[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Catalin Florin Iasi
Forum Index » Profile for Catalin Florin Iasi » Messages posted by Catalin Florin Iasi
Message
Silviu Man wrote:
Catalin Florin Iasi wrote:Salutare!
Am acvariul la setat de 3 saptamani. Am luat teste de apa la picatura de la JBL. In urma testelor au reiesit urmatoarele valori:
-PH 7,5- 8
-KH 10
- N02<0,01
-N03 1
-NH4<0,05
Credeti ca acvariul este ciclat? As putea sa introduc o pereche de scalari maturi?
Mi-au aparut si niste alge pe echinodorusi...cred ca e bba, la care se adauga un fel de excremente cu aspect de pamant pe plante. Nu-mi dau seama care ar fi cauza...fertilizarea Masterline am realizat-o la jumatate din dozajul recomandat, cu exceptia carbonului care a fost dozat in doza intreaga. Iluminare- 8 ore pe zi.

Multumesc!


Salut Catalin!

Testele arata ca nu e ciclat inca. Valorile pentru nitrati trebuie sa creasca iar cele pentru nitriti sa scada. Ca sa nu vorbim de NH4! Populatia de bacterii nu s-a dezvoltat inca. Nu inteleg de ce se intimpla asta dupa trei saptamini dar asta arata valorile determinate. Poate ar trebui sa adaugi niste bacterii in apa.

Algele sunt elemente normale si comune pentru perioada de ciclare. Esti sigur ca e BBA? Niste poze si mai multe detalii despre volum acvariu, CO2, lumina, mai ales filtrare ... ar ajuta. Ceea ce se depune pe plante este foarte probabil o alga maro, cu o consistenta prafoasa/pamintoasa care iarasi este comuna pentru perioada ciclarii (din nou, niste poze ne-ar ajuta). Acum, pentru una sau alta sunt mai mule solutii, inclusiv calea naturala, cea a adaugarii de animalute specializate in consumarea algelor (SAE, Amano, OTO, Amano, ...) insa depinde de destinatia acvariului. Asadar, mai multe detalii despre plantare, pesti, ... cam la ce te gindesti sa faci.

LE Daca este acvariul de 180 de litri, atunci e altceva. De el e vorba?

Da . Despre el e vorba . Am pus cultura de bacterii de la easy life

https://drive.google.com/file/d/0BxS2-Ms00WYzUUotNXhJcjVHUVU/view?usp=drivesdk

Revin cu foto mai clare si cu detalii. Multumesc!
Cozmastie wrote:de regula aparitia algelor e datorata razelor solare care bat DIRECT in acvariu

Nu bate soarele deloc pe suprafata acvariului
Salutare!
Am acvariul la setat de 3 saptamani. Am luat teste de apa la picatura de la JBL. In urma testelor au reiesit urmatoarele valori:
-PH 7,5- 8
-KH 10
- N02<0,01
-N03 1
-NH4<0,05
Credeti ca acvariul este ciclat? As putea sa introduc o pereche de scalari maturi?
Mi-au aparut si niste alge pe echinodorusi...cred ca e bba, la care se adauga un fel de excremente cu aspect de pamant pe plante. Nu-mi dau seama care ar fi cauza...fertilizarea Masterline am realizat-o la jumatate din dozajul recomandat, cu exceptia carbonului care a fost dozat in doza intreaga. Iluminare- 8 ore pe zi.

Multumesc!
Salutare tuturor!

De aproximativ 3 ani cochetez cu acvaristica. Si tot incepator am ramas . Am inceput cu un acvariu de 60 l in care am crescut scalari si vivipari. In prezent am trecut la un acvariu mai mare de aproximativ 150 l net. Il dorim plantat si cu cateva specii compatibile cu scalarii (nu vivipari). Am nevoie de ajutorul oricui este disponibil sa-l ofere. De aproximativ doua luni am inceput o documentare mai serioasa pe forum. Cu toate acestea am multe nelamuriri.

Pentru inceput sa va prezint acvariul: Juwel Rio 180

FILTRARE:
- e 901 greenline plin ochi cu siporax (am inlaturat buretii cu care a venit filtrul)
- prefiltru extern Sunsun
- filtrul intern cu care a venit acvariul (pompa 600l+2 cutiute cu cirax+bureti+incalzitor 200 w)

SUBSTRAT:
- inert, negru, granulatie 2-5 mm, evidecor
- pietre (ce-i drept nu foarte estetice) pe care le-am testat cu otet pentru a nu fi calcaroase

ILUMINARE:
- 2 x 45 w (1 nature+ 1 day- cele cu care a venit acvariul)

FERTILIZARE:

-masterline I, II si carbo
-bile de la JBL pe care le-am pus la radacina plantelor echinodorus.

Acvariul este la ciclat de o saptamana.

Acum vin si intrebarile....

1. Am inceput iluminarea acvariului cu 2 ore pe zi timp de o saptamana. Intentionez sa cresc iluminarea la 4 ore pe zi in a doua saptamana astfel incat pana la sfarsitul perioadei de ciclare sa ajung la 8-10 ore pe zi. Este ok?
2. Lumina mi se pare insuficienta. La un calcul ar iesi 0,6 w/l. Cu siguranta nu am atat si pentru ca nu am reflectoare. Am in casa 2 T5 865 si 2 T5 830. Ce neoane din cele precizate anterior imi recomandati pentru a creste iluminarea?
3. In prezent fertilizez cu 1 ml din fiecare recipient. O fi suficient sau nu? Mizez pe experienta voastra.
4. Ce specii sunt compatibile cu scalarii? Ma gandesc la neoni, coridoras si ramirezi.
5. Ce plante easy as putea sa mai introduc in acvariu tinand cont de cele pe care le am la momentul de fata? Eventual recomandati-mi un coleg care are plante de vanzare la preturi decente.

Atasez cateva fotografii si un filmulet cu acvariul.

https://drive.google.com/drive/folders/0BxS2-Ms00WYzY2VzWmI2WWhhV0U?usp=sharing

Orice critica sau apreciere o consider constructiva!!!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!!



Acum 3 ani am primit cadou un acvariu de aproximativ 60 l. L-am populat cu scalari si vivipari. Intre timp m-am contaminat de... acvaristica . Ce-i drept, am avut si un ajutor de nadejde, fiica mea.
In prezent avem un juwel rio 180.
Ne dorim un acvariu plantat, decent amenajat in care sa-si faca de cap perechea noastra de scalari si nu numai.
Ape limpezi tuturor!
 
Forum Index » Profile for Catalin Florin Iasi » Messages posted by Catalin Florin Iasi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com