[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: needhelp
Forum Index » Profile for needhelp » Messages posted by needhelp
Message
Salut,

Postez doar ca sa mentionez ca exact acelasi lucu mi se intampla si mie in present, tot cu un caras auriu. Postul meu initial se refera la o pata alba pe corpul carasului care in mod evident a avut (posibil sa mai aiba inca) o infectie fungica. Coada I-a fost "macinata" aproape in intregime dar dupa tratament deteriorarea s-a oprit iar acum incepe sa se regenereze
Insa, intr-o anumita portiune a aparut o zona neagra - eu suspectez ca este inca o problema de sanatate - nu m-am gandit insa ca isi poate schimba coloritul . . . o sa mai cercetez si online . . .
ocean wrote:Nu vei pierde decat bacteriile de pe pietris cele din filtru(burete) raman, asa ca nu ar fi o deciclare doar o diminuare a bacteriilor, mai adaugi ceva biostarter si eventual in timp iti iei macar un filtru cascada daca nu unul extern mai mic. Faci cum crezi


Nu e vorba de a face cum cred; am intrat aici tocmai pentru a cere sfaturi, pentru ca in mod evident fac lucruri nepotrivite.
Remarca legata de substrat este pentru ca nu ma pricep si chiar nu stiu daca este posibil de scos pietrisul ( asta sigur se poate ) si se poate inlocui cu nisip;
Asa cum am spus mai sus, acvariul functioneaza de 1 an si ceva. Poate in acest timp chiar trebuia scos pietrisul - eventual spalat, curatat ???

Imi poti da te rog si niste indicatii mai tintite ?
"Tetramin nu e prea grozava, mai schimba" - Cu CE ?; am povestit de asemenea cum ii hranesc. Ce fac gresit ? sa inmoi intai granulele in apa sau le pot arunca direct la suprafata acesteia ?

Ce inseamna filtru cascada ? - un link ceva din care sa ma dumiresc si sa-mi dau seama de costuri ?

PS: Offtopic fata de subiect - mi-a spus cineva, ca rezultat dintr-o discutie cu in medic alergoloc, ca acvariile cu pesti ar fi una dintre cele mai puternice surse de alergii. A mai auzit cineva treaba asta ? E posibil sa fie adevarata ?
ocean wrote:......, schimba pietrisul cu nisip granulatie pana in 2,5mm,


Cum pot sa fac asta acum ? cred ca trebuie golit si facut practic un alt acvariu nu ? altfel se va decicla in mod sigur . . .

ocean wrote:
P.S. Nu ne-ai spus nimic de filtrare

Nu pre am avut ce spune. Acvariul este un starter kit ca cel de aici https://www.eheim.com/en_GB/products/aquariums/starter-kits/aquapro - doar ca este de capacitate 63 de litri.
A venit complet echipat cu pompa, filtru, incalzitor, termometru. Filtrul si pompa exact ca in kit-ul mentionat dor ca partea de filtrare este din 2 etaje - nu din 3. In ambele sertare sunt niste bureti.
De regula, cand schimb apa curat si cele 2 filtre, in apa scoasa din acvariu; uneori, cand sunt prea incarcate le clatesc si sub un jet scurt de apa rece de la chiuveta.

silviu man wrote:
Eu cred ca cel mai bine ar fi sa-l izolezi si sa-l tratezi separat.


M-am gandit si la chestiunea asta; momentan insa nu am un alt vas - de asemenea,acesta ar fi fost de o capacitate in jurul a 7-8 litri, fara aerare si cred ca si dozajul medicamentelor ar fi fost mai dificil.
In alta ordine de idei, am luat in calcul ca daca si ceilalti pesti sunt afectati e posibil sa le faca bine tratamentul.



In asteptarea eventualelor raspunsuri am pus astazi si verde de malachite;
50 ml in acvariu de 60, cu intentia de a mentine o baie de lunga durata . . 2-3 zile, care sa fie urmata de in schimb de apa de 50%.

Casarul in cauza s-a mai inviorat putin, are totusi in continuare perioade de letargie ...sta nemiscat pentru minte intregi, dupa care o ia in goana la alergare prin acvariu.
Zona de pata alba pare ca a stagnat evolutia, insa o usoara exfoliere a solzilor este prezenta catre coada.

Realizez ca nu voi primi raspunsuri, scriu pentru oricine va intampina o problema similara in viitor - poate il va ajuta sa intervina mai repede si mai efficient.
Update . . .cred ca toata lumea il alearga pe Mos Craciun zilele astea . .. .
M-am inzestrat cu:
- 1 cutie de baktopur ( am pus 1 pastila - pentru 50l de apa sper sa fie OK )
- 1 flacon de Easy-Life ( de la Voogle )
- 1 flacon TRIPAFLAVIN
- 1 flacon Verde de malachite

Pe ultimele 3 nu le-am folosit momentan. at trebui ? Merge vreo combinatie cu pastila de baktopur ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Salut din nou . . .

