[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Deliabiba
Forum Index » Profile for Deliabiba » Messages posted by Deliabiba
Message
cel mai simplu este sa masori conductivitatea apei in uS nu in ppm de la robinet si apoi conductivitatea apei "incalzite" si vezi daca este diferenta.
ceea ce numesti tu apa plata nu cred ca este ceea ce te astepti - prin fierbere se depun o parte din sarurile din apa / calciu - dar nu cred c a se depun asa multe incat sa fie mare diferenta ca nu o fierbi pt o 1, 2, 3 ore

problema cu incalzitu apei am rezolvat-o punanad un "flow restrictor" de 400ml/minut - asta face ca apa sa curga incet iar incalzitorul din acvariu face fata cu brio la incalzirea apei
teflon se gaseste - cand eram in romania lucram la o fabrica de ciocolata si am avut nevoie de un piston de turnare din teflon - si am gasit o firma care mi-au produs pistonul din teflon si cand zic piston nu te gandi la unul ca la masina

este adevarat ca fara stratul de ozon ... dar acvariul; este un sistem inchis iar cand vrei sa cresti pesti mai speciali si / sau sa pui mai multi decat trebuie in acvariu atunci un UV este binevenit pt combatera bacterilor..

Ideea este ca ma gandesc la variante mai eficiente pt acvariu.

Acum cercetez varianta de a incalzi apa din acvariu folosind o pompa de caldura in loc de un incalzitor obisnuit. momentan consum 3KW pe zi sa mentin si sa incalzesc acvariu cu o pompa de calcura ar trebui sa consum 1KW
eu am unul si stiu ce este si si cum se foloseste si mai omoara si bacteri virusi si altele. eu intreb daca se gaseste sau se paote face unul la care sa nu trebuiasca sa schimbi becul tot la 6-12 luni si care teoretic ar trebui sa fie mai eficient dpdv energetic
Daca te uiti pe UV-urile de la Eheim o sa ai 2 valori a debitului de apa prin sterilizatorul UV

Eheim reeflexUV 350 - pt acvari pana in 80l - nu crede ca este ok pt 350l
pt alge 400l/h debit
pt bacteri 200l/h debit

Eheim reeflex 500- pt acvari pana in 300l
alge - 800l/h
bacteri - 400l/h

Eheim reeflex 800 - pt acvari pana in 400l
alge - 1200l/h
bacteri - 600l/h

peste debiturile respective sterilizarea nu mai are loc sau este inficienta din cauza ca apa sta prea putin timp in raza de actiune UV


Stie cineva sau a vazut sterilizator UV cu LED ?
Se poate constru unul care sa merite dpdv al investitiei/consum/durata de viata ?
am avut Tetra ani de zile si nu am avut probleme cu ele - nu am avut JBL - nu pot sa ma pronunt
pot sa confirm. am 2 lampi juwel helialux de 45W si la maxim imi consuma 90-94W asta cu tot controlere
vezi in specificati sa nu specifice ca ia sunt Watt-ii chinezesti si
1 W chinezesc = 0.55W normali
Eu aveam, inca mai am prea multi pesti in acvariu (urmeaza sa scap saptamana asta de 32-30 dintre ei vre-o 15 scalari cam de 5-7cm restu tot felul de amestecaturi) si asa o sa fie un pic prea mult. aveam peste 100 de pesti la un moment si NO3 era tot timpul undeva la 2.5ppm asta in ciuda faptului ca adaugam zilnic 3.5ppm. reducerea NO2 se facea in filtrul extern fara nici o problema asta datorita faprului ca aveam foarte mult material filtrant si debitul restrictionat la iesirea din filtru.
filtru Eheim pro4+ 600, de jos in sus: 1- biomech, 2 - biomech + substart pro, 3 substrat pro, 4 fluval biomax - toate sertarele pline ras iar pe iesirea din filtru aveam reactorul co2 care avea intrarea de 12/16: deci aveam o reductie din 16/22 la 12/16 apa trecand prin filtru cu o viteza mai mica avand timp pt bacterile anaerobe sa foloseasca NO3

