[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Arwen_wt
Forum Index » Profile for Arwen_wt » Messages posted by Arwen_wt
Message
Am schimbat aseara 25% din apa, mai schimb si astazi 25% iar maine scot din bureti si pun Sera Siporax, sper in felul asta sa se echilibreze pana vom lua un filtru extern.

Multumesc frumos!
Samy wrote:Salut, caut si eu raspuns chiar de am o banuiala .
Daca nu e deranj acum 5 ani cum ai inceput acvariul, ce aveai in el substrat ? Plante si desigur cand ai bagat vietuitoarele ?

Edit: Momentan ce vietuitoare ? Si cate ?


Acum 5 ani cineva a adus la birou acvariul acesta cu cativa pesti in el (2 sae, 2 scalari, 2 xyfo si cam atat daca imi amintesc bine) si multi melci. Cine l-a avut nu mai avea timp de el acasa, asadar l-a adus la birou, eu oferindu-ma sa am grija de el. Avea nisip normal iar peste el un nisip foarte fin alb si un alt nisio albastru. A fost mutat cu aproximativ 70-80 l apa din acvariu, puse in bidoane si completare cu apa tratata, ca la un schimb de apa normal.
La acel moment am cumparat planta din mijloc si cativa pesti. Am avut grija de el pana a ineput pandemia, am inceput sa lucram de acasa, asa ca l-am mutat acasa si aici a ramas si aici va ramane. Cand am restartat acvariul in vara, automat am aruncat tot nisipul vechi si am cumparat unul cum se vede in poze, fara diverse culori. Plantele sunt din cele cumparate acum 5 ani, nu se vad bine in pozele de acum, apa fiind tulbure.
Acasa aveam deja de vre-o 2 ani, acvariul de 60 l pe care l-am luat de la 0, cu amenajare, ciclare, am facut greseala sa luam vivipari pt. ca nu stiam prea multe despre pesti, s-au inmultit etc etc. Nu am avut probleme de deciclare - la acel acvariu am mers pe filtru intern si extern in paralel.
Momentan avem un Sae, 8 neoni, 6 terneti, 5 panda cory si surprinzator, acum o luna ne-am trezit cu 2 pui de la ei si cam atat.
As vrea sa rezolvam cu apa pt. ca vrem sa luam 2 scalari dar pana nu este totul ok, amanam.

Cam asta este povestea acvariului


EverSad wrote:Pe scurt' : ala este galeata? (5 ani)?

Atat' intreb'.


Dac? 5 ani a func?ionat perfect, nu am avut de de sa schimbam ceva. Am schimbat prin prim?vara o parte din bure?i deoarece d?deau semne de uzura.

Mul?umesc celor care au venit cu sfaturi ?i solu?ii, cu siguran?? vom tine cont de ele.

O sa schimbam momentan materialele filtrante din filtrul intern si luam in calcul si un filtru extern.

In acvariul vechi am mers pe ambele variante in paralel de cand am patit-o si ne-au murit mare parte din pesti.
Dar si in vara cand am mutat pestii provizoriu in acel acvariu de 60 l, la final, in ultimele zile inainte sa ii mutam, incepuse sa curga iar... reparat in service pe garantie de 3 ori.
Nu stiu daca Tetra este o firma slaba de filtre externe, insa sigur ne orientam catre un JBL daca facem pasul asta.

Multam!
Deci am gresit de la inceput, de la restartare...

Asadar, sambata ajungem sa luam Sera Siporax si eliminam din bureti iar intre timp facem schimb de apa.

Poate in viitorul apropiat ne interesam de un filtru extern, da, am avut ghinion sau recomandarea pt. Tetra a fost proasta...

"Esti un magnet pentru ghinion, ce sa mai.. filtru defect, geam dezlipit.. Eu zic sa chemi un sobor de popi " - am avut tendinta sa renuntam la el cand a inceput sa curga, ne era cam frica de lipitura, insa am razbit!

Multumesc pentru raspunsuri!

Revin cu poze dupa ciclare

DraCoNi wrote:Incearca sa maresti capacitatea biologica, mai elimina din bureti si mai pune material biologic, poate ca nu e destul spatiu pentru bacterii, in functie de cat de mari sunt cutiutele alea alege intre sera siporax mini, seachem matrix si eheim substrat pro.
Legat de experienta cu filtrul extern e pacat ce s-a intamplat, dar si in acvaristica la fel ca in orice alt domeniu exista firme care produc calitate si firme care nu prea produc calitate. Eu am un eheim de 2 ani si functioneaza fara probleme. Tind sa cred ca a fost vorba de ghinion la tine.

Acum daca asta ai in filtru https://www.nevertebrate.ro/juwel-phorax-bioflow-3-0-m-compact-10432 e degeaba, practic tu nu ai deloc un loc pe care bacteriile sa colonizeze si de aceea se decicleaza.


Exact asta am.
Plus 5 filtre din burete ca aici: https://abc-zoo.ro/8748-juwel-vat-filtrant-bioflow-30-pentru-filtre-compact-nitrax.html?gclid=CjwKCAiAh9qdBhAOEiwAvxIokz4YLLPplTPVmlB-N5JVqgJYsk0ctHzqHH_1bIEX8OCDX7Mug23O8BoCDrcQAvD_BwE
Am atasat matrialul filtrant din cutiuta.

