[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: jinx
Forum Index » Profile for jinx » Messages posted by jinx
Message
Intentionez sa las filtrul intern pentru filtrare mecanica, iar pe cel extern pentru filtrare biologica.
Schimbarile le voi face peste 2-3 luni cand voi fi sigura ca acvariul meu este stabil si bineinteles, cu adaos de bacterii; buretele reprezinta in filtrul extern doar una dintre tavite (din 3), restul, la vremea aia, teoretic ar trebui sa fie pline de bacterii..
Multumesc pentru raspuns!
Se pare ca NO2 a luat-o in jos, nu se mai acumuleaza asa mult intre schimburile de apa, sper sa fiu pe calea cea buna...
In ceea ce priveste filtrul, dupa ciclarea completa, la o curatire a acestuia o sa inlocuiesc buretele si perlonul cu un mediu de filtrare biologica.
Buna dimineata!
Vreau sa va prezint acvariul si problemele cu care ma confrunt in momentul de fata.
Am un Rio 180 cu filtrul intern din dotare si un filtru extern Sunsun 302. Filtrul extern are ca medii de jos in sus: burete grosier+perlon in prima tavita, siporax in a2-a si spartura de lava in a 3-a, iar sus de tot, un saculet cu Purigen (100 ml.) Filtrul intern are bureti grosieri si fini , in cutia in care erau odata bile ceramice am pus spartura de lava.
Am restartat acvariul pe 4 octombrie , am adaugat Sera BioNitrivec, hrana pt. pesti, iar dupa o saptamana am adaugat 8 sanitari minusculi (jolii, panda, albino), 6 neoni si 2 frumosi red spotted severum.
Toate pareau bune si frumoase, masuram parametrii apei cu JBL6x, nitritii erau0, nitratii undeva pana in 25, GH 4 gr, Kh 6, ph 6.8.
Dupa o saptamana valorile nitritilor si nitratilor au crescut considerabil drept pentru care am inceput sa fac schimburi zilnice de apa de 30% cu apa lasata 24 h si tratata cu Aquatan.
Ieri am achizitionat un test pentru NO2 de la JBL si m-a cuprins groaza... 2mg/l.
La schimburile de apa am adaugat Bionitrivec si Toxivec, iar de ieri am schimbat Nitrivec du Denitrol
Am cateva plante, si nisip 3 cm grosime inr-o parte a acvariului si spartura de piatra vulcanica in cealalta parte.
Toti pestii par a fi foarte bine, mai putin neonii care au devenit hrana vie..., toti. Perechea de severum chiar a depus icre weekendul trecut.., a fost o incantare.
Intrebarile mele pentru voi sunt urmatoarele:
1. La o astfel de ciclare din mers, cam pe unde ma situez si daca, din experienta voastra, lucrurile se pot inrautati in urmatoarea perioada...
2.Fac bine schimband zilnic apa 30% sau se impun schimburi mai mari avand in vedere concentratia de nitriti?
3. Modul in care am gandit filtrul extern e ok?

Atasez o poza cu frumosii mei..


Buna seara si bine v-am gasit!
De ceva vreme citesc intr-una pe aici si am zis ca a venit vremea sa ma prezint, sau mai bine zis, sa imi prezint pasiunea pentru acvarii.
Am de vreo 9-10 ani un acvariu RIO 180, a fost populat pana acum un an de scalari, 6 la numar, dar pe care i-am pierdut de vreo un an, iar intre timp pestisori cat sa misune ceva pe acolo....
Asa ca de vreo 3 saptamani ma alfu in perioada de restart si constat ca fac greseli de mare incepator....
Am nevoie de sfaturi si sper sa le gasesc pe cele mai competente in comunitatea voastra.


 
Forum Index » Profile for jinx » Messages posted by jinx
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com