[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cozmastie
Forum Index » Profile for Cozmastie » Messages posted by Cozmastie
Message
Se poate inchide, multumesc!
Salutare,din cauza faptului ca sunt nevoit sa ma mut,donez in jur de 25 de creveti red cherry.Pentru mai multe detalii astept PM.
Salut baieti,dupa o lunga perioada de inactivitate am venit cu un update,tocmai azi am crezut ca mi se strica filtrulDe ieri aseara a scoc ceca zgomote,dar a mai facut asa in trecut asa ca nu i am acordat imporanta,insa azi a facut asa timp de cateva zeci de secunde si am zis sa schimb buretele pe care il aveam ca prefiltru,l am inlocuit si nu m ai suna,dar as vrea sa stiu,daca e sa patesc ceva cu el,care ar fi cauza?sa se fi colmatat intr un hal asa de rau,pana la urma am numai creveti in el,sau prinde aer la o-ring?
Severus wrote:Duna dimineatza Adrian si bine ai venit pe forum, printre seniori

Imi place acvariul tau : curat si plantat.
Asteptam si niste vietuitoare.
Adrian Padureanu wrote:
- am un prefiltru intern home made, l-am facut dintr-o sticla de Aqua Carpatica (inspirat de videoclipurile de pe youtube ale Acvaristului lenes)

Legat de sticla de Aqua Carpatica as vrea sa te intreb si eu ceva:
Cum ai reusit sa indepartezi eticheta (si implicit lipiciul) de pe sticla de plastic?
De cate ori am incercat, au ramas urme de lipici pe sticla de plastic si mi-a fost teama ca este toxic pentru pesti.
E o problema care ma chinuie de multa vreme si sper sa ma ajuti tu sa o rezolv.

Iti doresc ape limpezi si un acvariu cat mai frumos in continuare.


In primul rand bine ai venit Adrian,in al doilea rand,incearca la cald,cu phoenu,asa dezlipesc eu preturile de pe hainele pe care le vand ,ce am obervat ca nu trebuie sa fie prea cald,ca altfel nu se ia tot lipiciu.Daca tot mai ramane,faci pe chirurgu,iei o lama si il razi usor tot la cald
astept orice fel de comentarii,sugestii
ce e drept,nu am cel mai mare talent la desen,dar cred ca perspectiva e buna,plus ca are multa utilitate,ce sa mai,cine l a gandit se pricepeimage
image
image
image
image
image
image
da inca astept telefonul)))pei ai mei acum mi au schimbat mobila in camera.faza e ca stiu ei pe cineva care numa cu d astea se ocupa,au mai lucrat cu el.stau intr un bloc relativ nou,sigur nu gasesc comoda de care zici tu,mai ales ca acum sunt la moda,nici la bunici nu gasesc,deja am facut planul,de o ora tot masor prin camera,am o idee ft buna,e posibil sa mai pot pune un viitor nano pe acest stand)
Am revenit de la mare, am mai gasit inca 15 kile de pietre).Trebuie sa fac un plan al acvariului,dar la maxim 85 de kile pe 60x30 nu e asa mare lucru.Ma gandesc ca va fi facut din pal,intaritoare pe mijloc,pe lateral,fara picioare...aia e
aaa,dar eu o sa lipesc plexiglassul si pietrele,chiar vreau sa fac un perete de vreo 10 cm,nu vreau sa am nicio treaba cu nisipul,umblu doar in zona de scape
No bine de stiut,cum adica se va duce tot la sifonare?
image
image
image
image
image
image

In apararea mea,nu am avut mult timpeu cred ca am reusit sa creez o idee a ceea ce vreau defapt.Nu am folosit skema aia cu linia asistata,ascultam niste muzica si m a luat,de aceea lemnele is niste linii drepte.Punctele mov/rosii sunt pestii si crevetii)partea din stanga e plaja de care ziceam,care cred ca o sa acopere 25% sau 17%(15 sau 10 cm).Nu stiu daca bariera de pietre sa o fac dreapta sau la un unghi,a.i intr o parte sa fie mai lata plaja,dar va trebui sa fac niste calcule daca vreau asta.
No bun,acum instalez ceva soft,sper sa fie de treaba,oricum pe sketchup o fac in 10 minute,sa fac rost si de el numa
paradoxx wrote:haha,mersi. eu nu sunt cu scape urile si de.astea,nu imi ascund filtrele si nici plantele nu le pun intr.o ordine anume,ma inyereseaza exclusiv confortul pestilor si sa.mi placa mie(iar mie imi ppace sa vad filtre in acvariu ^^