Situatia merge spre mai rau ...coada care era foarte frumoasa s-a redus la jumatate, e numai franjuri . .. am mai patit acelasi lucru cu 1 betta care in cele din urma a si murit.
Din ce imi dau seama nu e nimic de facut . .
Salut si multumesc pentru raspuns;

Pe forumul acvariidevis.ro am gasit descrisa o problema asemanatoare si un posibil diagnostic de Saprolegnia.
Recomandarea acolo era de "tratament" cu ridicarea temperaturii si sare; restul indicatiilor erau legate de utilizarea de albastru de metil, medicamente, etc la care n-am nici cea mai mica experienta.
Am incercat asa intr-o prima etapa.
Teste la apa nu am mai facut de multa vreme; pestii pareau fericiti si vioi; nu le dau foarte multa hrana - doar 1 data/zi, cateodata ii mai las si 2 zile fara mancare.
La inceput le dadeam foarte mult si am avut pb mari cu nitratii/nitritii am ajuns sa schimb apa la 3 zile; in ultimele 6 luni am schimbat apa la 2-3 saptamani cate 50%.

Presupun ca e vb de o parazitoza ceva ...acum cateva zile am vazut in fragment foarte consistent de excremente ....approx. 1 mm grosime, lungime 6-7 cm.
Nu inteleg nici ce trebuie sa fac ? sa izolez acum pestele sau sa-l las in acvariul principal ? L-am tinut 3 zile izolat, acum l-am bagat la loc in acvariu.
In vasul mic a fost prima oara cand l-am vazut plutind cu capul in jos si burta in sus; a stat asa 15-20 min dupa care s-a intors la loc.

Ca rezerva am un vas secundar capacitatea e de 7-8 litri iar carasul e destul de mare - 7-8 cm, fara coada, doar corpul si in vasul asta se invarte aiurea, presupun ca se si streseaza . . .; plus ca nu am aerare in el si sta doar la suprafata si inghite aer;

Dupa introducerea la loc in acvariul principal nu mai arata pofta de mancare, nu vine sus dupa hrana ..sta in prima treime a acvariului ( la 5-6 cm de fund ); in vasul secundar, la izolare statea numai sus ca sa inghita aer insa de mancat nu a mancat mare lucru.

PS: nu se fumeaza in camera, nu se doarme acolo; aerisesc incaperea de 2-3 ori/zi; cam 1 data/saptamana se usuca rufe - e umiditate mai ridicata pentru 1-2 zile.

Salut, am zis sa-mi incerc norocul si aici ...am postat pe acvariidevis, am 33 de vizualizari dar niciun raspuns . . . .daca si aici dureaza tot atat, s-at putea sa nu mai am pestele . . . ..


   Am probleme cu 1 caras auriu; de approximativ 1 saptamana prezinta o pata albicioasa ( ca si cum solzii au fost indepartati/tociti ) dimensiune approximativa 1,5 cm; cred ca am vazut-o cam tarziu.
  Din cand in cand pestele se culca pe o laterala si se freaca de pietrisul de jos insa in rest inota normal. Asta s-a intamplat luni de zile, era vioi, venea repede la mancare nu afisa nicio problema evidenta. Cam acum 2 saptamani am observant ca e mai apatic - la fel si celalalt caras care este mai mic, stateau mai mult pe fundul acvariului cateodata pe burta, alta data cumva "in cap" cu botul sprijinit de pietre.
  Saptamana trecuta am procedat la schimbarea rapida a 50% din apa din acvariu; s-au inviorat si au inceput sa stea pe la jumatatea acvariului. Astazi, dupa ce am mai citit despre subiect am izolat pestele cu probleme intr-un vas cu 7 litri de apa, am pus 1,5 lingurite de sare si incalzitorul la 28C. la jumatate de ora dupa transfer a inceput sa stea doar cu burta in sus; in vasul asta mic nu am aerare. Pestele are cam 7-8 cm lungime.
   Pentru moment am pus in acvariul mare FilterMedium- EasyLife; carasul mai mic pare sa fie ok.
Ce altceva pot face ?
Mediul initial este:
- Acvariu de 60 l
- populatie: 2 carasi + 3 sanitari ( 2 din cei care au ventuze si se lipesc de geam + 1 auriu, cu mustrati care sta numai jos ) de obicei ptr ca de 2 saptamani inoata ca nebunul pe la mijlocul acvariului . . .); au fost 2 cu mustati, unul a murit acum 1-2 luni.
- jos: pat de pietris (4-6 mm) cu dimensiune 4-5 cm
- plante am un singur tip, nu stiu cum se numesc . . .vreo 2 tufe care au crescut pana sus la suprafata apei.
- pompa/filtru recirculare si aerare
- hrana folosita - granule pentru pesti exotici mari (1-2 mm dimensiune) + TetraWafer Mix; granule dau 7-10 iar pastilutele alea pentru pestii de fund cam 3-4; in multe situatii pe astea le prind carasii , iar granulele alea le "culeg" cu lacomie direct de la suprafata apei. Acum am citit ca acele granule ar trebui inmuiate inainte ? si nu date asa direct ? pe ele nu scrie nimic despre modul de administrare.
- durata de functionare a acvariului; 1 an si 3 luni.
 
Forum Index » Profile for needhelp » Messages posted by needhelp
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com