[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Stasi
Forum Index » Profile for Stasi » Messages posted by Stasi
Message
Bun? ziua ?i sper ca am nimerit bine categoria. Asear? când am ajuns acas? am avut o surpriz? foarte nepl?cut?. Dintr-un acvariu Juwel de 60l, 3/4 a curs pe parchetul din sufragierie. S-au distan?at efectiv dou? dintre sticle, la îmbinare. A cedat siliconul. Acvariul a stat 3 ani la un amic la birou, iar acum o lun? mi-a la dat mie. E prima dat? când se întâmpl? s? curg? ap? din el. V? rog s? m? ajuta?i cu sfat, dac? ar fi s? încerc s? îl repar singur, cu silicon din comer?, crede?i c? s-ar merita? E foarte complicat? Dac? nu, poate cunoa?te?i pe cineva din Ia?i care se ocup?. ?i un pre? orientativ m-ar ajuta mult. V? mul?umesc!
Multumesc mult, GreenLifeAqatic! Intradevar, la cateva ore dupa ce l-am scos din acvariul mare si am ridicat temperatura, a devenit mult mai vioi si a mancat!! Imi place sa cred ca a avut 'o pasa proasta' si isi va reveni. N-am reusit sa ii observ excrementele inca, dar il tin sub observatie. Sper sa se faca bine.
L-am mutat intr-un acvariu mai mare si am pus incalzitorul. Nu am sesizat nicio modificare comportamentala, doar ca incepe sa se decoloreze dinspre burta spre spate... Mai mult, nu stiu cum sa-l ajut.
Multumesc pentru raspuns! In acvariu am 25°. Nu am folosit inca incalzitorul. Iti urmez sfaturile si il scot din acvariu. Imi poti recomanda si un tratament?
Acesta este pestele.
Filtrul este aquael fan filter 1 plus. Eu nu am cumparat nimic. Am primit atat pestii cat si acvariul in exact aceasta "componenta". Vechiul proprietar ii avea de aprox. 1an.
Detin acvariu de 60l, in care am 2 carasei, 2 scalari, 8 neoni si un peste beta, de mici dimensiuni (incerc sa atasez poza). Beta de doua zile a devenit din ce in ce mai suparat, sta ascuns dupa filtru sau cu burta pe substrat, refuza hrana si nu mai este energic deloc. Era un peste deosebit de vioi. Am observat fecale lungi, transparente. Ceilalti peste par in regula, fara modificari de comportament. Aveti vreun sfat? Detin doar de doua saptamani acvariul si nu stiu ce tratament sa ii dau.
 
Forum Index » Profile for Stasi » Messages posted by Stasi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com