[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alinutz80
Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Message
ocean wrote:Posibil ca altumii sa fie putin stresati de continuua activitate a svenilor, dar astia se bumbacesc intre ei nu au treaba cu alti pesti, eventual la hranire pui /dai in doua puncte opuse si asa lucrurile vor fi mai calme. Nu iti face griji sveni se bat aproape tot timpul intre ei dar fara sa se raneasca, iar cei mari nu castiga intodeauna! Pentru ca vor fi diferente intre ei pe parcurs: la mine cel mare are undeva la 13 cm iar cel mai mic pe la 8 cm, iar cel mic isi mentine pozitia la hranire nu cedeaza. PS La sveni in general hrana care se scufunda; ciugulesc ei ceva si de sus dar prefera din/de pe nisip(FIN)


Da, mersi Gelule!

Stiu cu hrana...le oi da si granule cand ii urc in cel mare...momentan is in cel mic si au ceva fulgi acolo si le dau si congelata...
Pana la urma si fulgii uscati coboara jos si ii papa sveni.....momentan doar pe ei si ceva Luri am acolo jos, deci e ok.

Cand ii urc sus la penthouse, atunci va fi ok....dau hrana uscata fulgi si granule si congelata as usual (larve albe si artemia)...

Ceilalti geophagusi ce i am avut, red head tapajos, erau cu scalarii, si dupa ce s o facut mari veneau si sus la mancare daca era cazu, deci nu mi fac io griji ca n or manca......
Bine ai venit pe forum!
O sa ai de invatat multe de aici, daca citesti diferite topicuri.

Din descrierea de mai sus, vad ca ai inceput bine. Acum asteptam celalalt topic cu detalii si poze sa vedem ce ai facut acolo cu Costelu
Las si o filmare de ieri la cateva ore dupa ce i-am aclimatizat si pus in acvariul de carantina/crestere.

Ieri erau destul de speriati de noul mediu...dar si-au revenit.

Sunt bine, aseara au si mancat si azi sunt deja chiar mai ok.....

https://www.youtube.com/shorts/6hvgOM5ZPeQ

Se pare ca video urile scurte de pe YT nu merg sa le vedem direct aici...asa ca dati click pe link
Revin tot la acest topic, acum s-a schimbat putin situatia.....de discutie despre Geophagusi.

Am primit azi 6 Geophagus Sveni, tot nu m-am putut abtine sa nu iau Geophagusi pentru ca primii care i-am avut (red head tapajos) mi-au placut foarte mult.

Asa ca, am zis ca sa iau inca cativa geophagus Sveni si sa ii pun mai incolo in acvariul cu Altumii Rio Orinoco. Vad ca Sveni provin din alt rau (Rio Parana)

Ca marime cica nu cresc asa mari, se fac de doar undeva la 15cm pe alte site uri zice 22.5cm,,,,,, pe diferite site uri sunt diferite marimi......

In acvariul mare de 450L am 12 altumi pui, 3 electric blue acara care nu i-am putut prinde sa ii scot, dar si multi alti cory si Luri

Ce parere aveti ? Ii vor stresa pe Altumi sau nu? (am vazut clipuri pe youtube cu ei si altumi...dar noh )


Vand creveti acvariu apa dulce Blue Dream high grade (Neocaridina) la pachet de 10 buc - 140 lei / pachet.
Ofer bonus 1 buc la fiecare pachet complet cumparat. Plus mai dau bonus si ceva ramshorn red.

Alte detalii gasiti in poze sau in privat. Sunt crescuti si înmultiti de mine la TDS 260-300 ppm.

Ridicare sau predare personala în Cluj Napoca. Am trimis si in tara, dar pentru aceste trimiteri as prefera sa discutam in privat toate detaliile.

Pentru alte informatii sau poze in privat sau la telefon 0743151945.
Poze aici sau trimit la cerere pe watsapp

https://www.olx.ro/d/oferta/creveti-acvariu-blue-dream-high-grade-IDdCg8R.html?bs=olx_pro_listing
Mersi baieti!

P.S. Noutate de azi, au ajuns acum la mine si cei 6 geophagus sveni, atatia i au mai ramas colegului...si i am luat pe toti

Ca de obicei, vor sta in carantina/crestere 1 luna minim apoi hopa sus in cel de 450L alaturi de Altumei
Sambata am mutat cei 12 Altumi Rio Orinoco in acvariul de 450l. Inca se acomodeaza si exploreaza noua locatie, dar sunt ok, au mancat putin

Deja azi erau chiar bine acomodati...si vin la mancare la locul stabilit.

