[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MihaiN
Forum Index » Profile for MihaiN » Messages posted by MihaiN
Message
Eheim Aquapro80, 126l, 80x35x45cm - 200lei
Poze si detalii pe whatsapp_ 0725.853.273- Mihai
Multumesc
Vand acvariu Eheim Aquapro 80, 126 litri 80x45x35cm - 230 lei (pret final).
Stare buna. Pachetul contine acvariul, capacul funtional si rama de plastic pentru baza acvariului.
tel 0725853273- Mihai
Multumesc.
Salutare,
Pare sa nu aibe o granulatie prea mare. Eu as folosi un furtun simplu, transparent si cu diametru interior mai mare de 1cm si "sifonezi" cu totul pietrisul. Problema e ca trebuie sa fiti 2 persoane ca sa eviti amorsarea furtunului ("in stilul damingeana") la fiecare umplere a galetii. Un alt tip de amorsare a furtunului este introducerea totala a furtunului in acvariu, umplerea lui cu apa, obturarea unui capat pe care-l pui in galeata si dupa, intervine gravitatia...
Spor!
Filtru Eheim 2224 - pret 190lei

Pentru acvarii de pana la 250 l
Debit: 700 l/h
Inaltimea maxima: 1.5 m
Consumul de putere: 8 W
Volumul filtrului: 3.0 l
Dimensiuni (H x l x L): 340 x 178 x 178 mm
Filtru vine insotit de toate accesoriile originale. Ca medii de filtrare ofer doar 2 bureti.
Mai multe detalii la telefon sau pe Whatsapp.
Multumesc.
Mihai
0725853273
Daca ai plante in partea superioara a acvariului vor supravietui toti. Am avut si eu guppy si implicit pui de guppy si am stat sa-i analizez putin, de teama sa nu raman fara ei. Mie mi s-a parut ca ii urmaresc din curiozitate, confundandu-i cu vreo insecta (hrana vie ).
Acest proces se intampla in primele zile ale puilor, dar destul de rar si combinand cu viteza de reactie a puilor(dupa primele zile de viata ei devin foarte agili) sansele sa fie mancati sunt aproape nule. De hranit, poti pisa fulgii destinati parintilor si sa o presari pe suprafata apei (o sa vezi cum incep sa manance).
Numai bine!
Salut,
Am avut un Betta intr-un acvariu de 10L si filtrarea era facuta cu un filtru de colt, de la Dennerle, de doar 2W (apa era cristal). Daca ai un substrat poros care sa permita fixarea bacteriilor, cateva plante si un filtru de colt care sa permita si adaugarea unor materiale, gen mini micromec pentru filtrarea biologica, o sa fie suficient pentru o apa cristal. De aerat apa, este sufient caderea apei prin duzele tevii de iesire a filtrului (oricum, in mare parte respira aer, de la suprafata apei).
Eu nu am schimbat apa in timpul ciclarii, care a durat mai mult de 2 saptamani, insa inainte sa bagi pestisorul ii faci un schimb de 30-40% din volumul apei. Ajuta ciclarea adaugarea unor bacterii benefice, in rest e suficienta apa tinuta la declorinat 1..2 zile (din cauza volumului mic de apa, adaugarea apei direct de la robinet va destabiliza acvariu(chiar si in proportie de doar 25% din volumul ei)).
Toate cele bune si spor la amenajat.
Multumesc pentru moss !

Toate cele bune!
Salut
Doresc si eu un pot de Christmas moss (eventual, daca ai nevoie si iti plac, vin si eu cu cateva plante).
Mihai - 0725853273 (vorbim pe whatsapp).
Multumesc
Salutare,
Eu as pune un prefiltru extern, plin cu bureti pentru filtrare mecanica si Eheimul 2213 l-as umple cu material poros de calitate pentru filtrare biologica(in acest fel umbli mult mai rar in filtrul principal). Daca totusi vrei sa mai pui inca un filtru, pune-l in paralel cu cel actual.
Numai bine!
Buna ziua. Cumpar (sau ofer la schimb alte plante) un pot de Christmas sau Peacock moss.
De preferabil sect 6, 5 sau 1.
Multumesc anticipat.
Salut. Seamana putin cu Shinnersia rivularis.
Aqua safe TETRA e bun cand faci schimburi de apa mai mari:

"TETRA Aqua safe 500 ml este un conditioner ce transforma apa de la robinet (cu care se umple acvariul) in apa cu caracteristici apropiate de mediul natural al pestilor.

Tetra Aqua safe 500 ml prepara imediat apa de la robinet in apa pentru acvarii, adecvata pentru pesti si similara cu cea naturala. Ofera un echilibru biologic in apa din acvariu si nu este periculos pentru pesti.

