[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Paula1980
Forum Index » Profile for Paula1980 » Messages posted by Paula1980
Message
Eu am scapat de acea spuma cu un skimmer de suprafata
(Eheim Micro skim350).
Carasii din poza au doi ani? Mi se par cam mititei, ai mei sunt uriasi )))
Cum au zis si colegii, acvariul este mic. Schimburile de apa insuficiente, fa cel putin 2 schimburi pe saptamana...undeva la 15-20l/schimb.
PS caraseii sunt superbi
F frumosi acei "porci" Sa ai parte de ei muulti, multi ani!
Iubesc aceasta specie, felul in care stau si cersesc mancare de parca n-au mai fost hraniti cu zilele )), felul in care imi rontaie mana cand le fac curat in acvariu... cum dorm ei, cu burtile lor mari, pe nisip. Nu ai cum sa te plictisesti privindu-i!
ionas wrote:
Paula1980 wrote:Eu am pesti de apa rece (carasi), vara era un chin pana sa citesc aici despre coolerele de laptop...am pus doua coolere noctua (sunt silentioase) pe un suport improvizat si problema a disparut. Ieftin si practic


De cati litri ai acvariul? Ma gandeam ca la 325 l cat are al meu nu ar face fata coolerele

Scuze, n-am citit tot topicul. Al meu e mai mititel, are doar 112l.
Eu am pesti de apa rece (carasi), vara era un chin pana sa citesc aici despre coolerele de laptop...am pus doua coolere noctua (sunt silentioase) pe un suport improvizat si problema a disparut. Ieftin si practic
Multumesc frumos pentru informatii!
Pestisorul a mai dus-o asa vreo 2 saptamani, se chinuia sa stea normal, se vedea clar ca e stresat, de la o zi la alta era mai rau. Asa ca am decis sa-l scap de acest chin...o decizie grea pt mine dar corecta pt el.
Pestelui ramas i-am adus un nou prieten. Este in carantina si de ieri la tratament... in jurul anusului este f rosu. Trebuie sa si creasca pt ca este minuscul pe langa balaurul din acvariul principal
paradoxx wrote:imi cer scuze,in timpul discutiilor am uitat de precizarile tale. Din pacate,se prea poate sa fie acea problema xu parazitii,speram sa fie doar din cauza vezicii. Putem doar spera ca organismul nu ii va ceda

Mai fac o ultima incercare, i-am comandat un tratament pt paraziti. Am epuizat toate metodele...si daca nici dupa tratamentul ala nu-si revine, Dumnezeu cu mila, o sa-l ingrijesc cat pot de bine si cand vad ca incepe sa sufere o sa-i iau "bilet" catre o lume mai buna.
Multumesc frumos pt tot! Iubesc acest forum, de fiecare data cand am avut cateo problema am primit sfaturi bune
Iti multumesc pt sfaturi si pt timpul acordat!
Nu le-am dat mancare nimic care sa pluteasca, am avut grija s-o imnoi si s-o fac sa se scufunde.
L-am pus pe birou sa se zbata dar a stat ca prostul...l-am ciupit, l-am impins dar nimic.
Daca vrea ajunge si la suprafata dar nu inota de fel pe acolo, el avea treaba cu pietrisul pe ca-l ara zilnic. Am zis ca nu se ridica in sensul ca nu pluteste la suprafata fara sa vrea.
Despre schimbul de apa si despre temperatura am scris mai sus: "Pe timpul verii ii racoresc cu doua coolere de laptop (apa are 25 de grade). Apa o schimb de doua ori pe saptamana (cate 25-30l la schimb) cu apa statuta."
Cat despre paraziti..tin sa cred ca asta ar fi problema, am citit astazi pe un site ca sunt sanse sa fie infestat cu myxosporidia,,excremente fir de ata (pe care le-a avut de cand l-am luat, l-am tratat dar fara succes) si statul in cap. Din pacate nu exista tratament pt acesti paraziti
paradoxx wrote:nu se ridica la suprafata ? Adica poate sta intr.un singur loc,doar ca sta cu capul in jos ? Daca da,cred ca e de la vezica innotatoare,ceva dereglare ce nu poate fi indreptata decat prin operatie. Din pacate,Romuia nu are medici pt pesti la tot pasul,sincer nici nu cred ca stie vreun veterinar de boala vezicii innotatoare

Nu, nu se ridica..ia pozitia asta doar cand sta in repaus, iar cand inoata se chinuie putin sa stea normal. In poza de mai sus dormea, de obicei dormea cu burtica pe pietris..acum sta cu capul
Mi-e o mila de el de mor...n-as fi crezut ca ma pot atasa asa mult de un pestisor...pacat ca nu se trateaza si la noi in tara, pana la urma sunt si ele sufletele..of
Eu i-am scos cu seringa putin aer din vezica, dar dupa ce si-a revenit din anestezie a plecat glont la suprafata apei unde a tras doua guri de aer dupa care a ajuns iar cu capul in jos.
https://imgur.com/ApqUp5c
tonyx_adc wrote:Cred ca s-a referit la poze

Ai dreptate
https://m.imgur.com/gallery/zVh3mGX

Vad ca nu se deschide poza...incerc s.o descarc maine de pe laptop
adrian09 wrote:buna ziua

niste poae se poate?


