[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: viceroi
Forum Index » Profile for viceroi » Messages posted by viceroi
Message
Salut la acvariul meu de 120l am doua neoane t8 9w led lumina rece care se pare nu face fata plantelor care nu mai cresc si nici nu da oxigen .
De aici mari probleme cu pesti cand ii las fara perdeaua de aer ies la suprafata si mor interebarea e ce lumina sa bag la plante rece sau calda ?iar
de w sa merg pe maxim 18 w
La multi ani ! Ape curate
astazi am cumparat biotopol de la jbl acvariul mare am spalt pietrisul
dezinfectat cu albastru de metil pietrele si acvariul peti intre timp i-am bagat in altul de 60 litri
intrebarea este daca am spalat pietrisul a afectat bacteriilor .Apa sa cristalizat aproape instant fiind schimbata 50%
este 2 test easy test jbl am 3 victime
salut as vrea sa stiu daca e ok ca apa de la retea sa aiba no2-2 ca i-am facut schimbul de apa si se pare ca pesti nu o duc prea bine si vreau sa stiu daca
este de la apa de retea
am dat putin drumu ca testul permanent co2 sa dus un pic spre galben
temperatura e de 25 grade crezi ca asta ii tine sus ? stateau sus si cand erea pe verde
am mai vazut una gupy coboara in partea de jos atunci cand dau drumu la perdeaua de aer .de ce?
viceroi wrote:am aceleasi valori la teste si nu am mai schimbat apa co2 pe verde dar as vrea sa stiu de ce mare parte din guppy
sta in partea de sus a acvariului si asta de cand ii am rar coboara jos doar daca nu le dau mancare
am aceleasi valori la teste si nu am mai schimbat apa co2 pe verde dar as vrea sa stiu de ce mare parte din guppy
sta in partea de sus a acvariului si asta de cand ii amrar coboara jos doar daca nu le dau mancare
nu,am intrerupt-o
si o poza
no3 cata ar fi la un acvariu ciclat
Silviu Man wrote:Vei sti daca il lasi doua-trei zile fara schimburi de apa si apoi masori din nou nivelul NO2.
Parerea mea este ca mai are nevoie de timp.
deci no2 trebui sa ramana la 0 ?
dupa schimbul de apa de astazi si anume 10l la bazinul de 128l am lasat o ora si am urmatooarele valori:

no3-15
no2-0
gh-7
kh-6
ph-7.6
cl2-0
intrebarea este :sa ciclat sau nu acvariul si daca mai trebuiesc facute schimburi de apa pe fiecare zi
multumesc
dau post reply scriu ce am de scris si la sfarsit cand sa trimit intai bat un text sau cod si dupa dau submit
ok imi cer scuze nu am luat-o ca un repros invat din mers
este primul forum in care intru si de aici stangacia dar invat
revin maine cu masuratorile .si as vrea sa stiu daca dupa fiecare mesaj
trebuie sa introduc codul multumesc
Ok credeam ca se intelege ca dupa fiecare schimb fac teste de apa. De acum inainte
voi fi mai atent dar nu mi-ai raspuns cu substratul cum il curat si daca valorile de apa sunt
ok
da am facut astazi schimbul si dupa o ora testele
tin sa spun ca am pastrat substratul de pamant de la acvariul vechi
inainte
 
Forum Index » Profile for viceroi » Messages posted by viceroi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com