[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: payti
Forum Index » Profile for payti » Messages posted by payti
Message
Cred ca este Hemianthus glomeratus dar nu sunt sigur. nu e pretentioasa si creste bine.
image
Acvariul are cam 3 saptamani.
image
image
image
Prezint aici noul acvariu: Juwel Rio 180, filtrare bioflow intern plus 902. Lumina Juwel 2 lampi led, 5 ore pentru inceput, fertilizare Masterline, substrat evidecor inert. Populatie: amandae, rasbora, creveti, otto, ancistrusi si multi melci

image
nu am mai postat de multa vreme. Dupa cum sa vede, acvariul merge bine, cu acel filtru mic, intern.
IMG_20190316_213606c059b.jpg

IMG_20190316_21364863fb5.jpg
IMG_20190316_2135307ea88.jpg
IMG_20190316_2133405f123.jpg
Ultimele poze, acvariul a fost inchis.
IMG_20190316_213254_BURST001_COVER502b5.jpg
10 pestisori mici la 120 litri nu e asa mult. Eu nu cred ca o sa moara pestii, daca nu ii hranesti mult (ar fi bine doar o data la vreo 2 zile. E bine ca ai si plante. Se poate face ciclarea si cu pesti.
Mai bine le tii pentru gratar
Eu m-am axat pe scape, mi-am dat seama ca imi place mult ideea. Mie imi plac mult scapeurile cu multe pietre, de munte sau cu multe lemne. Am vazut multe acvarii la start, apoi cum aratau cu plantele crescute, dupa mine multe pierd din "salbaticie" dupa ce cresc plantele si ascund mult lemnele si pietrele. Dar vad ca imi trebuie si multe plante, ca sa consume din nutrienti, sa moara algele de foame, sa nu ia ele controlul. Oricum, mie imi plac si algele! Mult mai bine si mai natural arata stancile cu ceva alge pe ele decat golase complet. Nu inteleg cum toti incearca sa faca anume biotopuri dar folosesc o gramada de chestii (inclusiv freaca pietrele cu periuta) ca sa nu aiba gram de alge ... Unde or fi vazut pietre fara depuneri pe ele (muschi, licheni ...)
Carasul deja nu mai avea loc de bolovani ... Altfel era ok. Chiar avea personalitate carasul, spre deosebire de restul pestilor mici, de banc
skija wrote:JBL CristalProfi 402 are furtunuri de 12/16 , astea trebuie sa le cureti tot la 2-3 saptamai altfel se colmateaza .

Curata doar furtunurile , filtrul se curata la aprox 3 luni , depinde de la acvariu la acvariu

Eu la JBL902, cu aceleasi racorduri, am rezistat 6 luni fara sa le curat! Mai mergea ...
Am deja si peste 10 creveti, din care 4 burtoase! Mai am de mutat in el si alti creveti ... Nu vreau sa mai adaug alti pesti. Acum am probleme cu filtrul, are prea mare debitul: pestii cam stau doar intr-un sfert de acvariu, crevetii se dau peste cap cand trec prin jet Debitul filtrului este redus mult. (din pacate am curatat nu demult furtunurile .... mai bine le lasam asa...)
Legat de introducerea de alti pesti, nu mai vreau sa ajung de unde am plecat: acvariul este o ciorba ... ala nu are ce cauta acolo, celalalt e din alt film .... Pe de alta parte ma asteptam in continuare la comentarii gen trebuie CO2, alternathera nu creste in pietris, crevetii nu se tin pe pietris alb, de granulatie mare, pietrele alea nu sunt bune, trebuie dragon stone .....
Eu sunt curios de comentarii legat de cum arata, idei de reamenajare. Nu stiu daca dau bin epietrele mai negre langa cele albe? Oricum am in pregatire o galeata de crengute pentru ceva modificari
Nici o parere? Un comentariu?
image
image
image
image
image
E Dennerle complet 30, cu tot cu lampa de la el.
 
Forum Index » Profile for payti » Messages posted by payti
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com