Voi scoate atunci din bureti si mai pun o cutiuta cu unul din cele recomandate de tine.
Sper sa isi revina...

Multumesc pentru sfat!


Are o cutiuta cu niste bilute ceramice + 2 bureti si separat inca 3 bureti de densitate diferita.
Da, am pus bacterii la inceput si am mai pus pe parcurs, ultima data acum 2 saptamani.

Edit: - material filtrant, m-am gandit la bacterii, faci referire probabil la bureti.
Are o cutiuta cu niste bilute ceramice + 2 bureti si separat inca 3 bureti de densitate diferita.
Salutare!

Desi nu suntem incepatori in ale acvaristicii, ne lovim de o problema si nu prea stim sa ii gasim solutia.
Povestea pe scurt: acvariu Juwel 140l, filtrul lui original cu pompa de apa, il detinem de aproximativ 5 ani. In vara, a cedat o lipitura si a inceput sa curga, l-am curatat bine de tot siliconul si l-am relipit, asadar am luat-o de la zero cu el. Am schimbat nisipul, am pus bacterii si am ciclat acvariu in jur de 3 saptamani, nu am putut mai mult deoarece pestii mutati intr-un acvariu de 60 l nu mai rezistau inghesuiti, asadar i-am mutat in acvariul mare in care am pus si apa din acvariul mic.
De aici au inceput problemele, se decicleaza constant. Pana acum o luna-doua, se forma o pacla deasupra apei si se formau niste chestii gelatinoase pe margini, pe plante, pe carcasa filtrului. Am scapat de gelatinoase, nu stiu cum, iar acum se tulbura extraordinar de tare, zici ca am pus apa din lac in acvariu. Dupa o saptamana, apa devine clara de parca nu s-ar fi intamplat nimic si cand spunem gata, a revenit la normal, iar se tublura. Am citit ca tulburarea este data de bacterii care nu reusesc sa se colonizeze in filtru dar cum reusesc pentru cateva zile dupa care o iau razna din nou in acvariu?
Pestii nu au nimic, doar ca nu prea se vad prin acvariu cand este incetosat

Las aici 2 poze si un video, in video se vede cum se formeaza ca o ceata in apa.
Ce ne sfatuiti sa facem?

Nu vrem filtru extern, am avut, filtru TETRA EX 600 PLUS in acvariul de 60l, s-a stricat cat timp am fost la birou si am gasit pestii cu burta in sus, a stat la reparat in 3 serii, nu mai avem incredere in el.
Actualul filtru Juwel, l-am avut si inainte de restartarea acvariului in vara, l-am avut de cand avem acvariul si nu am avut problemele astea de deciclare niciodata.

Acum nu dati cu pietre daca am gresit cu ceva

Multumesc!


Am l?sat c?rbunele 2 zile doar, dup? l. Am scos ?i aruncat
Mul?umesc de sfaturi. A început sa fie mai activ ancistrusul, sper sa î?i revin?.
Fac schimb de apa mai des, dac? mai pun tratament risc sa deciclez acvariul...

E ceva filiform, înainte scotea ceva consistent, acum asa ceva ca în poza.
Despre aceste fecale vorbesc... Nu mi se par normale ?i ajung ?i pana la 15 cm...
Da, dup? schimbul de apa, se formase o pacla deasupra apei, ma gândesc ca se cam deciclase. Dac? încerc cu metronidazol, cred ca îl deciclez de tot....

Dupa ce am pus Spirohexol, au început înc? 3 pe?ti sa elimine parazi?i. Am l?sat o s?pt?mân? tratamentul dup? care am f?cut schimb de apa ?i am pus c?rbune pt filtrare. Ideea este ca înc? mai elimina parazi?i ancistrusul, ni?te fire foarte lungi ?i 3 dintre pe?ti, inclusiv ancistrusul nu mai m?nânc?, cel din urma mai mult dormind..
Mul?umesc frumos!
Voi încerca ?i asta..
Am v?zut, am zis sa nu mai deschid alt topic despre parazi?i
Salutare!
M.am lovit ?i eu de problema parazi?ilor, am observat fecalele ca ni?te firicele albe, r?sfoind internetul am luat Jbl Spirohexol. Aveam o femela de moly ce elimina parazitii îns? acum elimina ea înc? o moly, o xipho ?i o femela de ancistrus. Teoretic tratamentul l.am terminat, am schimbat apa, am filtrat cu c?rbune activ, îns? m? îngrijoreaz? ancistrusul care nu mai m?nânc? ?i elimina fecalele astea urate ?i foaaaarte lungi, parca ar fi pânz? de p?ianjen.
Ce mai pot face acum?
Am citit despre Sera Tremazol, sa încerc ?i cu el?
Mi.e ca deciclez acvariul de tot...
Mul?umesc!

Buna,

As avea si eu o intrebare la voi, de unde pot achizitiona un betta halfmoon, mai puiut, sa aiba 3-5 luni? In pet shopuri, toti sunt adulti si nu stiu cat au, pot avea si un an...

Multumesc!
S. Au ocupat colegii ?i ieri ?i azi. Au sch apa, curatat filtre... Sa vedem mâine cum va arata. Eu abea sâmb?ta ajung.. Sper sa fie rezisten?i pe?tii ?i sa nu moara.
 
Forum Index » Profile for Arwen_wt » Messages posted by Arwen_wt
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com