[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bogdan99999
Forum Index » Profile for bogdan99999 » Messages posted by bogdan99999
Message
Salut,

Detin un acvariu aquapro80 (de 126L). Unul din neoanele acvariului s-a ars si am decis in acest fel sa le inlocuiesc pe ambele. Ma puteti va rog ajuta cu o recomandare de neoane pentru o buna crestere a plantelor?

De asemenea tin sa mentionez ca as avea nevoie si de cateva sfaturi in ceea ce priveste substantele folosite pentru intretinerea plantelor. Aici doresc sa mentionez ca folosesc JBL manado ca si substrat si urmatoarele 2 substante: profito easy life si easycaarbo de la easy life.



Multumesc pentru ajutor!
Salutare,


Detin un acvariu de 120L. In ultima vreme observ o problema cu corydorasii. Mai precis incep sa moara pe rand, unul cate unul la interval de cateva zile. Simptomele arata asa (ca in poza atasata) ulterior devin un schelet gol.


In acvariu am urmatoarele specii de pesti:
- tiger barbs
- SAE
- corydoras
- ancistros
- 1 X synodontis(mai maricel)


In prima faza credeam ca acel synodontis este problema si ca el imi mananca corydorasii.


Doresc sa va intreb ce pot face pentru a rezolva aceasta problema.


Multumesc pentru ajutor
Salut. O sa fie un acvariu de 126 litri. Cred ca e 100X40 cm.
Nu vreau sa fiu arogant acuma, nu doresc sa cheitui o caruta de bani pe substerat, am un buget sa zicem de 100 de lei.
Salut,


Nu vreau un substrat anume, ma gandeam doar daca pot inlocui acel "pietris" clasic cu ceva ce sa arate mai bine / sa fie mai util pentru plante.
Salutare,

Incep un nou acvariu. Am unul de 60 de litrii si fac un ugprade la unul dublu. Doresc sa stiu ce substrat imi recomandati. Momentan detin "pietris de rau clasic" granulatie mica (cred ca 3-4 mm). Prima mea optiune era JBL manado, insa fiind prima oara cand m-am gandit sa nu folosesc doar pietris am zis ca mai bine cer o parere.



Multumesc,
Bogdan
Multam de ajutor
Buna ziua,

Ma puteti va rog frumos ajuta cu identificarea pestelui din pozele atasate? Am inteles ca ar fi un sanitar insa nu il pot compara cu nimic.



Multumesc frumos pentru ajutor!
Salut. Imi cer scuze ca interviu, am si eu o intrebare, sper ca pertinenta. Acest melc ataca cumva si specia neritina? Detin unul si as dori sa stiu daca sunt sau nu compatibili. Multumesc pentru raspuns!
Salutare. De ceva vreme am o problema cu plantele din acvariul meu. Nu stiu exact ce informatii aveti nevoie pentru a ma putea ajuta insa va prezint pe scurt problema.

- plantele au inceput sa capete o culoare maro pe frunze, tulpini. Observ ca pe alocuri cresc si frunze noi, insa si acestea destul de repede imi schimba culoarea in maro. Singurul lucru ce il am si s-ar putea sa ajute este o pompa de aer, alt fel de tratament nu aplic plantelor.

Atasez o poza cu planta cea mai afectata.
Salutare. Revin cu un nou update.

Nivelul nitritilor este stabil (doamne ajuta ). Intampin insa o alta problema acuma. Incep sa vad ca plantele mele, desi au radacini zdravene par sa nu o duca tocmai bine. Ele incep sa devina maro pe alocuri. Dau si frunze noi in acest timp insa ma ingrijoreaza ca se "maronesc". Are de ce sa ma incrijoreze acest lucru?

Probabil pozele nu sunt cele mai evidente.
Salutare.

A venit timpul sa si curat filtrul. Am observat ca scotea deja un zgomot de chinuit + ca "nu mai tragea". Robinetul de OUT nu era deschis la maxim, deschizandu-l nu am observat nicio schimbare la cum curge apa asa ca am decis sa il curat.

Am inlocuit acele inele ceramice tot cu Eheim pro (mi se pare mult mai bun acest tip). Cam asa arata acuma (de jos in sus am: burete albastru -> alb -> albastru -> filtrare media (aprox 1.5 KG) -> burete alb -> burete negru.

Salut. Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg, pe scurt, ca niciunul din cele 2 puncte prezentate mai sus nu reprezinta cu adevarat o problema "reala".

Salut.

Revin cu un update. Nivelul de nitriti din apa pare sa se fi stabilizat, deci pot spune ca in sfarsit filtrul pare sa se fii ciclat. Acuma au aparut 2 alte probleme:

1) pe tuburile din acvariu vad ca s-a depus o substanta care arata ca un mucegai, este vorba de vreo colonie de bacterii benefice?

2) in interiorul filtrului vad ca si-au facut aparitia o serie de melcisori minusculi. Pot impiedica cumva aparitia lor in interiorul filtrului / dauneaza la ceva?
Salut.

Revin cu un update. Valorile nitritilor din apa par sa se fi stabilizat (obtin constant de aproximativ 3 zile valori sub 0.025 ppm, asta fara sa schimb apa deloc).


Poate ma gandesc prea mult dar as vrea sa stiu cand ar trebui sa imi fac griji legate de curatarea filtrului? Intreb fiindca doar ce s-au stabilizat parametrii apei si nu as vrea sa o iau iarasi de la 0 dupa ce curat filtrul.
Salut,


Schimbam zilnic aproximativ 10 litrii. Eu unul ma gandeam sa continui sa schimb asa inca 1-2 zile si apoi sa micsorez frecventa. Acuma asta e doar parerea mea, de aia am si intrebat cum sa procedez.
Salut.

Revin cu un update. Acum nivelul de nitriti din apa a mai scazut (cat de cat acceptabil zic eu). In cazul asta continui cu schimbarile zilnice de apa pana ajung la o valoare insesizabila (<0.01)? Sau scad frecventa schimbarilor si urmaresc cum evolueaza?
Salut,

Macar aici sunt ok, apa ce o schimb nu are nitriti.
Ceau,


Da am analizat, insa doar cu celalalt tip de testere (6 in 1). Acolo cele 2 pad-uri ce indica nivelul de NO2 si NO3 erau albe, adica dupa indicatia de pe recipient trebuie sa fie 0 sau aproape de 0.

Sa adaug filter medium la fiecare schimbare a apei sau tot cum mi-ai spus 1 data / saptamana?
Salut.


Revin cu un nou test de apa pentru nitriti (NO2). Am gasit unul la un pret acceptabil si l-am achizitionat. Rezultatul lui insa ma pune pe ganduri, pare sa fi depasit scara de masura. Eu acuma schimb 5 L / zi. Pot diminua altcumva aceasta valoare?
 
Forum Index » Profile for bogdan99999 » Messages posted by bogdan99999
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com