[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sonia00
Forum Index » Profile for Sonia00 » Messages posted by Sonia00
Message
Din pacate nu sta la poze, dar arata ca si finrot
Buna!
Am si eu un cory care are o problema cu coada, arata ca si cand ar fi fost rupta si in putrezire.
Am stiut ca o sa creasca mai mare dar nu ca o sa creasca foarte mare. Merci ca mi-ai spus ca o sa scoata plantele din substrat.
Da, am mai auzit ca betta poate avea personalitati diferite. Cea ce imi creeaza destul de multe probleme pana acum. Nu stiu ce sa fac cu el si cum s-ar integra cu alti pesti. Pana la urma e mai usor sa ai ca animal de companie un porcusor de guineea. Pana iti intri in ritm si pana ce finalizezi acvariul si scapi de problema cu pestii si ajungi sa te bucuri de acvariu, dureaza o eternitate, iar si atunci apar alte probleme. Pana la urma daca nu se linisteste o sa ajung sa il vand. Chiar daca nu vreu nu o sa am de ales.
In caz ca nu stiai bettanilor nu le place aglomeratia. 16 pesti intr-un acvariu de 40l suna cam mult, dar nu ma bag.( 5l=1 peste).Cea mai buna varianta ar fi sa incerci sa remediezi problemele care le-am scris in mesajul de mai sus. In caz ca vrei sa iei niste pesti cat de cat compatibili cu betta poti opta pe neoni. Dar cel mai preferabil ar fi sa il ti singur. Intr-un acvariu de 10-15l cu cel putin un incalzitor pentru a opta la o temperatura perfecta pentru pestisorul tau. Nu uita ca stresul pestilor poate cauza agresivitatea lor. La xipho ar trebui sa eviti mascul,i in caz ca vrei sa ti vreunul cu betta. Pentru betta niste exemple de nu ar fi si carasi,guppy, specii mai micute de gourami(aici depinde de la betta la betta) si crustaceele, toti acesti pesti sunt ciupitori. Temperatura optima pentru un betta ar fi intre 26°-30°C. Nu uita ca in acvariu sa ai multe plante (si mai inalte si mai scunde) si multe ascunzisuri (pentu ca betta poate deveni din agresor, victima acvariului.
Buna!
In general betta halfmoon am observat ca este mai retras si mai linistit, dar in acelasi timp curios( cu asta nu trebuie sa iti faci probleme). Ca sa stii, s-ar putea sa ai probleme si cu cei doi xipho. Cand iti cumperi un betta deobicei se stie ca nu prea e bine sa il pui cu pesti agresivi sau ciupitorii, cum este si molly iar agresivi sunt un exemplu foarte bun pestii xipho. Am vazut ca ai scris ca mai ai un betta, in nici un caz sa nu ii pui in acelasi acvariu in caz ca sunt amandoi masculi. Iar guppy cu betta? Pana acuma acvariul acela pare un exemplu de NU. Scz. daca par prea critica, dar incerc sa te ajut, nu o lua ca pe o critica ia-o ca pe o greseala din care ai cate ceva de invatat. Apropo betta nu isi arata mereu agresivitatea imediat, s-au mai intamplat cazuri cand betta a fost foarte fericit cu anumiti pesti iar dupa cativa ani observi ca la unu ii lipseste coada, la celalalt un ochii si tot asa. Mai sus am spus ca NU guppy si betta, pentru ca guppy este un peste cu o coada voalata, colorara si foarte frumos accesorizata si conturata, bettanilor nu le plac pestii asa de voalati. Ci ceva gen neoni (care sunt un exemplu foarte bun).
Va roooog!
Pana deseara asi vrea raspunsul!
: !:
Buna!
Chiar daca sunt noua in tot ce tine de acvaristica, de curand tot observ ca betta-ul si plecostomus-ul meu se tot fugaresc prin acvariu. De cateva zile bune ma gandesc daca ei se joaca sau daca se fugaresc din rautate. De cand i-am bagat in acvariul cel nou, plecostomu' nu sta decat pe o frunza din coltul acvariului si nu face nimic. Betta ,,patruleaza" doar in stanga si in dreapta si nu prea pare ca se intelege cu noul lui camarad. Am mai intrebar asta si pe o doamna de la un magazin specializat cu pestii, de unde am si cumparat plecostomul si mi-a spus ca este doar din vina singuratatii si ca asi putea lua inca niste neoni ca sa il mai linistesc. Inainte sa fac a doua greseala in legatura cu acvaristiica(nu intrebati care a fist prima), ma gandeam sa intreb asta si pe acest forum.(acvariul cel nou are 60l )
Aerisesc injur de 50% la suta din zi, in camera acea stau doar eu si temperatura este undeva pe la 21°C noaptea si 21°-25°C ziua. Despre izolatie nu stiu, iar despre camera... este o camera destul de micuta, undeva intre 16-20 m2.
Asi mai avea o intrebare. Umiditatea din camera va creste mult odata ce pun si acvariul in ea? In camera acea am mai avut ceva probleme cu umiditatea si deaia intreb, ca sa incerc sa remediez situatia mai din timp.
Foarte fain aranjamentul!
O sa tin cont de indicatii!
Multumesc! Ma mai gandesc in legatura cu pestii, dar cred ca o sa optez pentru un banc mai micut de zebre! Poate si inca un sanitar. O sa trimit poze cu noii camarazi. In legatura cu Betta o sa ii mai studiez comportamentul lui impreuna cu ceilalti pesti care o sa ii mai adaug in acvariu, dar ii mai pastrez si acvariul mai mic.

Dar ai putea totusi sa imi sugerezi si niste specii de pesti compatibili cu betta?
Merci, pentru ajutor!
Si stiti cat ar costa un acvariu cu care asi putea sa ii mut pe pesti de la Deva la Timisoara?
Buna!
Am si eu un betta si un peste sanitar, saptamana trecuta am cumparat un acvariu de 60 l si ma gandeam sa il bag si pe betta in acvariu, dar nu stiu cu ce pesti. Pana acum am auzit ca nu ii plac prea multi pesti, dar pe fiecare site erau pareri si opinii diferite, asa ca nu am reusit sa iau nici o concluzie. Asa ca daca m-ati putea ajuta.... , ar fi foarte bine. CE PESTI AR FI COMPATIBILI CU BETTA?
Multumesc anticipat!
Apropo, puteti sa imi dati si niste sugesti de ,,design" de acvariu ( plante, azcunzisuri.... )?
 
Forum Index » Profile for Sonia00 » Messages posted by Sonia00
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com