[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 1cea
Forum Index » Profile for 1cea » Messages posted by 1cea
Message
Revin cu o alta intrebare , cum se organizeaza materialele filtrante in filtru ?
Eu am primit filtrul (cel de mai sus CrystalLine e701 ) in urmatoarea configuratie ( incepand de sus in jos ) : burete , bile ceramice si siphorax . E bine asa sau trebuie schimbat ?

Va multumesc
Salutare

Acum ceva vreme am primit cadou de ziua mea un acvariu . Persoana care mi l-a adus l-a primit "bonus " la casa abia cumparata si cum eu am zis ca imi place cand le-am facut o vizita de casa noua .......au impuscat doua dintr-o lovitura , au adus cadou si au scapat de ceva ce ocupa spatiu degeaba .
Tinand cont ca acum peste 25ani am mai avut acvariu si pesti am zis ca e floare la ureche si am inceput sa citesc ...sa caut .....sa realizez ca pe masura ce citesc mai mult stiu mai putin . Asa ca , accept orice indicatie/sfat/ ajutor .
Premise :
1. Acvariu 100X40x45 cu capac ( putin crapat , lipit de mine intre timp ) fara sistem iluminare
2. Filtru extern Crystal Profi e701
3. Incalzitor Tetra 100W
4. Pompa aer
5. Pietris negru 2-3mm (vreo 10kg )
6. Termometru
7 . Cateva pietre pt decor
8 . Ceva solutie starter (EasyLife ) .
9 . Suport acvariu facut din cornier, blat polita rasinoase exact pe dimensiunile acvariului ( destul de rezistent , ar trebui sa sustina lejer 200+ kg )

Asta ar fi ce am acum .Vreau sa pun cateva plante si ca pesti ceva nepretentios (molly , guppy , xipho, cativa sanitari )
Urmeaza intrebarile .

1 . Acvariul are o baza/ rama plastic . Intre fundul acvariului si polita raftului ramane un spatiu de 5mm . Sa pun ceva in acel spatiu ( polistiren extrudat de ex ) ? Am luat deja din Hornbach niste chestii ca folia care se pune sub parchet . Sau sa scot rama de plastic si sa pun acvariul pe blatul de lemn , pe.folia de.protectie ?
2. Ce lumini trebuie sa folosesc ?
3. Ca sa nu pun substrat pt plante in tot acvariul pot pune substrat in 2-3 ghivece ceramice micute si sa pun plantele acolo ? Ce substrat sa folosesc ?
4. Stiti toti cum arata filtrul extern de mai sus . In cele 2 compartimente/tavi am niste bile si niste tuburi , par ceramice . Banuiesc ca ar trebui inlocuite . Cu ce le înlocuiesc si de unde cumpar ?

Multumesc anticipat pt raspunsuri .

PS : locuiesc in Pitesti dar ajung cel putin o data pe saptamana in Bucuresti deci pot sa iau ce am nevoie de acolo ......
 
Forum Index » Profile for 1cea » Messages posted by 1cea
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com