[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cipy135
Forum Index » Profile for Cipy135 » Messages posted by Cipy135
Message
Salut am cumparat recent doua femele de betta la cei doi masculi a mei,si sunt la conditionat de 3 zile ,unu din masculi il am de mai de mult si a facut cuib deja ,celalalt mai astept .
Problema ar fi ca femelele au punctul acela alb ,dar nu au dungi verticale si cred ca sunt prea mici sa se imperecheze ,sunt pe jumate cat masculii ...f mici
Sa incerc sa le imperechez dupa doua saptamani de conditionare ??
Asta e filtru https://www.aquariumprest.ro/filtre-externe-acvariu/filtru-extern-acvariu-aqua-pro-1200-cu-uv-7w.html ,mentionez ca lucreaza pt un acvariu de 63 de litri fara nimic in el ,cu tot ce e in acvariu vreo 50 de litri de apa .
De la cine l-am cumparat a zis sa curat camera cu rotorul odata pe luna ca se aduna mizerie si poate sa se strice ,in prima canistra,de jos in sus, a filtrului e burete si inele ceramice ,dupa in a doua canistra glass pearls si in ultima lava vulcanica si deasupra pasla(vata grosiera).
De debit nu imi fac probleme ca oricum e reglat mai mic ,sa nu agite tot in acvariu )
nu,e ceva chinezesc ,pot sa pun un link daca e
vreau sa stiu daca trebuie spalate si materialele filtrante sau doar buretele si vata perlon
a si mai am in el buretele de la fostul filtru intern,sa nu deciclez acvariu
Salut am un filtru extern de circa o luna ,are in el 3 materiale filtrante ,inele ceramice ,bile,si roca de lava ,un burete la in si perlon la out .
Luni o sa vreau sa il curat ,trebuie sa curat materialele filtrante sau doar buretele si perlonu ???
Mersi
trebe sa fie uscata sau merge si verde ??
Salut a folosit cineva buturuga de vita de vie pt decor ??
Daca da ,cum ai procedat cu ea ,inainte sa o bagi in acvariu ??
Salut,am pus de doua zile la inmultit betta ,masculul prima data ,dupa o ora femela in recipient separat ,temperatura 27 de grade ,acvariu de 12 litri,coloana apa 10 centimetri ,fara substrat ,doua plante artificiale ,un pahar taiat de unica folosinta ,lipit de acvariu ,pt cuib,lumina e cea din camera .
Masculul se infoaie la femela ,ea nu mai se infoaie de ieri ,dar nu construieste cuibul.
I-am hranit de 2 zile cu grindal ,inainte fulgi ,grindal ,microworms,purici de balta uscati.
Sa ii tin tot asa ,sau sa incerc altceva ??
Astept sfaturi
are reglaj l-am reglat sa nu bage prea tare ,face umpic valuri la suprafata ,asa am reglat spraybarul ,poze am uitat sa fac ,o sa fac cand il curat odata pe luna,am pus ceramica cu care a venit filtru,buretele din filtru vechi si lava care era in filtru vechi sa nu deciclez acvariu si bureti si pasla in ultima casoleta ca nu am nimic momentan ,si carbune nu l-am pus ca dau fertilizanti
ok pai pe sambata il iau
da stiu am citit despre asta,oricum imi va explica cineva cum sa il pun in functiune ,ca l-am comandat printr-un prieten care se pricepe
mersi,o sa scriu daca o sa am probleme
filtru e de 1200 litri pe ora pt acvariu meu de 63 de litri fara decoruri e f mare ,deci nu cred ca o sa am probleme cu filtrarea ,ca face fata evo intern din dotare care l-am primit cu acvariu ,doar ca vreau pe viitor un acvariu mai mare de aceea am comandat filtru asta ,dar vreau si sa fie apa limpede fara sa utilizez carbon ca dau fertilizanti la plante
un filtru la care scrie capacitate butelie filtru totala 7 litri ,si sunt 3 canistre separate in filtru
capacitate efectiv? butelie filtru - 7,29 litri.

propozitia asta se refera ca pot pune material filtrant ,gen piatra lava ,inele ceramice...etc in cantitate de 7 litri ?? in afara de buretii de la intrare iesire ??ca nu stiu cat material filtrant sa cumpar ,am 3 canistre pt medii filtrare
Va multumesc !
vreau pe viitor un acvariu de circa 150-200 litri de aia am luat filtru asa mare sa fac trecerea cand voi achizitiona tot ,mersi de sugestii
Reglez debitul nu e problema e deja comandat ,doar ca nu stiu ce material filtrant sa aleg pe ce site gasesc din materialele de mai sus
Ce parerea aveti de filtru acesta pt acvariul meu de 63 de litri ,60x30x36?? http://www.aquariumprest.ro/filtre-externe-acvariu/filtru-extern-acvariu-aqua-pro-1200-cu-uv-7w.html

Si ce material filtrant sa pun in afara de buretii de la intrare si iesire ??
Asta e a doua
Salut am 5 silver tip tetra si dupa cum mi-am dat seama 2 femele si 3 masculi ,si de astazi am observat ca femela cea mica are burta mare ,sa fie plina de icre sau e altceva ??
Am pus doua poze sper ca se intelege
acu sper sa ii creasca si aripioarele ,ca tot zdrentuit e sper sa scape de fin rot
am gasit si eu pozele astea ,nu sunt asa mari ,ca forma nu stiu cum arata ca abea ii vad ,doar cu lumina f puternica ,acu au cam disparut ,nu mai vad nici unu ,filamente ,viermi ce or fi fost erau cam la fiecare spatiu intre solzii si cativa pe cap .nu stiu ce erau ,deocamdata nu mai sunt
 
Forum Index » Profile for Cipy135 » Messages posted by Cipy135
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com