am sa ma apuc si eu de ele.
Felicitati!
 
Forum Index » Profile for Bogo » Messages posted by Bogo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com