Clip video calitate:

Frumosi! Abia astept sa ii aduc si pe ai mei.....
Ai mei Altum Rio Orinoco (parinti Forkel) la 2 luni si 1 saptamana de cand sunt la mine....cresc rapid si bine, hraniti cu 5-6 mese pe zi (3 congelata si 3 uscata) si sunt foarte activi
Schimb de apa fac la 2-3 zile.

Peste 1 saptamana si ceva vor fi mutati in acvariul de 450l....unde se vor delecta cu spatiu si decor mai placut

Clipul video aici:

De acord total cu Narcis si Lemon
FlaviusTech wrote:Am sistem 3in1 aquaphor pentur filtrare. Are robinet separat filtrul.
Am duritatea prea mare la apa si are si mult clor.
Pun apa in acvariu de la filtru. Numai pe plita o pot incalzi.
Nu am pastile de declorinare!
Cat am facut ciclarea la acvariu fara pesti nu mi-am facut probleme si am tras furtun direct de la robinetu de filtru, era rece cam rau acum iarna.
Acum, cu pestii in el, nu cred ca pot direct, nu mi-e greu sa umplu 2-3 oale sa le incalzesc putin si sa pun manual cu ibricu.
Mai rau o sa fie cand vine iarna, ca am acvariu pe hol si pana se da drumu la caldura si se incalzeste apartamentu, acolo pe hol la acvariu nu am deloc calorifer si o sa fie cam rece si greu de mentinut temperatura.
Cred ca o sa mai cumpar un incalzitor, acum am unu de 50w, e cam putin pentru 90l de apa.
Mai spuneti-mi o informatie legata de iluminat.
Am o banda led RGB pe care o pot adauga la becul normal de 6500k, ajuta cu ceva banda respectiva, daca pun o anumita culoare? Pentru plante?
Am citit ceva legat de stimularea plantelor cu anumite culori la lumini...!? Sunt mituri?


Ok, am inteles cu incalzirea apei.
Incalzitor pt 90L ai nevoie de 100W. sau chiar 150W. Dar as zice ca 100W iti ajunge. Recomand un Eheim.

Cu lumina nu stiu daca te pot ajuta....ii las pe alti colegi sa raspunda.....stiu ca rosu si albastru ajuta.....
marcusyon wrote:Noroc. Arata grozav acvariul. Nasol e ca dupa un timp te obisnuiesti si vrei sa schimbi )


Da, eu sper sa ma tina mult....singura problema este sa fie ok pentru Altumi, pentru ca este riscul sa se raneasca in lemne/crengi etc....dar eu sper sa fie ok.

Daca altumilor nu le va place sau vor fi probleme, voi fi nevoit fortat sa refac.......
Ioiiiii noh.....pacat ca i ai pierdut ??

Ia si tu pesti mai usor de intretinut
FlaviusTech wrote:Nu este cazul la mine, nu am unde sa stochez atata apa.
O sa merg pe varianta 10% o data la 3 zile.
O incalzesc putin in prealabil, am doua oale mari de 6litri si de 10. Am plita pe inductie si merge repede.
Acvariul are cam 90-95l.
Multumesc de indicatii, m-am mai linistit cu pestii, eram stresat sa nu moara din prima zi.
Sper sa isi revina guppy ala.


Pai nu si centrala pe gaz? Cu ce incalzesti apa pt spalat?
Eu reglez apa de la robinet la temperatura approx cu cea din acvariu si completez direct.
E ok si sa o incalzesti pe plita electrica da i prea mult de lucru....
EverSad wrote:Calumea' bazinul. Bagi si pestii?


Mersi! Bag da cam peste 1 saptamana sau mai mult....sa vad daca fac muci cioatele nu ca ar afecta cu ceva..dar noh
ocean wrote:Fain tare backround-ul


Da da, este facut la comanda...demult il am deja de cativa ani.
Este gata limpezi, o poza proaspata de ieri....

image

Mergem inainte! Peste cateva zile sau saptamani am sa mut Altumii in acest acvariu.

Apoi, ma bate un gand sa iau si vreo 8 geophagus sveni, sa raman cu 6 sa ii pun tot aici.....






Multumescmult baieti!!!

Recu osc ca m a ajutat cu prieten din Cluj cu amenajarea
Ieri am reusit in sfarsit reamenajarea acvariului meu de 450l, noua casuta pentru Altumii Rio Orinoco doar Echinodorus, lemne si pietre
Peste ceva zile sau saptamani va arata mai bine si vor fi mutati si Altumii

Link video calitativ aici:
https://youtu.be/kt_m68BkIck?si=hURreyxmf4VkAa1b

Poze:
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Cred ca voi deschide un topic nou.....ma mai gandesc
Eu zic ca e bine, merg ok plantele si acvariul din ce vad in poze
 
Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com