[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gabrelss
Forum Index » Profile for Gabrelss » Messages posted by Gabrelss
Message
Arhitectul wrote:Este mult mai usor de tinut in mana un bazin mare decat unul mic - CREDE-MA !

Numai bine !


La ce te-ai referit cu tinut in mana?
inteleg ce zici.. si are sens. oricum daca voi merge pe ciclide, caut sa fie de talie mai mica(inca ma documentez), si am in plan si un upgrate de acvariu, pe baza asta ma gandesc.

O sa ma mai gandesc si la ideea de neoni plus scalari, multumesc frumos de sfaturi (nu vreau sa par incapatanat).

alte variante de pesti ce ar mai recomanda? (nu vreau sa tin plante de loc. imi place foarte mult ideea de nisip alb plus pietre)...

Mersi
inteleg... dar.. dar.. daaaar ...( nu imi plac panaramele alea de neoni retarzi

Vreau ciclide...
da, dar si acei americani aveau ciclide africane scuze
scuze eu nu am mentionat... nu am dat pana acu de o comparatie pro si contra, de ce Africane sau de ce Americane.. evident ca pana bag pestii, se poate schimba oricand....
Da intr-adevar vreau ciclide africane, mbuna's.. de aceea am si zis ca merge lumina albastra. Dar parca e prea albastra)

O sa suplimentez cu niste leduri albe, si neoanele le voi folosi mai rar..

Foarte tare proiectul, koala.. dar m-am intristat sa citesc finalul

PS. ziua 11
Vreau si euuu.. ma ajuti si pe mine sa fac set-up ul te rog?;;)

Arata niste poze te rog.. sau poate ai un video?
koala wrote:Lumina nu are nici o importanta... conteaza sa-ti placa tie. Atat!


Tu personal care varianta de lumina ai alege? care iti place tie personal? 1 , 2 sau 3?
atunci credca o sa mai adaug si un led alb, aceiasi marime, sa deschida putin spectrumul, si las asa.. ma gandeam sa nuii afecteze pe pesti faptul ca este doar lumina albastra..
cam asa arata in cele 3 setari de lumina:
1. Doar leduri albastre
2. Doar Neoanele Juwel
3. Neon+Led

Ce se intampla cu lumina albastra? Afecteaza Ciclidele? in diverse clipuri din america, unii acvaristi recomandau lumina mai albastra ca sa le scoata in evidenta culorile cica...

Ce parere aveti?
Ziua 9:
- aveam 2 benzi de leduri waterproof si am zis hai sa le montez.. sotia vrea si sa pot pune lumina mai putina.. si am zis hai sa incerc.
- am montat ledurile, am aranjat firele, si le-am legat la un transformator corespunzator..
- Uuuupsss. sunt cam albastre.. oare are ceva?
Ziua 5:
- s-a mai linistit agitatia din apa, rezultata in urma rearanjarii pietrelor si a nisipului
Ziua 6:
- chiar incepe sa arate bine
Ziua 4 Luni 13 Nov 2017:
-Am reusit sa pun autocolantul negru.. am scos pietrele si 12 litri de apa ca sa pot muta dulapul...
-Temperatura apa: 20°C
-Am bagat pietrele inapoi (da stiu ca nu sunt cele potrivite pt ciclide, dar le voi schimba cand termin ciclarea cu pietre de rau cu margini rotunjite. nu mai agit acum apa..)
-Am setat incalzitorul pe 27°C
-Am bagat micile bacterii
-Asteptam sa se relimpezeasca )
Ziua 2:
- incepe sa mai dispara din transpiratia exterioara de pe sticla, apa este inca foarte foarte rece (prima poza din mesajul anterior era defapt cu day 2, scuze)

Ziua 3:
- apa s-a mai limpezit putin. Temperatura apa: 15°C
- am bagat incalzitorul setat pe 24 grade
Salut.

Incep acest jurnal, pentru a tine parcursul "vietii" primului acvariu detinut de mine (am mai avut un acvariu micut cand eram adolescent, dar de ala se ocupa mama, si era cu toate prostiile de pesti, nu sistem de filtrare etc, nu o treaba ca lumea...)

