[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ioana07
Forum Index » Profile for Ioana07 » Messages posted by Ioana07
Message
Daa! Bine. Multumesc mult!
O sa aranjez ludwigia, multumesc pentru idee!
"Adorabilii" astia mici au inceput sa scoata plantele din substrat
Heey! Multumesc mult pentru intrebare! Merge bine, am taiat din ludwigia si si-a mai revenit, iar plantele noi(multumesc!) o duc bine
Multumesc pentru raspunsuri! O sa tund acum ludwigia si o replantez frumos. Si ma interesez de neone si bomba co2
Sunt mai multe gauri in partea de jos a plantei, dar apar si sus. Mai mult sunt puncte negre care cred ca devin gauri in timp.
Ce mancatori de alge as putea lua? Avand in vedere volumul acvariului(54l) si pestii deja existenti?(6guppy si 2hoplo)
Sistemul co2 va fi luat mai tarziu putin, peste cateva luni..
Din ce am mai cautat acum pe net..am impresia ca e o alga.
O sa reduc de azi la 6ore de lumina, dau mai putina mancare la pesti si pun putin mai mult co2(nu dublez ca mi-e teama sa nu afecteze pestii). Si o sa schimb apa mai des o perioada. Altceva ce pot sa mai fac?
Buna! De aproximativ o saptamana am observat cateva gauri in frunzele de la ludwigia, care, am impresia ca se extind destul de mult si "mananca frunzele". Au aparut si puncte mici si negre prin acvariu, mai ales pe cabomba(nu stiu cat se poate vedea in poze), dar ea se dezvolta ok. La ludwigia e problema; am observat si un puf pe frunze, nu stiu daca e normal. Am gasit cativa melci prin acvariu, dar i-am scos crezand ca ei sunt de vina. In acvariu mai am 6 guppy si 2 hoplo mici, dar nu cred ca ei le mananca.
Lumina tin 8 ore/zi(4 dimineata, pauza, 4 seara), dar cred ca trebuie sa reduc programul pentru ca au inceput sa apara alge pe sticla.
Nu am lumina buna, acvariul a venit cu un capac care are un led mic(din cauza asta plantele se intind dupa lumina, nu cresc drepte). Pun zilnic CO2 lichid de la easy carbo si fertilizant profito. Inainte de a le planta am pus cateva bile de fertilizant jbl.
Dimensiunile acvariului sunt 60x30x30. Imi puteti recomanda un neon potrivit, va rog? Ma gandeam la asta https://www.nevertebrate.ro/neon-t5-diversa-opti-plant-24w-55cm-14526 Ce parere aveti?
Buna! M-ar interesa si pe mine
Un An Nou Fericit!
Azi am facut si schimb de apa..de-asta era nivelul apei coborat Mersi pentru idee! Am pozitionat ok acum si face valuri frumoase. Dar nu am nevoie de bule de oxigen pentru pesti? Ma gandeam ca asa primesc oxigen(acum ca am si plante, primesc si de acolo)
Buun..l-am scuturat, mai are putin aer..o sa iasa..nu mai face zgomot si curge super bine. Multumeeesc!!!
L-am umplut cu apa pana a ajuns pe furtunul de out si apoi i-am dat drumul
Ok. Multumesc, Silviu! M-am speriat ca se strica...la ce zgomote scoate
De aproape
Alta poza
Ajutor! Am incercat sa instalez filtrul eheim acum dar parca nu e ok. Face mult zgomot, nu curge asa multa apa din teava de out si are bule de aer prin furtunul de in. Ce e gresit? Nici nu a intrat 1l complet de siporax..am pus prea mult chiar si asa?
Din ce am mai citit..cel mai putin dureros pare a fi sa il bag in congelator...mi se pare barbaric..dar daca este fara durere..
Multumesc frumos pentru detalii! Din ce am inteles si de la tine, cea mai buna solutie, totusi, ar fi sa ii curm suferinta..daca are paraziti interni, mi-e teama sa nu se imbolnaveasca si ceilalti... Care e cea mai buna solutie ca sa il eutanasiez? fara durere...
Inteleg, dar nu am alt acvariu(si filtru) in care sa il tin...si ca sa il omor eu..eh..ma tot gandesc ca poate scapa cumva...
Buna! Acum patru zile am scris in Coltul incepatorului despre aceasta problema, dar m-am gandit sa scriu si aici, poate voi primi mai multe idei de tratament. Deci, am un acvariu(de 2luni) de 54l cu filtru intern aquael300 (la sfatul colegilor, maine primesc un filtru extern, eheim 2211 cu 1l de siporax ). Temperatura este permanent la 25grade. Am scapat de plantele arficiale ieri si am pus cateva fire de cabomba, ludwigia si un anubias nana legat pe niste radacini. Momentan o sa folosesc easycarbo si profito pentru plante, pana voi lua ceva mai ok. Folosesc si filter medium de 2luni. In acvariu am 7guppy si 2 sanitari.
Acum, problema. De 6 zile unul dintre guppy este dezorientat..a inceput usor dar acum s-a agravat. Nu isi mai poate mentine echilibrul, parca nu isi poate controla coada.."inoata" mai mult cu burta in sus si cade de multe ori la fund, zvarcolindu-se sa se poata ridica. Mananca la fel ca ceilalti dar oboseste repede si nu prea mai are putere deloc...colegii mi-au explicat ca probabil este o intoxicatie si sa fac schimburi dese de apa, ceea ce am facut, dar starea lui nu s-a schimbat. Mai are vreo sansa? Ce pot sa ii mai fac? Ma doare sufletul sa il vad asa..
Multumesc mult! o sa ma orientez catre plantele sugerate. Am doua radacini de mangrove de care as putea sa leg.
Ma gandeam la Tropica Plant Growth System 60(am facut research ), ca sa asigure minimum de co2, daca este o varianta buna.
Si da, o sa tin ambele filtre o perioada. Multumesc pentru ideea cu fiola de bacterii!
 
Forum Index » Profile for Ioana07 » Messages posted by Ioana07
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com