[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Donny
Forum Index » Profile for Donny » Messages posted by Donny
Message
Eu va multumesc din suflet pentru rabdare si raspunsuri
O sear placuta la toata lumea

PS : da sunt din Franta , locuiesc in Marseille
Buna seara , Eu imi cer scuze pentru intarziere raspuns

poza filtru si CO2 , pus azi in functiune : https://imgur.com/a/1bBQS , Co2 este reglat la o picatura pe secunda , iar testerul vizual este stabil la culoare verde , conform producatorului este ok!
Filtru contine 4 sertare primul de sus contine COTON in romaneste cred ca se spune vata dupa care inca 3 sertare , sertarul 2 cu un burete albastru destul de fin iar urmatoarele 2 cu un burete albastru ceva mai rar
Pesti nu voi mai cumpara momentan ne place asa cum este , asi dori sa mai adaug plante , sa fie ceva mai mult verde ceva genul 60 = 70% plante in el

INTREBARE : Cand dumneavoastra spuneti Micro si Macro ! ce anume inseamna ?? ca nu prea inteleg , cu toate ca am cam citit in proporti de 70 % acest SITE ,
INTREBARE : cam la cat timp trebuie sa curat filtrul , nu este curatat de la inceput , la curatare se curata tot sau doar furtunele iar apoi bureti ?
Intrebare : la schimbul de apa din 150 de litri scot cam 20 de litri o data pe saptamana , este prea mult?
Intrebare : decorul trebuie miscat la fiecare schimb de apa??

Va multumesc din suflet pentru rabdare si raspunsuri
Buna seara , ma numesc Aurelie si sunt incepatoare , daca sunt greseli de ortografie va rog sa ma iertati , vb Romana doar din ce am prins in casa

La insistenta ficei mele am cumparat un acvariu 150/l filtru exterior JBL Cristal Profi e401 Green Line , sistem CO2 COLOMBO ADVANCE PRO 800GR + difusor ceramica 3/1 , limin lampa leduri : Amzdeal 144LED 5050SMD , 95-115CM ,
Plante nu cunoscu numele dar stiu ca sunt Eazy , leam cumparat la indicatia vanzatorului , pot spune medium plantat din ce am vazut pe forum
Pesti : 20 de Paracheirodon innes , 8 Corydoras , 1 betta mascul + 1 femela (da acum ma vazut ca nu sunt din acelasi continent , dar SAMSARUL ala de la magazin " ca nu il pot numi alfel" mia zis ca nu este nu este nici o problema
Substat " aici tot samsarul ma invatat " doar pietris alb cu ceva maro imitatie pamant de rau de 3 milimetri cam 6 - 8 cm , acum este cam tarziu sa mai adaug pamant , mai ales ca vin sarbatorile iar sotul este soldat si este plecat pana in august anul viitor ,
Decor : Lemn si pietre cu plante atasate " asa am cumparat"
Acvariul are azi 6 saptamani , a mers 5 saptamani doar cu plantele si nisipul , iar de o saptamana am adaugat si pesti

Acum problemele mele : din ce am inteles , lipsa pamantului nu este tocmai ideeala , si am nevoie de fertilizanti ! , ce fertilizanti mai exact ar trebui sa cumpar , marca si nume produs daca se poate pentru ca sunt pe langa total

Va stau la dispozitie cu absolut orice informatie

Va Multumesc
Salutari la toata lumea
De inceput vreau sa imi cer scuze daca sunt greseli gramaticale , sunt nascuta si crescuta in franta si vorbesc romaneste doar din casa

Ma numesc Khau Aurelie , locuiesc in frata , si detin un acvariu de 150 de litri de 6 saptamani " la insistenta fetitei mele " , se pare ca aceasta boala incepe sa ma afecteze si pe mine pentru ca ma uit tot mai des la obicte pentru acvari

Va multumesc pentru primire!
 
Forum Index » Profile for Donny » Messages posted by Donny
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com