Instructiuni de utilizare a solutiei Tetra Aqua safe 500 ml:

agitati bine inainte de utilizare;
se administreaza 5 ml la fiecare 10 litri de apa din acvariu;
se utilizeaza in cazul schimbarii partiale a apei, a amenajarii unui nou acvariu cu apa dulce sau marina, transportului pestilor, tratamentului de carantina."

Tu ai nevoie de bacterii.
Un exemplu (eu nu am folosit decat rabdare si un acvariu cu cate putina mancare de peste timp de aprox o luna).

JBL FilterStart RO Bacterii ciclare acvariu
" – 15 milioane de ajutoare vii (bacterii) pentru orice filtru.
Concentrat de bacterii depuratoare pentru activarea noilor filtre si a maselor filtrante, opt culturi de bacterii ce se completeaza reciproc"
Cu siguranta, nu o sa faca fata! Cauta pe forum "ciclare", "ciclul azotului", "filtru extern", "sump" (o sa gasesti destule informatii, timp si rabdare sa ai).
Un exemplu de filtru extern ar fi Eheim 2224, umplut cu materiale poroase pentru gazduirea bacteriilor benefice, la care atasezi pe IN un prefiltru cu bureti pentru filtrarea mecanica. In acelasi timp poti pastra si filtrul actual pentru filtrare mecanica si "aerarea apei"(eventual indrepti jetul filtrului spre suprafata apei pentru un schimb de gaze mai eficient).
Sau te orientezi catre un filtru tip "sump", care este printre cele mai eficiente si te scapa si de alte echipamente inestetice din acvariu (de genul incalzitorului).
Alegerea tine doar de tine.
Hraneste-i fix cat mananca si fa cate un schimb de apa, de max 20% din volum, odata la 4 zile. Ciclarea acvariului poate dura si 4 saptamani, fara un ajutor consistent (bacterii benefice la sticluta).
Salutare.
Momentan arata bine dar ai grija la filtrare. La volumul acvariului si la tipul pestilor o sa ai nevoie de o filtrare foarte eficienta, mai ales pe partea biologica. Citeste despre ciclarea acvariului si despre tipuri de filtre externe.
Numai bine!
+1

De la 85mm in sus se vad diferente notabile la capitolul macro (evident si cu o diafragma pe masura, f1.8....2.8).
Salut.
Guppy din ultima poza postata sunt masculi. Femelele nu au coada asa colorata si evazata.
Numai bine si ape cat mai limpezi.
Salutare. Betta este un peste foarte rezistent dar asta nu inseamna ca se simte bine in bolul acela. Legat de apa, stiu un betta care a trait un an si jumatate cu schimburi de 100% de apa, deci nu cred ca sta la suprafata din cauza apei. Ulterior l-am mutat intr-un acvariu cub, plantat. Imediat dupa ce a ajuns in acel acvariu si-a schimbat total comportamentul (era vioi si explora toate colturile acvariului; imagineaza-ti ca stai inchisa intr-o camera, fara nici un obiect de decor). Ideal e sa iei in calcul si un mic acvariu (aprox 10..20l) cu un filtru intern, o lampa pentru a putea avea si cateva plante easy si eventual cativa melci, sa nu se plictiseasca.
Tratamentul se da in functie de simptome, nu ma pot pronunta asupra acestui aspect. Momentan vezi cum raspunde la niste conditii mai bune (apa curata si stres mai putin). Apropo, sa ai in vedere ca apa in borcan se schimba destul de des, avand in vedere ca nu ai filtrare, asa ca e bine sa pui apa la declorinat intr-o galeata sa nu mai stai cu pompa de aer si alte cele.
Eventual poti pune si o poza cu intreg acvariul sa ne facem o idee despre mediul ei actual.
Pare a fi o femela de betta. Pentru inceput ai putea pregati un alt spatiu pentru a o tine in carantina (daca nu ai un alt acvariu o poti tine si intr-un borcan de 3 litri cu apa declorinata) si hranita cu zgarcenie. Pentru accelerarea procesului de declorinare eu pun apa calda intr-o galeata de 10 l, folosind dusul pentru agitarea apei.
Pana cand apa ajunge la temperatura camerei, folosesc si o pompa de aer impreuna cu o piatra poroasa pentru barbotarea apei in vederea eliminarii clorului si a altor gaze.
Verifica temperatura apei inainte sa bagi orice vietate in ea.
Cred ca nici in acvariul mare nu ti-ar strica un schimb de apa (max 30%) avand in vedere culoarea.
Ce temperatura ai in acvariu (am avut si eu un Betta si am obsearvat ca la temperaturi de 22grade devine destul de lipsit de vlaga)?
Succes!
 
Forum Index » Profile for MihaiN » Messages posted by MihaiN
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com