[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cristi.pampa
Forum Index » Profile for cristi.pampa » Messages posted by cristi.pampa
Message
Buna, tocmai am primit un acvariu de la un coleg de munca, este un acvariu de 50 litrii. L-am spalat bine cu sare de vre-o 5 ori, am spalat fiecare coltisor, muchie, etc. Pietrisul de pe fundul acvariului(primit tot de la coleg, folosit inainte) l-am pus intr-un lighean, cu 500 grame de sare si l-am lasat acolo vre-o doua ore. Dupa doua ore l-am clatit, am mai pus sare l-am spalat de vre-o 20 de ori pana nu a mai iesit nici o alga, nimic verde, nimic negru, nimic. Filtrul (primit tot de la colegul meu) l-am spalat cu sare, l-am clatit si buretele l-am lasat sa se inmoaie in sare cateva zeci de minute dupa care l-am spalat foarte, foarte bine. Incalzitorul e nou, l-am spalat bine, l-am clatit si cam atat. Am cumparat cateva plante, le-am spalat bine (fara sare). Am pus in acvariu (doar in anumite zone) un substrat de la Manado, pentru plante, la recomandarea doamnei de la petshop. Am astupat cu pietrisul primit de la colegul meu. Am turnat apa fara a deranja substratul (40 de litrii). Am plantat plantele si am pus 8 mililitrii de EASYSTART de la EASY-LIFE. Nu am spalat capacul care contine si un un bec care arata ca un neon dar care are L.E.D. uri in interior (sper sa nu fie o problema treaba asta). O sa urmez pasii cu "Starterul" sau cum se numeste produsul de la EASY-LIFE.
Vreau sa pun in el doi sanitari, doi pesti zebra si doi pesti neon. (Poate si un crevete?). Eu vreau sa stiu daca pana acum am repectat pasii normali pentru pregatirea unui acvariu, daca e ok sa pun atatia pesti in el, daca trebuie sa mai pun plante (mie mi-ar placea sa mai pun plante), daca din ce se vede in pozele pe care le atasez aparatura e ok sau lipseste ceva si daca pot sa cumpar si sa adaug pesti pana la terminarea ciclului de initiere, initializare, startare sau cum se numeste.

P.S. Daca am gresit ceva pot incep totul de la zero, nu am pesti in el!
 
Forum Index » Profile for cristi.pampa » Messages posted by cristi.pampa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com