[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: elvisman
Forum Index » Profile for elvisman » Messages posted by elvisman
Message
Salutare!
Dupa parera mea un grup numeros de neoni Adica vreo 50 sau mai mult plus niste ancitrus si Otocinclus sp.care te vor ajuta impotriva algelor.Si niste creveti de ai de unde alege :-P
In sfirsit am reusit sa montez mult doritul Nano .
Date tehnice:
Bazin 60l, Iluminare Pl L sau becuri economice 2x36 unul de 10 000k si celalat actinic 2 pompe eheim de 600l/h si un power head de 1200
Substrat Argonita
Live rock 5 k
Skimer luna viitore
Pozele aici sau aici: http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/


Am editat link-u'
porcu'
Cred ca daca se spala in apa cu sare cred nu sunt sigur..
Daca se sperie iti sar sigur ,cum spune Lucian mai bine acoperi acvariul.Eu am patit la fel le gaseam jos dupa citeva zile si eu credeam ca sunt pesti care le maninca
Voi reedita postul si il voi corecta daca se pote???
Nu prea stiu despre acest produs dar nici un anti alge nu este bun poate sa fie de sera de tera de ori ce marca ,dupa un timp iti apar din nou.Problema este sa gasesti exzact ce le lipseste la plant sigur ai un dezechilibru in acvariu
Cum bine zice MARELE ALB apar atunci cind acvariu este intro stare echilibrata despre faptul ca ar indica un dezechilibru nu stiu nu prea cred
Nu nu tre sa dai mincare in exces au dreptate dar la citi pesti ai e normal sa se intimple.Ai multe plante si nu ajunge pentru toate asa ca stai linistit dupa un timp planta isi va reveni datorita acumulari de nitrati cu timpul majoritatea acvarilor acumuleaza nitrati si fosfati Normal nitratii trebuie sa ii ai 0,5 10 ma refer intrun acvariu cu multe plante ca sa iti poata creste bine.Fertilizantele din comert nu au acest elment pt ca e ceva normal
Ok!Am inteles Eu stiu de la prieteni mei aceasta lucru si ei reproduc dar nu la scara mare ex.vinzare.Vad ca e mai bine in romineste se inteleg mai bine treburile astea :-) Scuze...
Da acum se vad pozele.Bun pai confirmat.
Nu se vad pozele Pai eu o tin pe amea Ca iti lipsec nitrati.Si cum ai numai atitia pesti la lalitri astia e normal.Planta acesta e mare consumatoare de nitrati si se pare ca ea nu are cantitate necesara.Eu am un acvariu holandez de 60 L si am patit la fel cu unele plante.Datorita faptului ca am un grup de neoni 10 si astfel nu ai destui nitrati pt plante.La 2 -3 zile pun fertilizant (K2SO4) +
(MgSO4)+(KNO3) +fertilzant normal tetra sau de sera.(KNO3)
acest nitrat potasic se aduga in acvariu cind iti lipsec nitrati,dar trebuie sa ai grija la cantitate cin faci fertilizantu.Salut
Daca ii vezi in acvariu poate iti schimbi parerea Sun multe variatati de discusi si multe culori depinde de zona regiunea unde traiesc .Reproducelea lor in captivitate se poate reusi .Daca pererche e din amazon si sau reprodus intrun acvariu pui iau numele F 1(numele de la parinti Tefe regal etc. ) Si daca numai unul dintre parinti e salbatic si celalat discus normal puii iau denumirea de F2 .Cel putin pe aici asa le spun.
Aici in Madrid de la ovreme in coce ii gasesti cam in toate magazinele cu pretigiu,adica care au ani buni in comertul acesta.Se pot face comenzi ,de exemplu in pagina web in care sunt registrat se aduna citiva si cum tre sa cumperi o anumita cantitate pai fiecare spune citi vor si gata.Dar dureaza o luna doua pina se vorbeste cu omul repectiv sau firma pina se fac actele certificate de sanatate ale pestilor etc. Pe linga ca au o marime fuarte mare discusi de aceea costa atit.Dar ai anumite perioada in an cind se pot captura si atuci tre sa fi pe faza LEGEA.Apa aici in madrid este excelenta pentru discusi vine cu un ph de 6,8 7 .duritatea fuarte mica .O lasi 24 h sa stea si dupa aceea numai buna pentru acvariu.Am uni prieteni ce mentin acesti pesti dar va spun ca la iceput iti dau mare bataie de cap trebuie tinuti in carantina deparazitati ,uni chiar vin cu hexamita si vai si amar de ei .DAR dupa aceea daca li se ofera conditile necesar este un peste fuarte fuarte rezistent mai rezistent ca multi alti pesti precumciclizi mici etc.
Sunt mai frumosi de o mie de ori si mult mai scumpi .Aici in Spania se gasesc destul de bine pretul lor este la vreo 120 Euro, ai si mai ieftini si mult mai scumpi o pereche care se reproduce ajunge pe la 500 de Euro sau mai bine.Ce pot sa iti mai spun ca sunt niste minunati fuarte frumosi si nu ii poti compara cu cei din comert dar conditile care le trebuiesc sunt fuarte stricte respectind ph, kh, gh .N02 no3 .Eu anul acesta sper sa imi iau un acvariu mai mare de la 400 L in sus si sa imi cumpar niste discusi salbatici
Ai masurat nitratii?Este adevarat Lucian ,dar cum Paulc a spus ca are duar niste tertra Si dupa cum spunea de ei la atitia pesti (putini) nu cred ca poate sa aiba nitrati en exces si din potriva fuarte mici. Cind apar gauri in plante poate sa fie si din lipsa de nitrati dar gaurile sun curate frunza arata bine.Salutartii
Pai cred ca iti lipsec nitrati .Atunci iti apar gauri in frunze si clar ca nu pot creste cum ar trebui.Masoara nitratii vezi la cit ii ai sigur sunt 0.Salutari!
Salutari.Eu folosesc aceias metoda ,dar pun drojdie de piine (la pachet) si 1 cana jumatate de zahar.Mai nou am vazut pe aici in spania ca se adauga bicarbonat :shock: se spune ca dureaza compozitia mai mult !Eu am facut deja experimentu si sunt in asteptare,normal il las 1 saptamina si dupa aceea schimb compozitia.Sa vedem daca dureaza mai mult
Foarte bun formatul acesta de forum Ma bucur mult si Salutari
 
Forum Index » Profile for elvisman » Messages posted by elvisman
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com