Dupa 3 ani de negocieri cu nevasta, am reusit sa o conving sa iau un Juwel de 60l, dupa care in 2 saptamani de cautari am reusit sa o conving sa iau un Rio 125l, care si asa mi se pare mic pentru Ciclide (sper sa pot trece la 300l in vreun an)

Inainte de a cumpara acvariul, am citit cat am putut de mult si inca citesc. Oricat as citi tot nu e destul (de ex pietrele nu sunt cele mai fericite alese... le voi schimba)

Sa incepem cu inceputul...

Ziua 1: vineri 10 Noiembrie 2017:
- am reusit sa imi fac un "dulap" pe masura acvariului,
- am pus acvariul si apa de la robinet
- am asezat pietrele care le gasisem pana atunci
- am dat drumu doar la pompa. fara incalzitor fara medii in filtru.(stau in zona de munte, si primele 2 zile apa a avut aprox 7°C, dupa care a ajuns in jur de 15...)

Super descrierea asta!! Eu citisem pe alte forumuri sa caut roci stancoase, nu rotunjite) ca rotunjite gasesc cat vreaaaau ) iar cu grotele, chiar asta cautam sa fac tot citind pe un forum ca au nevoie de ascunzisuri si pesteri etc).

Inteles lectia, scot bolo-stancile, si caut piatra normala de rau. As vrea sa pun si niste pietre calcaroase dar nu gasesc nici de ciuda!!
koala wrote:

In continuare, sa stii ca pietrele acelea nu mi se par deloc "fericit" alese.
Dar asta este doar o chestiune care tine de gustul personal... daca tie iti place asa, atunci e ok!


Sincer sa fiu, nu imi plac nici mie foarte mult pietrele... inca mai caut exemplare de pietre faine, si caut aranjari..sper pana termin ciclarea, sa mai incerc vreo 4 variante, si cand bag pestii sa fie ok..

Mersi de sfaturi.. incerc sa caut o varianta castigatoare, si in acelasi timp sa imi formez si "ochiul"...

Mersi
koala wrote:
- de unde esti? Modifica-ti profilul personal (My Profile - Location)
- ce fel de cichlidae vrei sa tii acolo? Mbuna's?
- bazinul tau pare mai potrivit pentru o "pereche", decat pentru o "familie".
- pietrele alea sunt complet nefericit alese... bazinul trebuie sa arate "natural"!
- pune autocolantul ala de pe-acum...




Salut.

Mersi mult de sfaturi. Am vazut ca ii ajuti cu sfaturi pe toti colegii.
-Am completat profilul
-da, cam spre mbuna's vreau sa ma orientez (si sper ca in max 1 an sa reusesc sa conving "sefa" sa trec la un 300l minim. acum sunt multumit cu atat.
-pereche adica doar mascul cu femela? ma gandeam sa pun aprox 8-10 mbuna's tineri
-am rearanjat pietrele
-am pus si autocolantul.
-pestii ii pun cel mai devreme 4 saptamani. am folosit si easystart de la easylife

As vrea tot in coltul incepatorului sa incep un jurnal, am vazut ca se practica. asta este doar un topic despre dulap.

Ce zici? e vreo regula anume pt topicele tip jurnale?

Mersi

Ma gandsc
Multumesc. Am mai dat de topicul asta, si il citesc cu interes

Apropo am cautat pe forum, toata lumea vorbeste despre ciclare dar nu gasesc un tutorial exact cu toti pasii, etc. Stiti unde gasesc?

Multumesc
Da stiu ca un acvariu trebuie sa arate cat mai natural.. dar... pt ciclide trebuoe sa amenajez tot felul de mini pesteri sa aiba unde se ascunde si etc :-))

Oricum trebuie sa caut 2 pietre mari si inca vreo 6 mici pana la populare si o sa ma mai joc in tot felul de variante. Pt moment am mai adaugat 3 pietre mici.

Multumesc de sfaturi. Chiar ma ajuta!!
 
Forum Index » Profile for Gabrelss » Messages posted by Gabrelss
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com