Date? Am doi carasi de 2ani intr-un acvariu de 112 l brut, filtru extern Eheim 2213 si prefiltru cu vata perlon pe care o schimb saptamanal, un micro skimmer eheim, plante :anubias si 7 mingi cladophora. Pe timpul verii ii racosresc cu doua coolere de laptop (apa are 25 de grade). Apa o schimb de doua ori pe saptamana (care 25-30l la schimb) cu apa statuta.
Mancare le dau de mai multe feluri (dar nu o las sa pluteasca) dimineata si seara dar f putina, mazare o data pe saptamana.
Buna ziua!
Caut cu disperare un cabinet veterinar care sa trateze si pesti, n-am gasit nicaieri Cunoasteti in Bucuresti un cabinet sau o persoana care sa ma ajute cu pestisorul meu auriu?
Cam de doua saptamani sta cu capul in jos si fundul in sus. Am rascolit tot internetul, am citit tot ce am gasit...l-am pus la post negru, i-am dat mazare, i-am facut baie in sare amara, i-am scos putin aer din vezica inotatoare, am facut schimburi mici de apa, zilnic ...totul in zadar, nu stiu ce sa-i mai fac. Mananca, e vioi doar ca nu-si mai poate controla inotul

Bogdan92 wrote:Salut. Multumesc pentru raspuns. Cumva prietenul tau nu ti-a comunicat si o retata?)) ca daca las sa iasa bucatarul din mine sa nu am cumva vreo surpriza neplacuta))0

Am incercat eu acum ceva timp. Am gasit "reteta" pe youtube "Solid Gold Aquatics".
Dar nu te-as sfatui...murdareste apa f tare si nu-ti mai zic de miros.
Liviu ti-a explicat cum sa faci cu bobitele care plutesc, tot seriga folosesc si eu pt a le face sa se scufunde. Ai mei primesc mazare in fiecare weekend.
Cred ca te referi la cladophora aegagrophila. Eu am cumparat-o de pe nevertebrate.ro dar am avut surpriza sa primesc un ghemulet mititel. O mai gasesti si la Animax doar ca acolo ti-o dau direct din acvariu cu pesti si nu poti sti cu ce alte "minunatii" mai vine, pestii de acolo nu arata prea bine.
Pentru ca acvariul tau nu este ciclat, trebuie sa faci schimburi dese de apa. Schimbi cam 20-30% la doua zile. Daca tii apa la declorinat nu mai trebuie sa pui aqua safe (24 de ore in recipiente cu gura larga).
La schimburile de apa nu uita sa sifonezi substratul si pana sa cicleaza acvariu, papa mai putina la pesti.
P.s apa nu se cicleaza. Bacteriile se gasesc in filtru..in substrat..asa ca schimba apa fara griji.
Bun venit!
Muta pestisorul in acvariu, te rog. Un caras are nevoie undeva la 50 l apa...bolul nu e ok.
Fa schimburi de apa cum au zis colegii de mai sus si nu o sa ai probleme...sunt pesti rezistenti. Cat despre plante..eu am 4 anubias si vreao 8 bilute de cladophora care rezista f bine.
Succes!
Antecume wrote:Poti sa incerci si cu o capcana: https://www.youtube.com/watch?v=hoPuCKJcRhg
Zilele astea o sa incerc si eu capcana asta intr-un acvariu de creveti.
Prefer sa nu bag alte chimicale sau medicamente in acvariu.

Ar fi si asta o idee. O s-o testez in weekend, chiar sunt curioasa daca prind ceva cu ea.
Cred ca balaurii mei sunt "detritus worms"...si nu ma mai mir ca-i am,,,la cat rahat strang in urma carasilor.
Multumesc pt sfat

Mersi, Denisa!
Daca nu reusesc cu nimic, in doua-trei saptamani o sa apelez la "no planaria". Nu vreau sa miste ceva prin acvariu, in afara de pesti.
Buna, Denisa!
Multumesc frumos pentru raspuns
Din ce am vazut poze si filmulete, planariile sunt mai grasute si se plimba pe geamuri. Ganganiile astea nu ies din nisip, le-am vazut dupa ce am deranjat substratul cu mana. Hrana multa nu le dau la pesti si nici nu ramane ceva pe substrat.
Cand am schimbat apa am vazut in galeata trei pestisori mici si mi-a fost mila sa-i arunc...le-am improvizat o maternitate in acvariu si astept sa mai creasca putin, sa-i pui cu parintii intr-un acvariu mai mic.. sa pot face tratamentul ala cu "no planaria" fara sa-i afecteze.
Dupa tratamanet ai schimbat toata apa din acvariu inainte sa pui pestii?
De vreo luna am observat, cand schimbam apa, niste viermisori albi, mici (cca 2mm) si subtiri ca firul de par. Am tot cautat sa vad ce sunt dar mare lucru n-am gasit. Ba ca sunt periculosi pt pesti ca le intra in branhii, ba ca sunt inofensivi. Nu stiu cum sa scap de ei...am schimbat apa mai multa si mai des, i-am aspirat de zor dar degeaba...tot acolo sunt
Planarii nu sunt, asta mi-e clar...mancare nu ramane pe substrat (nici n-ar avea cum la cat de nehaliti sunt carasii mei), substratul il aspir si il "vantur" de doua ori pe saptamana.
Cum sa scap de "balaurii" aia? Nici nu-mi vine sa mai bag mana in acvariu cand ii vad
 
Forum Index » Profile for Paula1980 » Messages posted by Paula1980
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com