Din pacate traim intr o lume in care aparentele sunt mai importante decat functionalitatea...
No am ajuns si eu acasa,am fost in 2 locuri sa ma angajez dar cica au destul personal, cu toate ca baga pe ala de la paza pe casa.Ma rog,scot tableta,o curat de praf,instalez driverele,sper ca mai softul in care lucram,o sa fie 2d btw,o sa incerc ceva si in sketchup.La pesti m am gandit la oto/sae si niste neoni,tetrazone,vad eu,mai este cale lunga
Super arata,se poate vedea deformarea si in poza,dar per total lipiturile arata bine.Probabil ca cele doua "intarituri" au fost facute pentru un eventual capac.Astazi o sa detaliez un pic mai bine ce vreau,poate scot tableta grafica la o tura
M ar ajuta o poza,sa mi fac o mica idee.Cel de 81 ramane atunci,o sa merg si duminica viitoare sa caut ceva pietre de rau,sa am un back up daca nu merg la mare.Ca sistem de co2 o sa mi fac unul diy care sper sa fie de folos.Intr-adevar baietii astia au o gama variata de lemne,o sa pun ochii pe cateva si cand va sosi momentul voi comanda.Nu stiu ce sa fac,m am gandit la 2 variante. image
No una prima ii numa cu pietre,caz in care as planta 2 plante,monte carlo si ceva moss pe pietre,nu stiu cat de bine ar arata,ar fi prea minimalist.Al doilea caz,lemn,poate pietre la baza,moss buce pe lemn,crypto la baza si monte carlo pe langa.Cred ca intai o sa cumpar acvariul,solul,nisipul,ca sa il am in fata si dupa sa pot masura tot si sa imi fac o idee.
Cred ca bucata de plexiglass va fi de 7-8 cm,deoarece pot cumpara doar 8l de scapers soil si 5kg de nisip.tot este ok.8l de sol ar da undeva la 6 cm inaltime,ceea ce e mai mult decat suficient.
https://img.plici.ro/image/nXv
https://img.plici.ro/image/nXo
No astea s doua desene pe care le am facut,o imagine generala a ceea ce vreau in cei 81 de litri.O plaja intinsa,separata brusc de niste pietre de zona de jungla.Mi e frica ca nu o sa mi ajunga 45 de cm pentru un scape,dar o sa am doar un punct focal,nu doua ca acum.Pietre nu stiu ce voi folosi,ideea e ca probabil o sa merg la mare in august si o sa procur niste material daca gasesc,daca nu o sa incerc sa folosesc ce am sau o sa iau ceva de pe nevertebrate.Lemn o sa iau unu de marime s de pe nevertebrate,red moor cred.Plante o sa iau de tip easy,crypto,buce,monte carlo,moss,pogostemon.Sunt in discutii cu un coleg de pe forum pt a cumpara un 2213,probabil ca o sa l folosesc cu 2211 in paralel.
Intr-adevar,nu are dimensiuni extrem de favorabile,dar lungimea acvariului curent e de 54,deci 60 nu ar fi o problema uriasa,nici nu s ar observa diferenta.Faptul ca face burta ma sperie,decat sa stau stresat,mai bine iau un eheim de 63.
Salut,dupa o lunga perioada de timp in care nu am fost activ,revin,insa,cu un nou topic.Pana pe la finalul lui octombrie voi avea toata mobila din camera schimbata.Cu aceasta ocazie am cerut si un buget pentru un nou acvariu.Nu s a aprobat dar mi s a dat posibilitatea daca folosesc fondurile proprii).Ideea este ca as dori sa folosesc echipamentul din dotare: un 2211 si o lampa dennerle scapers light de 24w.Ce optiuni as avea?Ocean free 64/81?un cub dennerle de 60?eventual mai iau un intern pe care il umplu cu burete.
 
Forum Index » Profile for Cozmastie » Messages posted by Cozmastie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com