- acum am mai golit din materialele filtrante si am eliminat reactorul co2 de pe iesire.
- NO3 este undeva intre 15-20ppm, variaza in functie de cate schimburi fac de apa pe saptamana
- momentan fac 3-5 schimburi pe saptamana intre 7% - 15% pe schimb - depinde cat timp am la dispoizitie asta pana ce o sa imi termin preectul cu schimbatorul automat - si atunci nu mai conteaza daca am sau nu timp. momentan deschid un robinet si merge singur - dar tre sa-mi aduc aminte sa il si inchid. Acum 2 saptamani am uitat sa il inchid si am inundat casa.. noroc ca a curs apa pe priza si a sarit siguranta si a oprit pompa care alimenteaza acvariu
Una din problemele mele este: daca nu schimbi apa periodic nu incepi sa ai o incarcatura bacteriologica foarte mare care o sa duca la boli ? intreb si eu? ca am incercat varianta in care schimbam foarte rar apa dar din pacate au cam crapat o gramada de pesti datorita infectilor bacteriene. solutia ar fi un UV - dar atunci omori fertilizarea din apa...
instalatia mea este aproape gata.
momentan este "semi automata"... adica deschid un robinet -- se goleste apa din acvariu. deschid alt robinet se umple acvariu

am primit toate componentele necesare pt automatizare (electrovalve, timere, senzori de nivel) trebue sa gasesc numai timp sa le montez si sa ii dau drumul

pentru a evita problema cu incalzirea o sa il programez sa schimbe apa tot la 2 zile sau poate chiar in fiecare zi, asta ar rezolva problema cu incalzirea apei de la robinet
asa pare a fi imbus normal
nu cred ca lipseste nimic de la el


https://www.youtube.com/watch?v=GPTLi-wWXPE


https://www.ebay.co.uk/itm/JBL-Spare-2x-Seal-for-ProFlora-m001-Nr-6333500/222089720875?epid=1252689550&hash=item33b594342b:g:hLoAAOSw1DtXE4yn


vrei sa-ti comand?? dupa parerea mea este cam scump si daca mergi la un depozit care au fitinguri hidraulice si pt gaze sub presiune trebuie sa gasesti
asta este ?

https://www.aquariumcentrum.eu/en/jbl-o-ring-seal-for-m-system
poti sa pui o poza cu garnitura
ala este cel care foloseste buteli de unica folosinta?

nu - atunci are filet standard - si gasesti garnituri in magazine
da - atunci mergi la un magazin de bricolaj gen: dedeman, praktiker unde vand buteli co2 pt aparate de sudura de unica folosinta - ei ar trebui sa te poata ajuta sau gasesti sigur pe net. ai nevoie de garnitura din clingherit - sunt cine poate sa iti faca ori ce dimensiune
rectific

+ ultimul strat de polistiren extrudat

- la lungimea de acolo as face fundul acvariului din placa Tego fara sticla, doar lateralele de sticla
nu sunt expert dar parerea mea ar fi asa:

- parchet
- stand pe care il tragi la nivel cat mai bine
- blat de bucatarie minim 38mm
- polistiren extrudat 10mm
bonus - inca un blat de bucatarie (ar trebui sa fie suficient)

gandestete daca ai cun acvariu cub de 60 cam cum l-ai pune pe un suport, problema ta este ca la lungimea aia trebuie sa fie "perfect plan" ceea ce ma duce cu gandul la un blat de bucatarie cu grosime de 60mm sau folosesti un blat de marmura, granit, piatra (gen masa de biliard)

daca faci partea de prefiltrare in acvariu folosind filtru de substrat atunci da, daca te gandesti ca pui pe intrare in acvariu un burete, atunci renunta
Converisa se face cu incalzitoare Oase 100%, dar cred ca se potricesc si alte marci, cred ca poti sa pui Eheim Jager, am incercat cu Juwel dar este un pic mai subtire
da - merita luat thermo de la inceput pt ca este mai ieftin decat sa le iei separat

- eu cand l-am cumparat al meu am luat ce era pe stoc
am vrut 600 dar nu aveau decat 250 si 350 pe stoc, si mi-au dat discount la el si incalzitor de 300w gratis deci per total am iesit bine la pret
 
Forum Index » Profile for Deliabiba » Messages posted by Deliabiba
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com